Mesto, ktoré chce ísť vlastnou cestou – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

V Považskej Bystrici budujú mestské podniky

Mesto, ktoré chce ísť vlastnou cestou

Považská Bystrica – Primátorom Považskej Bystrice zostáva aj po tohtoročných komunálnych voľbách dlhoročný primátor Karol Janas. Ten má s mestom smelé plány. Mesto pod jeho vedením pôjde vlastnou cestou a bude budovať mestské podniky.

Mesto PB
Primátor Považskej Bystrice Karol Janas. Foto: Mesto PB

Stop rozpredávaniu majetku mesta

Janas vraví, že to, čo sa na Slovensku dialo koncom minulého storočia po nežnej revolúcii nebolo tou správnou cestou. „Zásadne odmietame víziu, ktorá tu bola v minulosti, teda rozpredať mestský majetok, mestské spoločnosti a potom si to objednávať u súkromníkov, ktorí sú práve tí, ktorí tento mestský majetok sprivatizovali. My chceme ísť úplne opačnou cestou, pretože sa ukázalo, že táto vízia je veľmi zlá, mesto často stratilo celý majetok a dnes si tieto služby musí objednávať za drahšie financie, ako keby to robilo samé,“ povedal Janas.

Preto chce opätovne vybudovať mestské podniky. S odvážnym plánom už aj začal. „Sme veľmi radi, že sa nám podarilo zachrániť mestské lesy, ktoré sú naším najväčším bohatstvom a sú doslova pokladom nášho mesta. Okrem toho máme mestské športové kluby, kde už dnes vzniká samostatná sekcia, ktorá je pripravená začať s budovaním technických služieb. Už dnes sa starajú o mestskú zeleň aj časť kosenia v našom meste. Postupne z nich chceme vybudovať technické služby ako ďalšiu silnú mestskú spoločnosť. Sme tiež veľmi radi, že sa nám podarilo získať do vlastných rúk aj bytový podnik. Tiež by sme v budúcnosti chceli rozšíriť aj náš podiel v Považskej vodárenskej spoločnosti,“ ozrejmil Janas.

Daňový bonus s negatívnym dopadom

Mesto chce pod vedením staronového primátora pokračovať v nastolených trendoch, akurát sa budú musieť prispôsobiť novému zloženiu zastupiteľstva. „Máme množstvo rozrobených projektov, ktoré treba dokončiť. Máme pred sebou aj ďalšie vízie ako naše mesto posunúť, zmodernizovať. Tým, že sa zásadne zmenil počet poslancov a do zastupiteľstva prišli aj poslanci noví, musíme pri tvorbe rozpočtu celkom logicky s nimi komunikovať tak, aby sa naplnili aj ich vízie. Predsa tie vízie, ktoré sme mali, sme tvorili s poslancami, z ktorých mnohí už nekandidovali alebo neobhájili svoje mandáty,“ zdôraznil primátor.

Je si však vedomý toho, že všetky plány sa budú odvíjať od ekonomickej situácie, ktorá je momentálne veľmi zlá a vyzerá to tak, že možno očakávať, že sa ešte zhorší. „Extrémne stúpajú ceny energií. My vôbec nevieme, ako to bude s mestskými spoločnosťami, ktorých mesto vlastní viacero a tiež netušíme, ako to bude s viacerými budovami, ktoré vlastní mesto, či už je to mestský úrad, budovy, ktoré mesto využíva a taktiež budovy základných a materských škôl, ktoré sa rovnako budú musieť popasovať s dôsledkami vysokých cien energií. Od toho sa bude odvíjať určite všetko,“ vysvetlil primátor.

Mestá majú momentálne hlavy v smútku aj v dôsledku odklepnutého daňového bonusu. V Považskej Bystrici už vyrátali, koľko ich tento „geniálny“ nápad zo strany štátu bude stáť. „Na jednej strane všetci súhlasíme s tým, že sa rodiny podporujú, ale na strane druhej strane to nie je možné robiť tak, že dáte rodinám a zároveň ukradnete samosprávam. Treba to doslova povedať, že tie peniaze boli samosprávam ukradnuté. Už dnes podľa predbežných odhadov bude nášmu mestu budúci rok chýbať 2,7 milióna, čo je obrovská suma. S tým sa budeme musieť popasovať,“ prezradil otvorene primátor mesta.

Školy v meste rušiť nebudú

Janas považuje za najväčšie priority určite školstvo. Považská Bystrica je jedno z mála miest na Slovensku, ktoré za posledné roky nezrušilo ani jednu materskú či základnú školu. V tomto trende chcú v meste podľa Janasa pokračovať aj v budúcnosti.

Do škôl sa chystajú investovať finančné prostriedky tak, aby sa komfort v nich pre žiakov i pedagógov zvyšoval. Okrem toho chcú podporiť aj voľnočasové aktivity a ľudí spájať prostredníctvom komunitných aktivít. „Určite chceme pokračovať aj v tom, čo tu najviac chýbalo, a to dobudovanie infraštruktúry v centre mesta, ale aj na našich sídliskách a v mestských častiach. Či sú to detské ihriská, veľké parky. Nakoniec, v spolupráci so súkromným investorom na našom najväčšom sídlisku Rozkvet budujeme ohromný mestský park a v tom chceme pokračovať, pretože je to investícia do budúcnosti, ktorá na desaťročia môže úplne zmeniť ráz nielen sídliska, ale celého nášho mesta,“ konštatoval Janas.

Srdcovka ľudí – Dom kultúry

Jeden z nedokončených veľkolepých projektov, ktorí Považskobystričania s napätím očakávajú, je otvorenie Domu kultúry. Ten roky chátral. Mesto sa ho preto rozhodlo odkúpiť od odborárov a vdýchnuť mu nový život. Rekonštrukcia je aktuálne v plnom prúde a mesto chce v najbližších mesiacoch pokračovať v prácach vo vnútorných priestoroch, na sociálnych zariadeniach, estrádnej sále, kinosále či bábkovej sále.

Janas si veľmi cení pracovníkov mestského úradu, ktorí v posledných týždňoch pravidelne organizovali brigády a chodili Dom kultúry čistiť. „Už v najbližších dňoch plánujeme prvé akcie, ktoré by sa tam mohli v obmedzenom režime konať. Bude tam stretnutie zamestnancov mestského úradu, je to také poďakovanie pre nich. Plánujeme tam tiež prvé koncerty a akcie, ktoré sú nenáročné na vnútornú infraštruktúru a vybavenie, kde by sme už vedeli ľuďom začať kultúrny dom sprístupňovať,“ uviedol Janas.

Nové osvetlenie má ušetriť peniaze

Veľkým projektom v meste je tiež kompletná rekonštrukcia verejného osvetlenia, ktorú realizujú na etapy. „S prvou etapou sme v tomto roku už pred koncom. Ďalšie máme naplánované na nasledujúce tri alebo štyri roky. Tie by mali priniesť pre Považskobystričanov úplne nové verejné osvetlenie vo vysokej kvalite. Zároveň však aj obrovskú úsporu finančných prostriedkov, pretože očakávame, že by sme mohli spadnúť možno na 20, 30 percent nákladov, ktoré sme mali, aj keď sa to dnes ťažko odhaduje, pretože nevieme, ako sa budú hýbať ceny elektrickej energie, ale určite tá úspora bude obrovská.“

Primátor vysvetlil, že vstupy do akciových spoločností alebo koncesné zmluvy nepovažovali za transparentné. Preto prišli s iným riešením. „Rozhodli sme sa, že pôjdeme do rekonštrukcie verejného osvetlenia z vlastných finančných zdrojov, vďaka verejným obstarávaniam. Preto na to ideme postupne a etapovito. Vďaka tomu, že bude každým rokom narastať počet nových lámp, bude narastať aj úspora, tak ju vieme následne investovať do ďalšej etapy a takýmto spôsobom z úspor potom zrekonštruovať ďalšie osvetlenie. Samozrejme, ak by boli nové výzvy na eurofondy alebo granty, veľmi radi sa do toho zapojíme, pretože takto by sme dokázali ušetriť mestské financie a potom ich investovať inde,“ uzavrel Janas.

 

 

Komentáre

Tipy a podnety