Obce varujú ľudí: nepredávajte našu zem! – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Vysielame naživo
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Slovensko zaplavili záhadné listy

Obce varujú ľudí: nepredávajte našu zem!

Trenčiansky kraj – Listy ponúkajúce majiteľom úrodných slovenských pozemkov ich odkúpenie zaplavili Slovensko. Včera sme informovali o tom, že takúto ponuku dostali ľudia v Trenčianskej Turnej. Obcí, kde chce záhadná obchodná spoločnosť skupovať pôdu, je však oveľa viac.
 

PD Bošáca
Obchodníci chcú skúpiť aj pôdu v Bošáci. Foto: PD Bošáca

Lúky a hory oplotia!

Viaceré obce varujú svojich obyvateľov, aby nepredávali políčka, ktoré ich dedovia v pote obrábali. „V poslednej dobe sa množia prípady, kedy sa v schránkach obyvateľov nachádzajú ponuky na odkúpenie pozemkov, pasienkov, lúk a lesného porastu. Kupujúci majú korene v zahraničí a v prípade, že sa začnú pozemky predávať takýmto kupcom, môže sa stať, že lúky a hory budú oplotené a nikto okrem zahraničného vlastníka sa tam nedostane,“ upozornil ľudí starosta obce Chrenovec-Brusno, ktorá sa nachádza medzi Prievidzou a Handlovou, Tibor Čičmanec.

Vraví, že za ním už takto prišlo viacero obyvateľov obce s otázkou, čo majú robiť. „Povedal som im, je to vaša pôda, ja vám nemôžem rozkazovať, či to môžete predať, ale uvedomte si, že to, čo vám za to ponúkajú, je pod cenou. Niektorí občania si navyše dali tú námahu, že sa obrátili na právnika, aby si preverili firmu, ktorá chce ich pozemky odkúpiť. Zistili, že firma je síce slovenská, ale ak šli do hĺbky, ukázalo sa, že má korene v zahraničí, takže sa môže stať to, že ak by sa začali pozemky predávať zahraničným podnikateľom, ľudia sa čoskoro nedostanú ani do hory, pod lúku, za dedinu, lebo všade budú ploty. Toto je fakt. Ľuďom sľubujú, že ak predajú, pustia ich na pozemok, ale prečo by ich tam pustili, keď to bude ich? Pokiaľ sa ľudia ulakomia na tých pár tisíc eur a predajú pozemok, potom si my predáme celú slovenskú zem a čo tu potom budeme? My tu potom budeme tí cudzinci vo vlastnej krajine,“ varoval starosta obce.

Dodal, že sa stal i taký prípad, že za ním prišiel občan s tým, že mu ponúkajú osemtisíc eur za jeho pozemok. „Bol nadšený, je to veľa peňazí, ale ten pozemok má v skutočnosti hodnotu dvadsať, možno až tridsaťtisíc eur. Až keď som ho na to upozornil, uvedomil si, že by predal hlboko pod cenu,“ prezradil Čičmanec s tým, že problémom by sa mala zaoberať aj vláda, lebo sa ľahko môže stať, že o niekoľko rokov zistíme, že slovenská pôda už nepatrí Slovákom.

Lacno kúpia, draho chcú predať

Už pred niekoľkými mesiacmi oslovila obchodná spoločnosť so žiadosťou o predaj pozemkov aj vlastníkov pôdy v Bošáckej doline. Teraz ich oslovuje opäť. Tamojšie poľnohospodárske družstvo, ktoré pôdu obrába, však ľudí upozorňuje na to, aby dobre zvážili, čo urobia. „Firma, na ktorú sme pred pár mesiacmi upozornili, je späť na scéne. Opäť ponúka vraj výhodný odpredaj pôdy s cieľom využívať ju na poľnohospodárske účely a chov zvierat. Je to však jedno veľké klamstvo!“ varovalo vedenie poľnohospodárskeho družstva. V minulosti už niekoľkí ľudia pôdu predali, nový vlastník však hneď po prevode parciel v evidencii katastrálneho úradu ponúkal pôdu na ďalší predaj.

Ponúkajú ju na predaj aj nám, Poľnohospodárskemu družstvu Bošáca. Avšak za cenu o viac ako 200 percent vyššiu oproti cene, za ktorú pôdu odkúpili,“ uviedlo družstvo.

Zároveň prosí ľudí z úcty k predkom, k pôde a k trvalým hodnotám, aby svoju zem nepredávali takejto firme. Ponúkajú im možnosť, aby sa ozvali priamo družstvu, ktoré sa s nimi rado dohodne. Úrodná zem tak zostane v hospodárení poľnohospodárskeho družstva, ktoré garantuje jej poľnohospodárske využitie. „Ľudia, pôda vašich predkov predsa nemôže byť predmetom obchodu priekupníkov s pôdou,“ apeluje družstvo na majiteľov pôdy.

Ako sa však v tejto situácii ľudia rozhodnú, je len na nich. Najmä, ak cena na „výhodný“ predaj prišla práve v čase extrémneho zdražovania cien potravín, vody, plynu či elektriny. Listy totiž neprišli len do schránok ľudí žijúcich v Trenčianskom kraji, ale ľudia hlásia, že zaplavili schránky vlastníkov pôdy po celom Slovensku.

Komentáre

Tipy a podnety