Mestá si postavili hlavu a povedali DOSŤ – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Vysielame naživo
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Ministerstvo posunulo spornú povinnosť

Mestá si postavili hlavu a povedali DOSŤ

Trenčiansky kraj – Mestám došla trpezlivosť. Aj vďaka tomu, že sa vzopreli a povedali dosť, sporná povinnosť týkajúca sa odpadu sa posúva až na január 2024. Pôvodne mala nová legislatíva platiť už od januára 2023.

Na Luštek pri Dubnici vozí odpad aj krajské mesto Trenčín. Foto: Tomáš Somr
Tomáš Somr Hošková
Na skládku Luštek pri Dubnici vozí odpad aj krajské mesto Trenčín. Foto: Tomáš Somr Hošková
Tomáš Somr
Na skládku Luštek pri Dubnici vozí odpad aj krajské mesto Trenčín. Foto: Tomáš Somr
Tomáš Somr
Skládka Luštek pri Dubnici nad Váhom. Foto: Tomáš Somr
Tomáš Somr
Luštek. Foto: Tomáš Somr
Tomáš Somr
Ministerstvo povinnosť odsunulo. Foto: Tomáš Somr
Tomáš Somr
Skládka pri Dubnici. Foto: Tomáš Somr
Tomáš Somr
Skládka Luštek pri Dubnici nad Váhom. Foto: Tomáš Somr

Úniu miest a obcí Slovenska, na čele ktorej stojí primátor Trenčína Richard Rybníček, rozhnevala nová legislatívna povinnosť, ktorá mala začať platiť 1. 1. 2023. Ide o úpravu odpadov pred ich zneškodnením na skládkach. Týka sa najmä zmesových komunálnych odpadov od obyvateľov.

Únia upozornila na to, že mestá na túto zmenu pripravené nie sú, nakoľko Ministerstvo životného prostredia SR dlhodobo nie je ochotné vypočuť si argumenty samospráv z praxe. „Považujeme za neprijateľné, aby v súčasnej situácii ministerstvo prenášalo na obyvateľov náklady za nekonanie na strane štátu, a to formou zvyšovania poplatkov,“ informoval Rybníček.

Ministerstvo povinnosť odsunulo

Únia miest Slovenska aktuálne zastupuje až 61 členských miest, ktoré obhajujú záujmy vyše dvoch miliónov obyvateľov. Ministerstvo napokon na tlak reagovalo tým, že predložilo do legislatívneho procesu návrh vyhlášky, ktorou sa posunie povinnosť úpravy zmesového komunálneho odpadu pred jeho uložením na skládkach odpadov z 1. januára 2023 na 1. januára 2024. Ministerstvo navyše pripravuje aj ďalšie zmeny, ktoré majú podporiť recykláciu, triedenie a znížiť skládkovanie komunálnych odpadov.

Podľa Ministra Jána Budaja je cieľom pripravovaných zmien odstrániť nedostatky, na ktoré Slovensko upozornila Európska komisia. „Predstavili sme riešenie, ktoré je akceptovateľné a realizovateľné pre samosprávy, prevádzkovateľov skládok a ďalšie subjekty v odpadovom hospodárstve. Chceme dostať Slovensko do 21. storočia, medzi vyspelé krajiny, kde skládkovanie je poslednou a najmenej využívanou možnosťou nakladania s odpadom,“ povedal minister Budaj.

Z iniciatívy ministra vznikla aj pracovná skupina, ktorá má dohliadať na to, ako sa zberové spoločnosti pripravujú na nové povinnosti upravovať zmesový komunálny odpad pred jeho uložením na skládky.

Nedomyslený nápad. Kam s odpadom?

Túto informáciu sme prijali s úľavou, pretože má veľký význam pre mestá a obce hlavne v súvislosti so skládkovaním odpadov,“ povedal prezident únie Richard Rybníček.

Dôvod, prečo mestá nemohli začať triediť odpad tak, ako to od nich žiadalo ministerstvo v termíne od 1. januára 2023, bol aj ten, že na Slovensku nebolo možné voziť odpad inde ako do špecializovaného zariadenia v Žiline či spaľovní v Bratislave a Košiciach. „Tie však nemajú kapacity, aby zobrali odpad od ostatných samospráv,“ informovala hovorkyňa primátora mesta Trenčín Erika Ságová s tým, že až 80 percent samospráv by preto túto povinnosť od budúceho roka nemohlo splniť.

Napríklad Trenčín by musel naďalej voziť odpad tak ako doposiaľ, na skládku odpadov Luštek do Dubnice nad Váhom. Pre mesto by navyše takáto povinnosť zavedená do praxe znamenala navýšenie nákladov o 20 až 30 percent a pre obyvateľov mesta rovnako zvýšenie poplatku za odpad.

Poplatky sa budú zvyšovať

Podľa Michaely Beňadikovej, hovorkyne primátorky mesta Prievidza, si mesto urobilo prieskum trhu na stanovenie predpokladanej hodnoty zákazky pre zabezpečenie úpravy zmesového komunálneho odpadu pred jeho uložením na skládku odpadu a jeho zhodnotenie a zneškodnenie na skládke. „Momentálne pripravujeme podklady na vyhlásenie verejného obstarávania,“ skonštatovala Beňadiková.

Hovorkyňa primátorky mesta Handlová Jana Paulínyová uviedla, že mesto má zriadenú skládku, ktorej kapacita je postačujúca. Poplatky za odpad sa však v Handlovej budú zvyšovať. „Aktuálne je v návrhu na schválenie Všeobecne záväzné nariadenie mesta o poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. To bude predmetom rokovania 24. novembra 2022. Mesto Handlová v súlade s platnou legislatívou pripravilo návrh na zvýšenie poplatku, čo je minimálne zvýšenie i vďaka tomu, že miera vytriedenia separovaných odpadov sa zvýšila a teda na skládku sa ukladá menej komunálneho odpadu,“ povedala Paulínyová.

Aktuálne podľa nej Handlovčania platia za rok na osobu 29 eur, pričom poplatok sa nemenil dva roky. Po novom, ak návrh schvália, by mali platiť 32,85 eur na osobu. „V podstate sa napĺňa to, čo mesto avizovalo pred dvomi rokmi, že náklady na spravovanie komunálneho odpadu narastú a poplatok budú mestá vedieť udržať na relatívne rovnakej úrovni iba ak pôjde menej komunálneho odpadu na skládku a teda sa zvýši miera vytriedenia,“ uzavrela Paulínyová.

Odklad nevnímajú všetci pozitívne

A kým mestá sa z odsunutej povinnosti tešia, úplne iný názor má Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. To sa vyjadrilo, že je znepokojené z odkladu účinnosti povinného spracovania odpadu až na rok 2024. „Citlivo vnímame problematiku spracovania biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu, ktorý predstavuje potenciál na prinavrátenie hodnotných živín do pôdy a zvlášť v dobe, kedy sa čoraz viac kladie dôraz na ekologizáciu poľnohospodárstva,“ povedal štátny tajomník ministerstva Martin Kováč. Podľa neho v aktuálnej situácii, kedy extrémne zdražujú hnojivá a silnie tlak na ekologizáciu poľnohospodárskej výroby, je každé zdržanie, hoci len o rok, veľkým luxusom, ktorý si pri intenzívnom pestovaní plodín nemôžme dovoliť.

Na Ministerstve pôdohospodárstva sme pripravení poskytnúť rezortu životného prostredia všetku potrebnú súčinnosť a spoluprácu na to, aby sme čím skôr mohli využívať spravovaný biologický odpad v podobe kompostu na obohacovanie pôdy,“ uzavrel štátny tajomník Kováč.

Komentáre

Tipy a podnety