Tipy, ako sa chrániť v online priestore
Základy online bezpečnosti
TRENČIANSKY KRAJ – Prienik moderných informačných a komunikačných technológií do všetkých oblastí nášho života sprevádza aj výrazný nárast kybernetických útokov, ktoré sú čoraz častejšie a rozsiahlejšie.

Spravidla sa zameriavajú na ochromenie infraštruktúry, krádež duševného vlastníctva, citlivých dát, špionáž a inú kybernetickú kriminalitu. Neraz pritom môžu spôsobiť vážne ekonomické škody a ohroziť bezpečnosť štátu, ale aj jednotlivca.
„Kybernetická bezpečnosť je stav, v ktorom sú siete a informačné systémy schopné odolávať na určitom stupni spoľahlivosti akémukoľvek konaniu, ktoré ohrozuje dostupnosť, pravosť, integritu alebo dôvernosť uchovávaných, prenášaných alebo spracúvaných údajov a súvisiacich služieb poskytovaných prostredníctvom týchto sietí a informačných systémov,” uviedol pre Terajšok Peter Habara, hovorca Národného bezpečnostného úradu (NBÚ).
Povedomie o kybernetickej bezpečnosti sa dá prirovnať k pravidlám bezpečnosti v cestnej premávke. Čím viac ich ovládame a dodržiavame, zvyšujeme si tým šancu, že predídeme ujme. Ak neviete, ako reagovať na situácie, ktoré v online prostredí vznikajú, vy alebo vaša firma sa stávate ľahkou obeťou útočníkov a podvodníkov.
„Národný bezpečnostný úrad zdôrazňuje vždy jedinú zásadu – zdravú nedôverčivosť a podozrievavosť voči osobám, ktoré s vami komunikujú online, a voči zámerom, ktoré sa snažia dosiahnuť,” doplnil Habara.
V súčinnosti s NBÚ prinášame tipy, ako sa nestať obeťou kybernetického útoku a čo robiť v prípade, ak obeťou už ste.
Ako sa chrániť:
Ak máte pochybnosti, vyhoďte to
Odkazy v e-maili, príspevky a reklama na internete sú často spôsobom, ako sa počítačoví hackeri pokúšajú kompromitovať vaše informácie. Ak e-mail vyzerá podozrivo, aj keď poznáte zdroj, najlepšie je odstrániť ho alebo označiť ako nevyžiadaný.
Zamyslite sa, potom konajte
Buďte opatrní pri komunikácii, ktorá vás nabáda reagovať okamžite, ponúka niečo, čo znie príliš dobre alebo žiada osobné informácie. Nezverejňujte osobné alebo finančné informácie v e-maili a nereagujte na žiadosti o tieto informácie.
Heslo v podobe vety
Silné heslo je veta s dĺžkou najmenej 12 znakov. Zamerajte sa na vety alebo frázy, ktoré si ľahko zapamätáte (napríklad – Milujem hudbu). Na mnohých stránkach môžete dokonca použiť medzery. Ak chcete ešte silnejšie heslo, pridajte veľké písmená, číslice alebo špeciálne znaky. V tomto prípade môže byť vaše silné heslo nasledovné: M1lujem_hudbu
Unikátny účet, jedinečné heslo
Samostatné heslá pre každý účet pomáhajú prekaziť plány počítačovým kriminálnikom. Minimálne oddeľte svoju prácu a osobné účty a uistite sa, že vaše kritické účty majú najsilnejšie heslá.
Zabezpečte si súčasný bezpečnostný softvér
Najnovší bezpečnostný softvér, webový prehliadač a operačný systém sú najlepšou obranou pred vírusmi, malvérom a inými hrozbami na internete. Vždy aktualizujte softvér na zariadeniach pripojených na internete, vrátane počítačov, smartfónov a tabletov.
Dávajte pozor na adresu URL webovej stránky
Škodlivé webové stránky môžu vyzerať rovnako ako tie legitímne, no adresa URL môže používať variantu inej domény (namiesto .com je použitá doména .net).
Ak ste obeťou:
Nahláste to príslušným ľuďom v rámci organizácie, vrátane správcov siete. Upozornite ich na akúkoľvek podozrivú alebo nezvyčajnú činnosť.
Ak sa domnievate, že vaše finančné účty môžu byť ohrozené, ihneď kontaktujte svoju finančnú inštitúciu a zablokujte ich.
Sledujte akékoľvek neoprávnené platby z vašich účtov.
Zvážte nahlásenie útoku miestnemu policajnému oddeleniu a podajte trestné oznámenie.
Komentáre