Stanové mestečko pre migrantov pri Ilave? – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

S touto požiadavkou oslovili vyše 20 obcí

Stanové mestečko pre migrantov pri Ilave?

Trenčiansky kraj – Pri Ilave by malo po Kútoch vyrásť ďalšie stanové mestečko pre migrantov. Aspoň to sa uvádza v e-mailovej správe, ktorú rozposlal Okresný úrad v Ilave vyše dvadsiatim samosprávam v jej okolí.

Terajšok
Mail samosprávam rozposlal Okresný úrad v Ilave. Foto: Terajšok

Hľadá sa lokalita

Správa o novom stanovom mestečku vyvolala obrovskú vlnu nevôle. Okresný úrad v Ilave e-mailom žiada obce a mestá o vytypovanie lokality na vybudovanie stanového mestečka pre migrantov zo Sýrie. „Zatiaľ nemáme podrobnejšie informácie, hľadá sa lokalita,“ píše sa v závere e-mailu.

Táto správa vyvolala veľký rozruch medzi ľuďmi na Považí. Niet sa čo čudovať. Údajní migranti zo Sýrie vôbec nemusia byť zo Sýrie. Až 90 percent migrantov, ktorí sa dostanú na Slovensko, totiž nemá so sebou podľa polície žiadne doklady, a teda o tom, odkiaľ skutočne sú, neexistujú žiadne informácie.

Prvé stanové mestečko pre migrantov vzniklo v Kútoch, ďalšie by teda podľa tohto e-mailu mohlo vyrásť pri Ilave. Prednostka Okresného úradu v Ilave Alena Hanusová sa k nemu nechcela vyjadrovať, odkázala nás na Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, ktoré požiadavku na vytypovanie lokality zaslalo okresnému úradu.

Ľudia sú znepokojení

Ľudia sú znepokojení. V pondelok pred obedom sa zišli aj na námestí v Ilave, aby ukázali, že so stanovým mestečkom na Považí nesúhlasia. „My sme tento mail obdržali tak, ako ostatné mestá a obce v okrese, ktorých by malo byť 21. Jediná informácia, ktorou zatiaľ disponujem, je z tohto mailu. Podľa neho máme vytypovať lokalitu pre migrantov zo Sýrie s tým, že nie je zadefinované, koľko ich má byť, či to má byť prechodné, jednoducho žiadne ďalšie informácie nemáme. Debatovali sme o tom so zástupcom aj zamestnancami mesta. My takúto lokalitu ani nemáme v rámci mestských pozemkov alebo majetku a takúto odpoveď sme aj zaslali naspäť na okresný úrad. My sa s tým snažíme nejako vysporiadať, ale otázky treba klásť okresnému úradu. Ja viem len toľko čo ostatní starostovia alebo primátori v rámci okresu,“ povedal primátor mesta Ilava Viktor Wiedermann.

E-mail prišiel aj do obce Košeca, kde je starostom Radomír Brtáň. „Ja som mail obdržal, ale keďže to nie je oficiálna forma komunikácie medzi dvoma subjektami verejnej správy a ani nemáme v rámci obce vhodné miesto, nereagoval som naň. Pokiaľ by nám to prišlo v nejakej elektronickej pošte, v rámci potenciálnej spolupráce medzi ministerstvom vnútra, v zastúpení okresným úradom a medzi samosprávami, tak by som možno na to reagoval aj oficiálne, ale toto si podľa môjho názoru nevyžadovalo nejakú reakciu, nakoľko ministerstvo vnútra, ak chce riešiť túto situáciu, má dostatok vlastných kapacít na to, kde utečencov môže sústrediť v prípade potreby, takže toto bola skôr taká rana naslepo. Nemyslím si, že ktorákoľvek obec by mala mať nejaké priestory takéhoto charakteru. Toto prináleží riešeniam na úrovni ministerstva vnútra a iným organizáciám a nie na úrovni samosprávy,“ povedal Brtáň.

Starostka obce Slávnica, ktorá tiež tento e-mail obdržala, reagovala na našu návštevu na obecnom úrade mimoriadne podráždene a hrozila, že na nás zavolá políciu, ak hneď neodídeme. „Už dva dni neriešim nič iné, policajti mi kázali, že sa nemám vyjadrovať,“ odvrkla.

Žiaden strach, tvrdí ministerstvo

Ministerstvo vnútra tvrdí, že žiadne stanové mestečko v Ilave a v okolí v tejto chvíli nevzniká. „Ministerstvo vnútra si robí preventívny prieskum vo viacerých častiach Slovenska s cieľom byť pripravení na prípadný príchod vlny nelegálnych migrantov v zimných mesiacoch. V preventívnom prieskume boli oslovené aj ďalšie prihraničné regióny s Českou republikou. Neznamená to, že v každom bude stáť tábor podobný tomu v Kútoch. Rovnako ako pri iných krízových situáciách, aj tu je cieľom nájsť najvhodnejšie umiestnenie pre prípad krízovej situácie v budúcnosti. Preventívny prieskum sa deje vo vzájomnej súčinnosti so samosprávou a na dobrovoľnej báze,“ povedala hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.

Zároveň dodala, že nelegálni migranti majú už dlhodobo možnosť ubytovať sa v budovách na to vyhradených a to v Rohovciach a Opatovskej Novej Vsi.

Problematika nelegálnej migrácie je, žiaľ, u niektorých osôb zneužívaná na politickú propagandu a snahu o polarizáciu spoločnosti. Ministerstvo vnútra prosí občanov, aby neverili hoaxom a informácie si preverovali na hodnoverných a oficiálnych komunikačných kanáloch,“ uzavrela Eliášová.

Komentáre

Tipy a podnety