Vianoce za múrmi väzníc – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Niektorí odsúdení môžu navštíviť svoje rodiny

Vianoce za múrmi väzníc

TRENČIANSKY KRAJ – Azda každý túži prežiť krásne Vianoce, nech ich už strávi kdekoľvek. Ľudí odsúdených na trest odňatia slobody nevynímajúc.

Vianoce za múrmi väzníc. Foto: ZVJS
ZJVS
Betlehem v ústave na výkon trestu. Foto: ZJVS
ZJVS
Odsúdení v ústavoch sa podieľajú na príprave Vianoc. Foto: ZJVS
ZJVS
Vianoce za múrmi väzníc. Foto: ZJVS

No nielen pre samotné väznené osoby, ale aj ich rodiny je toto obdobie veľmi náročné. Tohtoročné vianočné sviatky budú však predsa len o niečo radostnejšie aj za múrmi väzníc. Okrem videohovorov môžu odsúdení využiť aj klasické nárokové návštevy blízkych, ktoré sa už dva roky z dôvodu pandémie nekonali. 

„Po dlhšom čase bude opäť možné aspoň na pár sekúnd objať svojich blízkych počas návštev priamo v ústave. A hoci videonávštevy a telefonovanie priamy kontakt s blízkymi nenahradia, väznené osoby ich v tomto období môžu využívať vo väčšom rozsahu,” povedala pre Terajšok Monika Kacvinská, hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Za dlhodobé pozitívne výsledky dosahované pri plnení pracovných povinností, výkone prospešných prác mimo ústavu alebo za vykonanie príkladného činu, udelia niektorým väzneným aj mimoriadne voľno a povolenie vychádzky mimo ústav za účelom návštevy blízkych osôb. Niektorí z nich opustia ústavy s technickým monitorovacím prostriedkom.

Vianočný program pre väznené osoby 

„Celý december sa aktivity ponúkané odsúdeným v rámci kultúrno-osvetovej činnosti nesú aj v duchu sviatkov, kedy sa realizujú pre našich klientov besedy a kvízy súvisiace s adventným obdobím a vianočnou tematikou, vyrábajú sa vianočné pozdravy, pečú sa medovníky. Klienti si vyzdobia priestory vetvičkami a na každom sektore vyzdobia vianočný stromček. Deň pred Štedrým dňom k nám zavítajú koledníci z kresťanského spoločenstva eRko,” uviedla Martina Majsniarová z organizačno-právneho oddelenia Ústavu na výkon trestu odňatia slobody a Ústavu na výkon väzby v Ilave. 

Väčšia pozornosť sa v tomto období kladie aj na duchovné aktivity. Preto je v ústavoch pred Vianocami a tiež počas nich k dispozícii duchovná služba. Kňazi a pastori budú slúžiť sväté omše, na ktorých sa väznené osoby môžu podľa záujmu individuálne alebo skupinovo zúčastniť. Poskytnú aj individuálne rozhovory a spovedanie. 

Štedrý deň 

„Dalo by sa povedať, že Štedrý deň je deň ako každý iný mimo pracovného týždňa. Odsúdení oddychujú, pozerajú TV, hrajú karty. Pre niektorých z nich je pripravený vianočný stolnotenisový turnaj. Okolo piatej hodiny večer sa podáva vianočná večera,” informuje Majsniarová.

Strava je pritom prispôsobená náboženským a kultúrnym zvyklostiam, tradíciám a najmä zdravotnému stavu väznených osôb. Dodržiavanie pôstu a zdržiavanie sa konzumácie mäsitých jedál je počas Štedrého dňa na individuálnom zvážení a rozhodnutí väznenej osoby. 

„Štandardne sa podáva kapustnica, vyprážané rybie filé a majonézový zemiakový šalát. Pre diabetikov kuchári pripravia brokolicovú polievku, vyprážané rybie filé a zemiakovú kašu. Vegetariáni dostanú vyprážaný rezeň zo sójového mäsa,” doplnila Majsniarová.

Odsúdení dostávajú aj vianočné darčeky v podobe potravinového balíčka s ovocím, sladkosťami a slanými chuťovkami.

Polnočná svätá omša sa pre klientov ilavského ústavu o polnoci neslúži. Počas dňa majú možnosť zúčastniť sa na evanjelickej bohoslužbe alebo omši slúženej katolíckym duchovným. 

No a zaujímavosťou je aj fakt, že počas sviatkov majú väznené osoby mimoriadne povolenie sledovať televízne vysielanie do 24:00.

Komentáre

Tipy a podnety