Napriek vysokej cene stúpa záujem – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Fotovoltika v slovenských domácnostiach: áno či nie?

Napriek vysokej cene stúpa záujem

Čím to je, že stúpa záujem o fotovoltiku v čase, keď je najdrahšia? Porozprávali sme sa s človekom z praxe.

Pixabay
Napriek vysokej cene stúpa záujem. Foto: Pixabay

Fotovoltika je považovaná za efektívnu, ekologickú technológiu. Je šetrná k životnému prostrediu a dokáže vyrobiť dostatočné množstvo energie nielen pre výškové budovy, ale aj vesmírne družice. Fotovoltické panely sú modernou alternatívou výroby (a zároveň úspory) energie, pretože využívajú nevyčerpateľný energetický zdroj – Slnko.

Záujem o fotovoltiku stúpa. Kedy začala byť masovo populárna, na čo si dať pri kúpe fotovoltiky pozor a ako je to s našou legislatívou, nám porozprával špecialista na fotovoltiku Mojmír Václav.

Myslíte si, že fotovoltika je v súčasnej dobe z hľadiska pomeru ceny, kvality a dostupnosti vhodným riešením slovenských domácností?

Pred dvomi, tromi rokmi stála o polovicu menej a nikto ju nechcel. Teraz, keď je takáto drahá, tak ju chcú zrazu všetci. Pravdepodobne vzhľadom na to, že je plánovaný výkup elektrickej energie. Pokiaľ to bude platiť, tak pri dnešných cenách elektriky to začne mať zase význam.

Je výkup takto vyrobenej energie európsky štandard?

V iných krajinách, ako je Nemecko a Rakúsko, sú kvázi povinní vás podporiť, dokonca od vás musia energiu vykúpiť. Zaplatia vám 1,2-násobok sumy. Je to ekologický prúd, ale my sme legislatívne niekoľko rokov pozadu, tak u nás to je relatívne novinka. Čo sa týka výkupu, u nás funguje len virtuálna baterka, aj tá len do výšky toho, koľko vy spotrebujete energie. Potom je tam ešte jeden háčik – ak máte batériu, vždy platíte distribučné poplatky.

Do akej miery sa zvýšil záujem o fotovoltiku?

Záujem o fotovoltiku sa zvýšil masovo. My absolútne nestíhame. Záujem je enormný, ale je to spôsobené tým, ako médiá celú situáciu nafukujú. Ide o klímu v celej spoločnosti. Každý chce byť nezávislý, aj keď to v podstate nejde.

Internetom koluje informácia, že odstraňovanie fotovoltiky je rovnako nebezpečné, ako odstraňovanie azbestu. Je to pravda alebo ide o hoax?

Toto určite nie je pravda. Je to kvázi len kremík rozrezaný na plátky. Rám je v podstate hliníkový, zospodu je len plastová fólia, trochu kabeláže a nejaké vodičové diódy. Inak ide o bezproblémovo recyklovateľnú záležitosť. Aj kremík sa dá ešte zrecyklovať. Navyše už pri nákupe panela si musí klient zaplatiť recyklačný poplatok, na to je zákon. Cena sa tak o tento recyklačný poplatok automaticky navyšuje. Nie je to ako s azbestom alebo s podobnými vecami. Panel ide do špeciálneho odpadu.

Aj keď výrobcovia tvrdia, že fotovoltika je stále finančne dostupná, v skutočnosti značne zdražela. Poskytujú sa dotácie na fotovoltiku? Aké podmienky musia spĺňať záujemcovia, ktorí by chceli o dotáciu požiadať? Môže o dotáciu namiesto klienta žiadať aj firma?

Dotácie sa pohybujú do výšky 1 500 eur, ale len do troch kilowattov. Vy ako fyzická osoba môžete mať zdroj do desiatich kilowattov, ale podporovaný je len trojkilowattový systém. Firmy o dotáciu nežiadajú, o dotáciu si môžu požiadať fyzické osoby, ktoré stavajú na Slovensku.

Na Slovensku existuje mnoho firiem, ktoré fotovoltiku inštalujú. Je na Slovensku firma, ktorá vyrába solárne panely k fotovoltike?

Nemyslím si, že by bola na Slovensku firma, ktorá by vyrábala panely k fotovoltike. Bolo by to u nás nerentabilné.

Na čo by si mali dať záujemcovia o fotovoltiku pozor pri hľadaní správneho zariadenia?

Klient by to nemal preháňať s veľkosťou fotovoltiky. Mal by poznať svoju spotrebu a prispôsobiť jej veľkosť, nech má parametre správne navrhnuté. V budúcnosti by sme mali mať možnosť energiu predávať, no zatiaľ to legislatívne nie je reálne. Mnohé firmy ponúkajú klientom batériové systémy, pritom ide o ekonomicky úplný nezmysel. Ten systém vám ani toľko energie denne nevyrobí. Batérie vás stoja toľko, že vám fotovoltika toľko energie ani nevyrobí, navyše musíte udržiavať aj baterky. Je to podstatne drahšie. S tými batériami je to tak: čím viac materiálu, tým väčšia marža. Tieto firmy na tom fungujú. Výkup elektrickej energie by už mal začať v priebehu nasledujúcich mesiacov, ale sme na Slovensku, tak to nemusí byť všetko tak, ako sa plánovalo.

 

Komentáre

Tipy a podnety