Sloniciam sa skončil babinec, dostali chlapa – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Za Majou a Gulou pricestoval samec Tembo

Sloniciam sa skončil babinec, dostali chlapa

Bojnice – Národná Zoologická záhrada Bojnice oslavuje obrovskú udalosť. Od roku 1984 chová ako jediná na Slovensku slonice africké Maju a Gulu. Teraz, po 38 rokoch, slonice po prvýkrát uvideli samca. Ten bude žiť vo výbehu s nimi.

ZOO Bojnice
Tembo je nový prírastok bojnickej zoo. Foto: ZOO Bojnice

Zoo Bojnice nazvala to, čo sa odohralo v posledný novembrový deň za historicky najvýznamnejšiu udalosť posledného obdobia. „Získali sme nádherného samca slona afrického,“ potvrdila hovorkyňa zoo Andrea Klasová.

Samice Maja a Gula v tomto roku oslávili svoje 40. narodeniny. Sú veľmi populárne a obľúbené u návštevníkov. „Chov slonov na Slovensku je veľmi výnimočný a v poslednom období sa bojnická zoo môže pýšiť obrovskými úspechmi vo vývoji a zlepšovaní podmienok chovu týchto vzácnych a jedinečných zvierat a to nielen vybudovaním nového areálu, ktorý bol otvorený len minulý rok. Ďalším dôležitým míľnikom v chove slonov bol prechod z priameho kontaktu na chránený kontakt a k tréningu je využívaná iba pozitívna motivácia. Bola to obrovská zmena či už pre zvieratá, alebo pre samotných chovateľov. Pokrok je jednoznačný,“ uviedla Klasová.

Tembo je multiotecko

Ďalším veľkým krokom je nový prírastok. Samec Tembo. „Teraz sme pristúpili k asi najzaujímavejšej časti a to obohatenie sociálneho života našich sloníc rozšírením chovnej skupiny. Tembo, samec slona afrického, sa narodil v Zimbabwe a mal podobný osud ako naše dve slonice. Bol narodený v roku 1985, odchytený v roku 1987 v Zimbabwe, takže má 37 rokov. Prevažnú časť života prežil v Tierparku Berlín, potom bol v Drážďanoch a posledné roky vo viedenskej zoo. V kohútiku meria skoro tri metre a váži takmer 5 ton. Za svoj život splodil 7 mláďat,“ prezradila Klasová.

Nádherného mohutného samca získala zoo na základe odporúčania koordinátora pre chov afrických slonov. „Na transporte sme pracovali niekoľko mesiacov. Ešte pred ním sme absolvovali niekoľko vzájomných stretnutí a jeden náš chovateľ absolvoval vo Viedni týždňovú stáž. Transport bol detailne naplánovaný, Tembo bol naň niekoľko mesiacov trénovaný. Naloženie, samotný transport a následná vykládka samca slona prebehla bez akýchkoľvek problémov. Transport zabezpečovala špecializovaná transportná firma z Holandska,“ priblížil vedúci zoologického odboru Branislav Tám.

Ako baby prijmú samca?

Všetci v zoo dúfajú, že Maja a Gula si na Temba rýchlo zvyknú a on sa v ich spoločnosti dobre adaptuje. „Nová ubikácia africkej fauny v bojnickej zoo disponuje samostatným výbehom pre samca a tak sú podmienky na jeho prijatie ideálne,“ uzavrela Klasová s tým, že k dosiahnutiu tejto ambície však čaká zamestnancov zoo ešte dlhá a náročná cesta. V tomto okamihu je podľa nej prioritou, aby ho Maja a Gula medzi seba prijali.

Aby všetko dobre dopadlo a Tembo si čo najrýchlejšie zvykol, rozhodla sa zoo Bojnice na čas uzavrieť nový pavilón slonov. „Nakoľko samec slona afrického je majestátne zviera a ubikácia africkej fauny v Národnej zoo Bojnice je pre neho úplne novým prostredím, úkony spojené s jeho umiestňovaním si vyžadujú absolútny kľud,“ informovala zoo Bojnice s tým, že pavilón slonov sprístupnia pre ľudí hneď, ako to bude možné.

Maja a Gula žijú v zoo od roku 1984. Priviezli ich sem z karantény v Poľsku, kde prežili približne rok. Odchytili ich pravdepodobne v marci 1983 v africkej republike Zimbabwe. Ich vek v dobe príchodu do Bojníc bol približne 2 roky a pár mesiacov. V dobe, kedy slonice odchytili, panovalo v ich domovine už tretí rok ničivé sucho. Slony v snahe zohnať potravu zničili všetky zvyšky už aj tak biednej vegetácie, následkom čoho uhynuli desiatky vzácnych nosorožcov, stovky ostatných zvierat, aj slonov. Z toho dôvodu začali regulovať ich stav.

Niekoľko desiatok mladých slonov, ktoré už boli vo veku, že dokázali samostatne jesť a ešte neboli priveľké na transport, malo to šťastie, že ich ponúkli svetovým zoo a obchodníkom so zvieratami. Maja a Gula sa dostali do Bojníc, kde ich dokonca vycvičili. Ovládajú približne 25 povelov, pričom niektoré sú pomerne zložité.

Komentáre

Tipy a podnety