Video Archive - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Regata bola podobne ako v minulých rokoch rozdelená do dvoch súťažných dní. Sobotné preteky patrili šprintu na 200 metrov a v nedeľu boli na programe súťaže na dlhších tratiach – 2 000, 4 000 a 6 000 metrov. Súťažilo sa v dvoch disciplínach – v kajaku a kanoe, pričom v oboch prípadoch súperili jednotlivci aj dvojice. Finálovým jazdám predchádzali rozjazdy a semifinálové jazdy. Posledné roky je medzi pretekármi rýchlostnej kanoistiky veľmi atraktívna práve krátka 200-metrová trať, kde sa to najzaujímavejšie deje od štartu až po cieľ.

„Kedysi sa tieto preteky volali Trenčianskych desať kilometrov. Vtedy sa pretekalo iba na dlhé trate, takže teraz sa to preorientovalo na tie krátke, a to svedčí o vývoji kanoistiky. Máme tu pretekárov z troch krajín Česka, Poľska a Slovenska. Tieto preteky zahŕňajú všetky kategórie od 9-ročných pretekárov až po veteránov, ktorí musia mať nad 35 rokov a majú po aktívnej kariére,“ prezradil riaditeľ pretekov Dušan Šinka.

Z trenčianskych posádok sa regaty zúčastnil domáci tím Kanoistický klub TTS Trenčín, Slávia Trenčín o.z a tradičný vojenský klub Dukla, ktorý má sídlo v Banskej Bystrici.

„My sa snažíme aktívne pracovať aj s mládežou. Tento rok sa v kategórii do 12 rokov a v kategórii kadetov predstavilo viac ako 50 pretekárov, takže o tento šport je aj naďalej záujem,“ pokračoval Šinka. Organizátorov čakalo veľké prekvapenie v kategórii dospelých dvojíc v K2. Nebýva v nej totiž zvykom vysoká účasť, ale tentoraz sa všetci trenčianski pretekári dohodli, že si tento rok okorenia ostrými pretekmi. „Myslím si, že sa nám darí udržovať túto dlhoročnú tradíciu. Kluby sem radi chodia, keďže je to v centre mesta a vládne tu dobrá atmosféra. Verím, že v tejto kontinuite budeme aj naďalej pokračovať,“ dodal na záver Šinka.

Je to presne 400 rokov od doby, kedy bola v Trenčíne na námestí niekoľko mesiacov umiestnená a strážená Uhorská kráľovská koruna.

Tomáš Michalík, zástupca riaditeľa Trenčianskeho múzea v TN: „V Trenčíne sa zdržala od začiatku apríla 1622 do začiatku júla 1622. Prišla sem z Košíc, odtiaľto odišla ďalej do Šoprone, aby potom následne skončila v Prešporku.“

K 400. výročiu pobytu Uhorskej kráľovskej koruny v Trenčíne vyrobili trenčianski klenotnícki majstri vo svojej dielni jej dokonalú repliku.

Martin Mikuš, majitel klenotníckej dielne: „Mne to prišlo ako výborný nápad, lebo my sme Trenčania. Trenčín je po stáročia mekkou klenotníckej výroby. Nič lepšie, ako vyrobiť klenotnícku repliku koruny nám nenapadlo. Proste sme sa do toho pustili a po niekoľkých mesiacoch práce sme dnes tu.“

Trenčianski majstri na výrobe tejto repliky strávili viac ako 1000 hodín. Je na nej umiestnených 362 pravých perál a 98 drahých kameňov. Len tie, ktoré už v dnešnej dobe nebolo možné získať, boli vyrobené synteticky alebo boli zložitým spôsobom vybrúsené z na mieru farbeného skla.

Augustín Hôrka, klenotnícky majster: „Od začiatku sme to robili tak, že sme sa snažili prispôsobiť výrobe a možnostiam, aké mali v tej dobe. Sú tam veľmi malé detaily a všetko sme robili viac-menej ručne, len s tými vymoženosťami, ktoré mali oni. Hlboko sa skláňam, že to dokázali.“

Replika Uhorskej koruny je veľmi verná. Okrem rozmerov, váhy, druhu a počtu kameňov má aj rovnaké vady a poškodenia, napríklad ohnutý kríž na jej vrchole. Na rozdiel od zlatého originálu je replika vyrobená zo striebra, ktoré neskôr pozlatili.

Martin Mikuš, majitel klenotníckej dielne: „Ja som nadšený. Poviem pravdu, že sa stretávam so šperkami v podstate každý deň, a už ma málokedy niečo naozaj nadchne. Ale toto v každom kroku a vo finále obzvlášť, keď som to zbadal. Hovorím, že ja mám z toho obrovskú radosť.“

Repliku Uhorskej kráľovskej koruny si môžete prísť pozrieť do temnice Klenotníckeho domu na Mierovom námestí. 14. až 17. júla bude vystavená v expozícii Trenčianskeho hradu. Presné časy a miesta, kde môžete korunu vidieť nájdete na webovej stránke www.uhorskakoruna.sk

Počas rozsiahlej rekonštrukcie chladenia bude chod zimného štadióna na približne 4 – 6 mesiacov obmedzený.Stav súčasnej technológie chladenia je havarijný a nemohli sme to už ďalej odkladať. V minulosti kvôli úniku čpavku museli zasahovať aj záchranné zložky. Po tejto rekonštrukcii by sme mali mať kompletne novú technológiu a už by sa nemali vyskytovať žiadne problémy,“ poznamenal primátor mesta Peter Wolf. Nové chladenie by malo obsahovať smart prvky, ktoré znížia náklady na chod štadióna.

Dočasné obmedzenie by sa nemalo dotknúť hokejového klubu Spartak Dubnica. „Zabezpečili sme tréningový proces v iných okolitých mestách, ako je Púchov, Brumov alebo Bánovce nad Bebravou. Rekonštrukcia chladenia bola nevyhnutná a v mene celého hokejového klubu ďakujem, že mesto uvoľnilo na tento projekt finančné prostriedky,“ povedala prezidentka klubu HK Spartak Dubnica Alena Dobrodejová.

Mesto plánuje v renovácii zimného štadióna pokračovať. „Nasledovať bude oprava strechy a obvodového plášťa. Máme spracovanú kompletnú dokumentáciu na rekonštrukciu zimného štadióna aj s prístavbou ďalšej ľadovej plochy. Sú to však investície, na ktoré budeme hľadať externé zdroje,“ uviedol na záver primátor mesta Peter Wolf.

Po nedávno ukončenej exekúcii voči bývalému klubu MHK Dubnica tak svitá v dubnickom hokejovom klube na lepšie časy.

„Čerešňové slávnosti vznikli v roku 2013 tu u nás v obci, ale už dávnejšie pred tým tu vždy bývala čerešňová zábava, takže sme len nadviazali na tradíciu a obnovili sme ju. Veď už naši dedovia mali vždy v čase čerešní takúto zábavu,“ skonštatoval starosta obce Richard Kubáň. Tento rok si to ľudia vychutnali a opäť prišli v hojnom počte. „To, že sa tu ľudia stretnú, je veľmi pekné. Ženy navaria perky. Čo sme rátali, naposledy sa predalo až cez triapoltisíc kusov periek. Aj preto ich musíme pripravovať dopredu, niečo zamraziť, lebo inak by sme to časovo nezvládli,“ povedal starosta obce. 

Aj keď tento rok nebol prekonaný rekord v pľuvaní kôstkou do diaľky, túto disciplínu aj jedenie periek vyhral rovnaký šťastlivec – Roman Fiala. Ten vraví, že sa na súťaže nepripravoval. „Všetko je to spontánne, je to o zábave, o súťaži. Každý rok sa snažím zúčastniť, len raz som chýbal. Som aj držiteľ celkového rekordu 17,27 metra, tentoraz to bohužiaľ nevyšlo – asi nebol správny vietor, alebo kôstka nemala aerodynamický tvar. Ona musí byť dobre vycmúľaná, aj sa odkotúľať,“ uzavrel so smiechom R. Fiala. 

Dievčatá pod vedením trénera Richarda Ďorďaia sa chceli s prebiehajúcou sezónou rozlúčiť so vztýčenou hlavou. V máji dokázali Bardejovčankám na ich ihrisku konkurovať do samého záveru, keď muselo rozhodovať až predĺženie s konečným výsledkom 67:65. Bardejov bol tentoraz nebezpečný hlavne z trojkových príležitostí  a vďaka tejto hernej činnosti sa po prvom polčase dostal do vedenia 21:30. V druhej časti zápasu sa hra postupom času vyrovnala.

Hlavným dôvodom bola zlepšená strelecká efektivita Trenčaniek. Naše basketbalistky sa dokázali dotiahnuť na súpera a vyrovnali stav na 40:40. Bardejovčanky však rozhodli zápas vo svoj prospech košmi v posledných dvoch minútach zápasu, kedy naše hráčky nedokázali na to bodovo odpovedať. Medzi úvodným a tým záverečným zápasom sezóny však už teraz badať obrovské rozdiely.

BK AS Trenčín – BKM Bardejov 47:51

Body AS Trenčín : Seifertová 12, Grellová 8, Kubová 7, Duvačová 6, Kozáková 6, Žilinčanová 4, Makovcová 2, Dobiašová 2.

Alexandra Grellová, krídlo BK AS Trenčín: „Dnes rozhodla streľba, ktorá bola z našej strany zlá. Rovnako sa nám nedarilo premieňať trestné body. Súperov, ktorí sa nám zdali na začiatku sezóny silní,  je teraz reálnejšie poraziť. Tento zápas by sme si mali na leto zobrať ako motiváciu.“

Simona Seifertová, pivotka BK AS Trenčín: „Trestné koše rozhodli, že sme prehrali zápas. Bardejov mal aj lepšiu streľbu spoza trojkového oblúku, ktorá sa nám nedarila. Nič to nemení na tom, že sa budúcu sezónu budeme o to viac snažiť. Počas sezóny sme urobili obrovský pokrok. Celá sezóna bola pre mňa neuveriteľný zážitok a teším sa už na ďalšiu.“

Richard Ďorďai, tréner kadetiek BK AS Trenčín: „Nepremenili sme až 22 trestných hodov, čo v takom tesnom zápase vždy rozhoduje. Ďalej nám nevychádzali akcie spod koša, tam to bolo 15:42. To je približne 50 bodov, ktoré sme mohli dať, ale presne takéto zápasy dievčatá potrebujú.“ 

Kadetky v sezóne 2021/2022: Kristína Dobiašová, Alexandra Grellová, Hana Makovcová, Sára Žilinčanová, Simona Nemcová, Michaela Császárová, Nela Hlávková, Dominika Kubová, Simona Seifertová, Viktória Duvačová, Simona Kozáková, Kristína Martonová, Katarína Oriešková, Soňa Nebusová, Isabella Hlucháňová, Petra Paulínyová, Laura Suchá, Alexandra Oslejová.

Seniorský basketbal v Trenčíne ?

Klubu sa počas sezóny spomedzi všetkých hráčskych kategórií podarilo vyhrať každý štvrtý zápas. „Pre klub, ktorý funguje dva roky, je to niečo neuveriteľné, keďže ostatné tímy majú hráčsku pyramídu vybudovanú omnoho dlhšie. Možno trochu načrtnem, ale chceme, aby sa do Trenčína vrátil po veľmi dlhých rokoch seniorský basketbal. To by mohlo prilákať divákov, ktorí boli zvyknutí na trenčiansky basketbal,“ uzavrel manažér klubu Richard Ďorďai.

Stredná odborná škola Pod Sokolicami v Trenčíne pripravuje už 70 rokov žiakov pre výrobné podniky. Úspešní absolventi sa neskôr uplatnili vo viacerých sektoroch, na ktoré ich škola veľmi dobre pripravila. „Chceme ukázať, že naši absolventi sa umiestňujú nielen vo výrobných podnikoch, ale aj v podnikoch, ktoré sa zaoberajú opravou špeciálnej techniky. Priamo slúžia aj v ozbrojených silách, polícii a záchranných zboroch. Celá akcia spadá do osláv 70. výročia založenia našej školy,“ prezradil riaditeľ školy Ľuboš Chochlík.

Predstavenie vojenskej techniky, dronov a nových vynálezov, ktoré škola neustále vyrába, je aj spôsobom prezentácie sa pred študentmi, ktorí by mali v budúcnosti záujem študovať na SOŠ Pod Sokolicami. „Som rád, že v škole sledujú všetky moderné trendy, ktoré potrebujú zamestnávatelia. Fungujú aj so zamestnávateľmi z tohto regiónu. Majú podpísané memorandum medzi TSK a školou a týmito zamestnávateľmi a pripravujú už aj cez systém duálneho vzdelávania týchto žiakov pre firmy,“  povedal predseda TSK Jaroslav Baška.

Medzi najnovšie vynálezy žiakov SOŠ patrí robot Freddie, ktorý vie podľa naprogramovania rozlíšiť predmety a následne ich podľa farby roztriediť.  Nápad vznikol počas pandémie, kedy bola praktická výučba sťažená. „Sú tam použité algoritmy, ktoré sa dajú využiť pri automatizácii výrobných procesov. To už je pre žiakov niečo, čo reálne využijú, keď prídu do firiem,“ popisoval nový vynález majster odborného výcviku Pavol Liška.

22. júna poslanci na mestskom zastupiteľstve v Trenčíne schválili rozpočet 840 tis. eur na zhotovenie proj. dokumentácie k výstavbe mosta Orechové. Most by mal ponad Váh spájať ostrov s mestskou časťou Orechové. Nemal by slúžiť nákladnej doprave, ale verejnej, automobilovej doprave, chodcom a cyklistom.

Martin Beďatš, hlavný architekt mesta Trenčín: „Máme prepchaté centrum a tento most vytvorí tzv. vnútorný dopravný okruh. Doprava sa vie čiastočne rozdeliť. Nebude to most, ktorý bude rovnocenný so starým cestným mostom, to zďaleka nie. Má to byť taký malý miestny most, miestna komunikácia. Ten, kto ide napríklad z Orechového na sídlisko Juh, by nemal chodiť cez tento most. To určite nie! Má prepojiť miestne časti priľahlé k mostu.“

Jediným poslancom, ktorý hlasoval proti tomuto návrhu, bol poslanec za mestskú časť Stred, Richard Medal.

Richard Medal, poslanec mestského zastupiteľstva: „Ja som dlhodobo proti tomu a myslím si, že to nie je dobrý nápad. Most naruší jednu z posledných rekreačných a športových zón v Trenčíne na ostrove. Privedie dopravu do tesnej blízkosti letnej plavárne, a tiež si myslím, že si nemôžeme dovoliť také výdavky.“

Most by mal byť zavesený na dvoch pilieroch, ktoré budú umiestnené mimo toku rieky. Výstavba mosta by mohla byť podľa slov primátora financovaná z peňazí Európskej únie, konkrétne z územného mestského rozvoja.

Martin Beďatš, hlavný architekt mesta Trenčín: „Chceme ho začať realizovať, pokiaľ by všetko išlo dobre v roku 2025. Súvisí to totiž aj s tým, že má ísť do rekonštrukcie starý cestný most a chceme prekryť to obdobie, keď sa ten most rozostavia tak ideálne, aby tento už bol hotový. Keď nebude úplne hotový, tak aspoň, aby sa podarilo prekryť časť tohto obdobia. Ja si nemyslím, že to naruší kľud ostrova. Ide to úplne jeho krajom. Tí chodci, cyklisti tam budú môcť chodiť. Práveže sa aspoň konečne uprace ten koniec mosta na ostrove.“

S výstavbou mosta a jeho napojením súvisia viaceré úpravy v cestnej infraštruktúre.

Na Zámosti ide hlavne o okružnú križovatku pri Old Herold. Na opačnej strane napojenie mosta súvisí hlavne s plánovanou preložkou cesty 1/61 bližšie k železničnej trati.

TRENČÍN – Uplynulý víkend v Trenčíne patril dračím lodiam. Už 6. ročník pretekov dračích lodí s názvom Trenčiansky Ypsilon sa ani tentokrát nezaobišiel bez zahraničnej konkurencie. Pretekov sa zúčastnili posádky z Česka a Maďarska.  Celkové prvenstvo si v A-finále vybojoval domáci tím Dračia légia. Na 2. priečke skončila maďarská posádka Dunai Sárkanyok Vác a pódium doplnila ďalšia trenčianska posádka ŠK Dračia légia 2012.

Preteky dostali názov podľa ypsilonovej trate, ktorá sa začína pri elektrárni a obchádza neskôr obidva trenčianske mosty. Trať merala celkovo 4 400 m a konkrétna loď, na ktorej sa pretekalo, spadá do kategórie malých dračích lodí, kde je desať pádlujúcich, jeden bubeník a jeden kormidelník. „Tento rok sa nám prihlásilo 9 posádok z Maďarska, Česka a Slovenska. Preteky sú zároveň súčasťou majstrovstiev Slovenska dračích lodí na dlhé trate, takže víťaz pretekov bude aj víťazom Slovenského pohára,“ uviedla na začiatku organizátorka Ypsilonu Ivana Hudec Strápková. Z trenčianskych posádok mali v pretekoch zastúpenie dva kluby – ŠK Dračia Légia 2012 a tím Dračia légia. Obe posádky si to neskôr rozdali v priamom súboji o prvenstvo v A-finále. „Čo sa týka finále, tak bolo presne také, aké má byť. Všetky štyri lode boli vyrovnané. Do dôležitej obrátky sme došli všetci naraz a v nej došlo aj ku kolízii. Z nej sme našťastie dokázali dobre vykľučkovať. Ja som s tretím miestom veľmi spokojný, pretože my sme staršia zostava a náš vekový priemer je okolo 55 rokov,“ zhodnotil preteky tréner a pretekár tímu ŠK Dračia Légia 2012 Milan Šišmiš. 

Víťazstvo nakoniec ostalo doma a Dračia légia si po smolných rokoch pripísala vytúžené víťazstvo. „Využili sme šancu, keď sa ostatné posádky začali biť medzi sebou. Po obrátke sme mali priestor a už to bolo len o tom, aby sme nepoľavili. Bolo tam aj kus šťastia, ale minulé roky sa nám nedarilo, takže teraz sa tá šťastena otočila smerom ku nám,“ dodal nadšene tréner a pretekár víťazného tímu Dračia légia Michal Dušička.

Výsledky: 1. Dračia légia, 2. Dunai Sárkanyok Vác, 3. ŠK Dračia Légia 2012 I., 4. ONV BOX, 5. Žíznivé Sáne, 6. Neptún Klub Piešťany, 7. ŠK Dračia Légia 2021 II., 8. KVS 1, 9. Veteráni Brno.

Minulý rok bola charitatívna akcia z dôvodu pandémie pre verejnosť uzavretá. Obmedzenia sa vtedy netýkali len detí z projektov, ktoré podporuje komunita Hviezdy deťom. Tento rok bolo podujatie rozdelené do dvoch dní. V sobotu sa konal exhibičný golfový turnaj a nedeľa bola plná športu, atrakcií, sprievodného programu a známych osobností z rôznych športových odvetví. Akcia sa už tradične zorganizovala pod taktovkou futbalového klubu AS Trenčín.

„Som veľmi rada, že sme sa vrátili k tradičnému dvojdňovému podujatiu a že môžeme privítať verejnosť. Doteraz sa komunite počas jej existencie podarilo prerozdeliť viac ako 260-tisíc eur. Tento rok to je približne 30-tisíc eur,“ uviedla projektová manažérka Hviezdy deťom Petra Drábová.

Počas trinástich rokov navštívilo podujatie množstvo úspešných osobností z prostredia futbalu, hokeja a ďalších olympijských športov. Výnimkou nebol ani tento rok. „Som rád, že naše centrum v spolupráci s futbalovým klubom AS Trenčín sa o toto podujatie opäť postaralo. Je neuveriteľné, že Hviezdy deťom sú už štrnásť rokov,“ povedal jeden z pravidelných účastníkov hokejista Marián Hossa.

„Je tu výborná atmosféra. Je tu veľa detí, čo je cieľom tejto akcie. Myslím si, že si to tu každý užíva. Na tomto podujatí je vždy veľa športovcov z rôznej brandže a počas súťažnej sezóny si navzájom držíme palce,“ pokračoval Tomáš Tatar.

Je to jedno z mála podujatí na Slovensku, kde môže človek vidieť viacero športov na jednom mieste. Nechýbali ani športy, ktoré patria pod Asociáciu športov AS Trenčín, zastrešujúcu basketbal, florbal, hádzanú alebo bedminton. Tento rok bol zakomponovaný do programu aj malý futbal a futsalisti.

Zápas medzi futbalistami AS Trenčín a reprezentantmi malého futbalu okorenil komentovaním Ladislav Borbély.

„Som rád, že som sa opäť mohol zúčastniť tejto akcie. Beriem to už ako tradíciu. Každoročne tu vládne úžasná atmosféra a opäť si to tu deti veľmi užili,“ prezradil jeden z účastníkov podujatia a bronzový medailista z Pekingu Marko Daňo.

Na pútnickom mieste Skalka pri Trenčíne sa konalo už 15. medzinárodné výtvarno-literárne sympózium Ora et Ars. V sobotu 11. júna ho slávnostne ukončili pri diecéznej svätyni, pútnickom chráme sv. Andreja-Svorada a Beňadika.

Jozef Vydrnák, organizátor sympózia: „Sme vďační, že sme tu pred 15 rokmi boli veľmi vľúdne prijatí už nebohým pánom dekanom Strapkom. V roku 2008 sme s Božou pomocou začali 1. ročník a ani sme sa nenazdali a sme v 15. ročníku.

Sympózia Ora et Ars sa zúčastnilo celkom 10 výtvarníkov a 5 literátov zo Slovenska, Českej republiky a Poľska.

Eugeniusz Molski, výtvarník: „Tu je vo všetkom duša. V skalách, v sakrálnych objektoch. Dokonca aj nebo, aj vietor tu má svoju hodnotu a svoju krásu. Ale hlavne ľudia sú tu priateľskí, srdeční, pohostinní, a to mi dáva krídla. Možno preto sa tak často v mojich dielach objavujú anjeli.”

Jozef Vydrnák, organizátor sympózia: „Takou špecialitou tohto ročníka je trenčiansky sochár Samo Juriš, ktorý zo Skalky pri Trenčíne pešo putoval cez hory k Svoradovej jaskyni a samozrejme ukončil svoju púť pri ostatkoch svätého Andreja-Svorada a Beňadika v katedrále v Nitre.”

Marián Kvasnička, kurátor sympózia: „Našou ambíciou, a tento rok to veľmi výrazne potvrdil, je vtiahnutie divákov, ktorí sú naučení na konvenčné gypsové umenie z kostolov do iného spôsobu a artikulovania duchovnej reality a tej atmosféry miesta, ktoré tu je.”

Organizátori už v týchto dňoch pripravujú 16. ročník sympózia Ora et Ars. Diela, ktoré vznikli na 15. ročníku, budú vystavené na vernisáži v kláštore.

Jozef Vydrnák, organizátor sympózia: „Dovoľujem si pozvať verejnosť na slávnostnú vernisáž 15. ročníka Ora et Ars Skalka, ktorá sa uskutoční 16. júla o 15:00 v areáli kláštora Skalka.”

Dnes o 10:00 otvorilo svoje brány letné kúpalisko na ostrove v Trenčíne.

Róbert Buchel, správca letného kúpaliska v Trenčíne: „Ako každý rok tu máme niekoľko atrakcií, či už je to skákací hrad alebo trampolíny. Bazény aj tobogany zostali stále tie isté. Pribudli semafory, ktoré by mali pomáhať pri bezpečnosti. Súkromná spoločnosť nám vybudovala plážový areál, ktorý neslúži len na plážový volejbal, ale je tam ihrisko, ktoré môžu návštevníci zdarma využívať na hranie plážového volejbalu.”

Kúpalisko funguje bez obmedzení na plnú kapacitu 2500 ľudí.

Róbert Buchel, správca letného kúpaliska v Trenčíne: „Čo sa týka vstupného, tak trenčianske kúpalisko tento rok nebude nijakým spôsobom meniť ceny. Tak ako po minulé roky je zvýhodnené vstupné pre obyvateľov mesta Trenčín.”

Otváracie hodiny kúpaliska v Trenčíne sú v pondelok od 12:00 do 20:00 a ostatné dni od 10:00 do 20:00 hod.

Róbert Buchel, správca letného kúpaliska v Trenčíne: „Prevádzku máme naplánovanú do 4. septembra nakoľko nám to tam koliduje so  sviatkom. Chceli sme to nejako zaokrúhliť. Uvidíme, aké bude počasie, a ako sa bude s počasím vyvíjať situácia.”

Zverenci trénerov Petra Klapitu a Patrika Meliša boli po víťazstve mladšej kategórie aj teraz hladní po zlate. Pred turnajom sa o nich hovorilo ako o potencionálnych finalistoch. Úvodné dva zápasy proti Martinským Medveďom (5:3) a Tsunami Záhorská Bystrica (10:4) zvládli bez problémov.

V ďalšom skupinovom zápase prišla prehra s Florkom Košice 3:5. Do semifinále postupovali tak z druhého miesta a narazili na Snipers Bratislava.

Zápasy o finálové miestenky idú Trenčanom vždy bravúrne. Víťaza A-skupiny porazili jednoznačne 6:2. V zápase ukázali najlepší turnajový výkon a do bodky splnili všetky taktické pokyny realizačného tímu. Vo finále nastúpili proti tímu FBC Grasshoppers Žilina. Už v 4. minúte išli Trenčania do vedenia zásluhou Meliša. V druhej tretine sa karta obrátila a do vedenia 1:2 išla Žilina. Zlepšenou hrou v závere druhej časti sa o vyrovnanie a neskôr vedenie postarala dvojica Kohút a Oravec.

Tretia tretina sa nakoniec ukázala ako rozhodujúca. Grasshoppers sa dokázali v rozpätí 38 sekúnd dvakrát presadiť a Trenčanom na vyrovnanie už fyzické sily nestačili. Po zápase zavládol smútok, no byť druhý na Slovensku je veľký úspech.

Peter Klapita, tréner starších žiakov: „Potešili ma dva úvodné turnajové zápasy. Neskôr prišla prehra s Florkom Košice, kde sme so šťastím postúpili na základe lepšieho skóre. V semifinále sme zahrali náš najlepší zápas a mrzí ma, že sme to nedokázali aj vo finále. Vo finálovom zápase sme nedodržiavali taktické pokyny a vyhral takticky lepšie pripravený tím. Prehra vo finále bolí, ale určite nám to odstupom času dôjde. Myslím si, že táto generácia to má skvele rozbehnuté.“

Adam Žiško, útočník FBK AS Trenčín: Zápasy na začiatku turnaja boli z našej strany lepšie. Aj vďaka tomu sme si verili na každého. Ten finálový zápas nám žiaľ veľmi nevyšiel. Tretiu tretinu sme pôsobili nervózne. Myslím si, že sme mali naviac.“

Marek Meliš, útočník FKB AS Trenčín:Aj keď sme finále prehrali, tak si myslím, že sme do toho dali všetko. Nedokázali sme vyvíjať tlak na súpera, ako to zvykneme v iných zápasoch. Podľa môjho názoru sme sa oproti začiatku sezóny veľmi zlepšili. Budúci rok by sme chceli opäť zabojovať o zlatú medailu.“

Strieborný tím: Romana Veleková, Dávid Mikolášek – Šimon Sádovský, Torben Tinák, Filip Vrana, Šimon Oravec, Peter Hvolka, Boris Kohút, Michal Daranský, Jerguš Surma, Marek Meliš, Karol Sedláček, Adam Žiško, Samuel Bielik, Šimon Hošták, Oliver Klčo, Michal Füsi, Tomáš Kordoš, Filip Kecskes, Lucas Maruškanič.

Alžbeta bola v Trenčíne darovať krv po 45-krát. Ako sama priznala, prišla by opäť, ale kvôli vysokému veku jej to už nie je umožnené. Po celý život chodila darovať krv práve do Trenčína a sem sa aj prišla s darcovstvom rozlúčiť – posledným darovaním krvi. „V Trenčíne má darcovstvo krvi už vyše 70-ročnú tradíciu. S odbermi sa tu začalo v roku 1951 a od roku 1957 tu bola Okresná transfúzna stanica. Zo začiatku sa robilo iba tridsať odberov týždenne. Teraz robíme denne minimálne okolo šesťdesiat odberov a v piatok to býva ešte viac, aj sto,“ povedala vedúca lekárka Národnej transfúznej služby Ivana Babušková, ktorej pracovisko funguje v Trenčíne od marca 2005. V Trenčíne sa robia odbery celej krvi, ktorá následne putuje na spracovanie do centra v Banskej Bystrici. „Tam sa každý odber spracuje na tri komponenty. To sú jednoducho povedané červené krvinky, krvné doštičky a plazma. Každý darca môže takto zachrániť až troch pacientov,“ dodáva I. Babušková. V Bystrici navyše krv podstúpi aj predpísané vyšetrenia. „V roku 12019 sme urobili v našom centre 16 600 odberov, z toho asi štvrtina odberov bola urobená na takzvaných mobiloch, teda mimo našu kamennú budovu,“ skonštatovala I. Babušková.

Aj v prípade odberov zasiahla pandémia. Počas dvoch rokov bolo nutné dodržiavať prísne protiepidemické opatrenia, počas ktorých nebolo možné chodiť na mobilné výjazdy. Počet odberov preto poklesol približne o dvetisíc odberov ročne. „Nebol to však žiadny dramatický pokles a nedošlo k nedostatku krvi, keďže aj plánované operácie boli utlmené,“ ozrejmila I. Babušková. Podľa nej sa môže stať darcom krvi zdravý človek od 18. roku veku do 60. roku. Ak ide o pravidelného darcu krvi, tak až do 65. roku. Ženy môžu darovať krv trikrát do roka. Muži štyrikrát. Krv nemôže darovať žena ľahšia ako 50 kilogramov. Darcovia musia byť úplne zdraví. Darca síce nemá nárok na žiadnu odmenu. Odmenou mu je jeho dobrý pocit, že výrazne pomohol pacientov. Ďalšími odmenami sú odmeny od Slovenského červeného kríža – Jánskymi plaketami. Najvzácnejšia je tá krvná skupina, ktorá práve chýba. 

V piatok 10.6. začalo mesto Trenčín s výstavbou nových parkovacích miest Pod Sokolicami.

Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín: „Dnes sú tam parkovacie miesta vyznačené na komunikácii, ktorú bude potrebné rozšíriť, aby tam mohlo pribudnúť spolu 21 nových parkovacích miest.”

Bude sa pracovať pred bytovkami 512, 513, 520 a 521. Ďalších sedem parkovacích miest pribudne pred Strednou odbornou školou, Pod Sokolicami.

Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín: „Samozrejme treba počítať s tým, že počas prác, ktoré budú prebiehať v 4 etapách postupne, bude čiastočne obmedzená doprava a aj parkovanie. Práce by mali trvať 9 týždňov a ide o investíciu za sumu 171 500 eur.”

Od stredy 8. júna prebieha v trenčianskom kraji policajná bezpečnostno-dopravná akcia s názvom Budík, pri ktorej sa policajti zamerajú aj na elektrokolobežky.

Danka Adámiková, KRPZ Trenčín: „Toto miesto sme vybrali z toho dôvodu, že tu došlo v nedávnych dňoch k smrteľnej dopravnej nehode kolobežkára. Kontrolujeme, či nejazdia pod vplyvom alkoholu, ale aj ostatné povinnosti účastníkov cestnej premávky.”

V trenčianskom kraji polícia od začiatku roka eviduje 6 dopravných nehôd s účasťou elektrokolobežiek. Najčastejšími priestupkami je jazda dvoch osôb na jednej elektrokolobežke a tiež jazda na elektrokolobežke pod vplyvom alkoholu. Tolerovaná hranica v obytnej zóne je 0,5 promile.

Danka Adámiková, KRPZ Trenčín: „Kolobežkár pod vplyvom alkoholu môže na mieste dostať, v prípade ak nafúka do 1 promile, pokutu až do výšky 50 eur. Ak nafúka viac, v tom prípade ho bude riešiť správny orgán, a tam sú tie pokuty vyššie.”

Medzi ďalšie priestupky kolobežkárov patrí neprimeraná rýchlosť jazdy na chodníkoch pre peších.

Danka Adámiková, KRPZ Trenčín: „Kolobežkari, pokiaľ neprekročia rýchlosť chôdze, neobmedzujú a neohrozujú chodcov, môžu jazdiť aj po chodníkoch po pravej strane. Pokiaľ prechádzajú cez priechod a neprekročia rýchlosť chôdze, to znamená že správajú sa ako chodci, môžu prejsť na kolobežke. Podotýkam nesmú obmedziť a ohroziť chodcov.”

Na elektrických kolobežkách môžu jazdiť deti mladšie ako 15 rokov len za určitých podmienok.

Danka Adámiková, KRPZ Trenčín: „Deti do 15 rokov na elektrických kolobežkách môžu jazdiť iba v obytnej zóne, po lesných a poľných cestách a po cyklistickom chodníku.”

V každom z týchto prípadov však musia mať na hlave ochrannú prilbu.

Tipy a podnety