Vedkyňa z Novej Dubnice robí Slovensku dobré meno
Vyvíja vesmírne senzory
NOVÁ DUBNICA – Rodáčka z Trenčianskeho kraja dosiahla významné úspechy presahujúce región aj našu krajinu. Pedagogička, výskumníčka a finalistka kategórie Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania 2022 ESET Science Award Andrea Šagátová.

„Doma sa cítim v Novej Dubnici, mám tu rodinu, tu sa cítim spokojne a myslím si, že je to veľmi dobré miesto pre život s deťmi. Do práce do Bratislavy denne dochádzam,” začína svoje rozprávanie.
Z krehkej ženy vedkyňa
Doc. Ing. Andrea Šagátová, PhD. vyštudovala odbor Elektromateriálové inžinierstvo na Fakulte elektrotechniky a informatiky na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave.
„Pri výbere štúdia ma ovplyvnil môj otec, ktorý vyvolal vo mne záujem o elektrotechniku, keďže ju sám vyštudoval a celý život pracoval v Elektrotechnickom výskumnom a projektovom ústave v Novej Dubnici,” prezradila pre Terajšok.
Po skončení inžinierskeho štúdia pokračovala na doktorandskom štúdiu, počas ktorého začala vyučovať a zapájať sa do výskumu zameraného na meranie radiácie. Z krehkej ženy sa tak postupne stávala vedkyňa.
Vesmírny senzor aj oltár z Levoče
V rámci aktuálnych projektov vyvíja najnovšie typy detektorov na registrovanie radiácie. V praxi tieto detektory nachádzajú uplatnenie pri meraní radiácie vo vesmíre, pri dokonalejšom a šetrnejšom snímaní röntgenového obrazu pacientov alebo aj pri odhaľovaní falzifikátov a potvrdzovaní originálov umeleckých diel.
„Ako prví na svete, v spolupráci Ústavu jadrového a fyzikálneho inžinierstva FEI STU a Elektrotechnického ústavu SAV v Bratislave, sme vyvinuli unikátny funkčný prototyp senzora aplikovaný na najnovší hybridný Timepix detektor. Timepix detektory sa používajú na mapovanie radiačných polí vo vesmíre, budúci rok už aj na Mesiaci.”
Jej ďalšou oblasťou záujmu sú urýchľovače, ktoré by, okrem iného, zjednodušili a urýchlili sterilizáciu zdravotníckych pomôcok žiarením, ekologicky zneškodnili odolné chemikálie alebo zachránili drevené artefakty napadnuté červotočmi. Rovnaký cieľ má aj medzinárodný projekt koordinovaný švajčiarskym CERNom, na riešení ktorého sa podieľa aj Andrea Šagátová.
„Našim úspechom je aj odstránenie červotočov z neskorogotického oltára majstra Pavla z Levoče, ktorý sa nachádza v kostole Sv. Juraja v Spišskej Sobote. Ide o vzácnu pamiatku z roku 1516. Radiáciu na efektívne odstránenie červotočov sme použili pri jej záchrane na Slovensku prvýkrát.”
Bude vďaka vede na Slovensku dobre?
Podľa docentky Šagátovej nám veda umožňuje nazerať do budúcnosti a my tak môžeme získa predstavu o tom, kam sa ako ľudstvo budeme uberať. A ak máte stále príležitosť rozhodnúť sa pre štúdium vedy, urobte to.
„Môžete tak robiť veci, ktoré pred vami nikto na svete neskúšal. Stále máme nedostatok vyštudovaných odborníkov a ich potreba neustále reastie a aj rásť bude. A ak ovládate niečo, po čom je veľký dopyt, znamená to vysokú mzdu a pohodlný život. Udržanie vedy a techniky na Slovensku na svetovej úrovni bude viesť k silnej ekonomike a následne sa bude celej spoločnosti žiť dobre a budeme môcť rozvíjať aj zdravotníctvo, školstvo, kultúru a šport,” uzavrela.
Komentáre