Vírus ohrozuje produkciu vajec – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Slovenskí hydinári apelujú na chovateľov

Vírus ohrozuje produkciu vajec

TRENČIANSKY KRAJ – Európa aktuálne bojuje s vysoko nákazlivým vírusom vtáčej chrípky. Slovenskí hydinári preto apelujú na domácich chovateľov.

pixabay
Vtáčia chrípka ohrozuje produkciu vajec. Foto: pixabay

Len v Českej republike potvrdili koncom uplynulého roka desať ohnísk vtáčej chrípky a rovnaký vývoj situácie pokračuje aj naďalej. Ako informovala Štátna veterinárna správa ČR, vo veľkochove v obci Brod nad Tichou nariadila utratenie 750-tisíc kusov nosníc, čo výrazným spôsobom zasiahlo produkciu vajec v krajine. Ich nedostatok na trhu sa tak premietol do vysokých cien. Zopakuje sa rovnaký scenár aj na Slovensku?

Prvý pozitívny nález na Slovensku

Pozitívny nález vtáčej chrípky sme na našom území zaznamenali začiatkom januára tohto roku, kedy Regionálnej veterinárnej a štátnej správe v Prešove nahlásili úhyn u súkromného chovateľa v obci Bzenov. Odvtedy je situácia na našom území zatiaľ stabilná.

Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS) napriek tomu upozorňuje, že v chovoch hydiny je mimoriadne dôležité zabrániť priamemu a nepriamemu kontaktu voľne žijúcich vtákov, zvlášť vodného vtáctva s hydinou. 

„Je potrebné zabezpečiť prísne oddelenie vodnej hydiny od ostatnej, novo nakúpenú hydinu umiestniť do priestorov, ktoré boli vopred vyčistené a dezinfikované, hydinu vo voľnom výbehu kŕmiť a napájať v uzavretom priestore alebo pod prístreškom, ktorý zamedzuje kontakt voľne žijúcich vtákov s krmivom a vodou určenou pre hydinu,” odporúča ŠVPS SR.

Okrem toho, že nakazené zvieratá masívne hynú, príznaky vírusu môžete spozorovať aj voľným okom. „Hlavnými príznakmi je strata plachosti, znížená aktivita a pokles až zastavenie príjmu krmiva, postihnuté jedince sa zhlukujú pod tepelným zdrojom, majú našuchorené perie, nosnice častejšie kvokajú, klesá a zastavuje sa znáška,” vysvetlila ŠVPS. 

V prípade, že máte podozrenie na výskyt choroby v chove, kontaktujte veterinárneho lekára alebo priamo príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu. Choroba sa totiž môže preniesť aj na cicavce, najmä ošípané.

Bude dostatok vajec?

„Pre každého hydinára je zimné obdobie náročné, pretože musí venovať značné úsilie ochrane sliepok pred zavlečením vtáčej chrípky migrujúcimi a voľne žijúcimi vtákmi. Apelujeme aj na drobnochovateľov sliepok na dedinských dvoroch, aby ich dôsledne chránili pred vtákmi, aby nenechávali voľne otvorené kŕmidlá a napájadlá, ku ktorým sa môžu takíto vtáci, možní prenášači ochorenia, dostať,” uviedla pre Terajšok Únia hydinárov Slovenska.

Podľa ich informácií je však veľkovýroba vajec na Slovensku aj v tomto období v štandardnom režime a je schopná nahradiť prípadné výpadky dovážaných vajec z Českej republiky. Zásluhu na tom majú disciplinovaní hydinári, ktorí svoje veľkochovy prevádzkujú v uzavretých priestoroch a prísne dodržujú všetky veterinárne a hygienické opatrenia.  

„Výskytu vtáčej chrípky sa neobávame, nakoľko na dvoch našich farmách chováme nosnice v klietkach. Z titulu zavlečenia vtáčej chrípky považujeme tento chov za najbezpečnejší,” povedal Peter Janek, popredný producent slepačích vajec z Púchova, ktorý chová sliepky na hlbokej podstielke v súlade s najnovšou európskou legislatívou. „Vajcia z tohto chovu sú aj zo zdravotného hľadiska najkvalitnejšie,” doplnil.

Napriek pozitívnym správam sa však ani náš trh nevyhol zdražovaniu konzumných slepačích vajec. Čo všetko sa odrazilo v cenotvorbe tohto obľúbeného produktu, rozoberieme už o pár dní a spolu s obľúbenou foodblogerkou Werou Csémi prinesieme tiež tipy, čím sa dajú vajcia nahradiť v kuchyni. 

Komentáre

Tipy a podnety