Psík nie je vianočná hračka pre deti – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Aj takto končia nechcené psy

Psík nie je vianočná hračka pre deti

Bánovce nad Bebravou – Psík nie je vec. Nie je to ani hračka pre deti, ktorá sa im daruje na Vianoce. Psíky, ktoré mali byť tým najlepším vianočným darčekom, často končia v útulkoch.

Sestry Valentína a Ester prišli do karanténnej stanice postarať sa o psíky. Barón je najpriateľskejší psík zo všetkých.. Foto: Tatiana Michalková
Tatiana Michalková
Karanténna stanica pre psíkov v Bánovciach nad Bebravou. Foto: Tatiana Michalková
Tatiana Michalková
Aj títo krásavci čakajú na to, kým si ich niekto vezme domov. Foto: Tatiana Michalková
Tatiana Michalková
Po Vianociach sa s novými psíkmi roztrhne vrece. Foto: Tatiana Michalková
Tatiana Michalková
Psíky sa tešia z každého objatia. Foto: Tatiana Michalková
Tatiana Michalková
Štatutárka karanténnej stanice Jana Janíková s miláčikom stanice Barónom. Foto: Tatiana Michalková
Tatiana Michalková
Barón už rok čaká na svojho človeka, ide pritom o najpriateľskejšieho psa . Foto: Tatiana Michalková

Na Vianoce sú ľudia trochu citlivejší, snažia sa,“ hovorí štatutárka karanténnej stanice pre psíky v Bánovciach nad Bebravou Jana Janíková. Práve pred Vianocami im ľudia chcú pomôcť viac ako inokedy. Prinesú im granule pre psíky, slamu či iné potrebné veci. Viacerí prídu do útulku aj pomôcť pri upratovaní kotercov, tak ako sestry Valentína a Ester. Kým oni česali maskota bánovského útulku, nemeckého ovčiaka Baróna, ich mama zatiaľ pomáhala s čistením kotercov.

Naposledy sa v útulku tiež potešili iniciatíve nového primátora Bánoviec nad Bebravou Róberta Gašparíka, ktorý im zabezpečil drevitú vlnu. „Sme veľmi radi, že pán primátor pokračuje v tom, čo rozbehla bývalá pani primátorka Rudolfa Novotná, veľmi si ceníme takúto podporu,“ povedala Janíková.

Dodala, že väčšina psíkov, ktoré v útulku majú, tu zostáva aj na Vianoce. „Možno sa podarí nejakých dostať aspoň do dočasiek. Tento týždeň sme dvoch takto umiestnili,“ uviedla Janíková. Už teraz má však obavy, čo zas prinesie povianočný čas. „Po Vianociach to bude zase masaker. Tak je to každý rok. Ľudia si nepremyslene poberú psíkov, na internete je teraz množstvo inzerátov o darovaní šteniatok. Pre ľudí to často predstavuje najlacnejší darček pre detičky. Detičky sa potešia. Ale iba na chvíľku, kým zistia, že psík potrebuje cikať, kakať, že potrebuje starostlivosť. Tak čo spravíme? Vyhodíme ho,“ vyjadrila sa Janíková.

Spomína aj na prípady, ktoré si sama zažila a nikdy na ne nezabudne. „Úplne najhorší bol Alanko. Toho našla jedna pani za záhradkami, kam chodieva behávať. Našla ho vedľa cesty, už sa nevedel ani postaviť. Milión červov mal na chrbte. Bolo mu treba vyholiť polovicu tela. Tie červy ho žrali za živa. Šla som s ním do Nitry na veterinu, kde brávame vážnejšie prípady, dali ho ako-tak do poriadku. Alanka však niekto pravdepodobne dokopal alebo dobil lopatou. Trošku chodil, ale bol vykrútený. Vybavili sme najlepšiu neurologickú kliniku v Čechách. Špeciálne vyšetrenie odhalilo, že ak by mu operovali zrazeninu v zložitej časti mozgu, zase mu niečo iné poškodia,“ povedala Janíková so slzami v očiach a dodala, že Alanka, ku ktorému sa ľudia takto kruto zachovali, museli dať napokon uspať.

Podobne hrôzostrašný bol aj prípad kokeršpaniela, ktorého našli dostrieľaného v Rybanoch pri potoku. „Pán, čo tam šiel na prechádzku, si myslel, že je mŕtvy, tak doňho štuchol. Psík sa pohol a rýchlo nám volal, to bolo v piatok večer,“ prezradila Janíková s tým, že psíka dávali do poriadku pol roka. Jeho príbeh má však šťastný koniec, bol adoptovaný.

Na fakt, že šteniatka nie sú vianočné darčeky, ale sú to 15-ročné záväzky, upozorňuje aj Trenčiansky útulok. „Blížia sa Vianoce – buďte zodpovední. Deti chcú pod stromček psíka, ale je to záväzok na celý jeho život. Po Vianociach býva najviac vyhodených psíkov! Prečo asi?“ konštatuje vedenie útulku.

Pred najkrajšími sviatkami roka už dostali predčasnú vianočnú nádielku v podobe šiestich podvyživených šteniatok. „O šťastí a radosti naozaj hovoriť nemôžme. Pri pohľade na tie kostričky sa dajú ťažko slzy udržať a keď si predstavíme, čo si museli tie chúdence vytrpieť. Šesť súrodencov týždeň bez jedla a bez vody, v rozpadnutej, deravej, studenej šope a samé bez svojej matky, lebo nejaká beštia ju zastrelila. My len ďakujeme ľuďom, ktorí ich našli, doviezli a požiadali nás o pomoc. Aj keď sme totálne plní, toto sa odmietnuť nedalo. Ešte chvíľu bez jedla a už by to ich chatrné telíčka nezvládli,“ informoval útulok o najnovšom prípade.

Komentáre

Tipy a podnety