Odišiel skvelý človek – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Vysielame naživo
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Štefan Rosina bol náročný, no férový, spomínajú kolegovia

Odišiel skvelý človek

PÚCHOV – Progresívny manažér a vizionár, ktorého pracovná filozofia vychádzala zo zdravého sedliackeho rozumu a jednoduchých, praktických riešení. A v neposlednom rade tiež skvelý človek. Tak si na Štefana Rosinu staršieho, zakladateľa holdingu Matador Group, spomínajú jeho kolegovia.
 

Štefan Rosina bol náročný, no férový človek.. Foto: Matador Group
Matador Group
Štefan Rosina starší. Foto: Matador Group
Miloš Radosa
Zľava: Miloš Radosa, Štefan Rosina ml., Štefan Rosina (vnuk zosnulého), Štefan Rosina st., bývalý prezident Rudolf Šuster, honorárny konzul SR na Islande Runolfur Odsson. Foto: Miloš Radosa

Dr. h.c. Ing. Štefan Rosina pochádzal priamo z Púchova. V roku 1948 absolvoval Baťovu školu v Zlíne, ktorá zásadne ovplyvnila aj jeho profesionálny život. Silnú inšpiráciu jedným z najväčších českých podnikateľov svojej doby, Tomášom Baťom, totiž pretavoval aj do svojich manažérskych metód.

Náročný, no férový

„Na prvom mieste pre neho bola profesionalita, znalosti a schopnosti. Vo fabrike dával príležitosť ukázať sa najmä šikovným ľuďom. K zamestnancom pristupoval férovo, priamo a podporoval najmä ich rozvoj. Na manažérske miesta napríklad postupovali ľudia na základe schopností, preto ho mali radi,” povedal pre Terajšok Marián Bóna z PR oddelenia firmy Matador Group.

Jeho slová potvrdzuje a dopĺňa aj bývalý kolega Štefana Rosinu Miloš Radosa.

„Keď som v roku 1990 nastúpil do gumární v Púchove, bol generálnym riaditeľom. Vtedy to bola prvá štátna akciová spoločnosť na Slovensku. Aj to svedčilo o priekopníckom myslení pána Rosinu. Z profesionálnej stránky bol veľmi ambiciózny, náročný a zároveň rozhľadený manažér. A z toho ľudského hľadiska si na jednej strane držal odstup od ostatných kolegov, ale v konečnom dôsledku bol jedným z bežných ľudí. Zažil som s ním veľa vážnych, ale aj úsmevných situácií.”

Zo zamestnanca riaditeľ

Firmu Matador Group založili v roku 1905 v Bratislave ako závod na výrobu kaučukových a gumených výrobkov. Po druhej svetovej vojne presunuli produkciu do Púchova, kde začali s výrobou plášťov pre osobné aj nákladné automobily. 

Štefan Rosina nastúpil do fabriky v roku 1950 ako bežný zamestnanec, no bol medzi prvými, ktorí sa postupne prepracovali do jej vedenia. Na čele firmy stál od roku 1982 a tej sa darilo aj vďaka jeho prístupu. Gumárne 1. Mája Púchov, neskôr Gumárne Púchov, po zmene režimu Štefan Rosina pretransformoval na firmu Matador Púchov. Vo fabrike tiež spustil výskumný ústav, aby produkty z Púchova mohli konkurovať svetovým značkám.

„Nespoliehal sa na štátne zákazky, lebo vedel, že to nestačí. Po náročnom období porevolučných rokov sa fabrika prepracovala do pozíciu prvovýrobcu pre niektoré automobilky, no po zmene situácie na trhu sa rozhodol vrcholový manažment pre strategické partnerstvo s firmou Continental, ktorá sa stala výhradným vlastníkom v roku 2010. Matador Group sa vypracoval na špičkového Tier1 dodávateľa a zároveň na sériového výrobcu automobilových dielov,” doplnil Bóna. 

Svojimi manažérskymi schopnosťami však Štefan Rosina dokázal podnik nielen udržať, ale aj modernizovať. Neskôr firmu prevzali jeho synovia, ktorí ju úspešne riadia a rozširujú dodnes.

Odišiel skvelý človek

V pracovnom živote profesionál, v tom súkromnom skvelý človek, o čom svedčí aj fakt, že ľudia v Púchove si na Štefana Rosinu dodnes spomínajú v dobrom. Zaslúžil sa nielen o rozvoj fabriky, ale aj mesta. A to z hľadiska priemyselného, technologického či kultúrneho. Uvedomoval si tiež nutnosť vzdelávania. Vďaka nemu vznikla a dodnes existuje aj púchovská pobočka trenčianskej univerzity. 

Štefan Rosina skonal 5. novembra 2022. Pochovajú ho v Púchove, kde prežil celý svoj život. Ako informovalo mesto, verejná rozlúčka sa uskutoční v piatok 11. 11. 2022 vo veľkej sále Divadla Púchov na Hoenningovom námestí 2002, od 12:30 hod., ktorá bude pokračovať príhovormi pozvaných hostí.

K dispozícii budú vyhradené miesta na parkovanie: parkovisko pri bývalom DK Púchov, parkovisko „za Plecháčom“, ako aj časť hlavného parkoviska na Rožáku. Od 14.00 hod. bude parkovanie sprístupnené aj pri NsP Zdravie. 

Pohrebný obrad sa následne uskutoční na Mestskom cintoríne v Púchove o 15:00 hod.

„Nič som nenadobudol ľahko. Každá vec ma stála tvrdú prácu. Nehľadaj ľahké cesty. Tie hľadá toľko ľudí, že sa po nich nedá prísť nikam.“ – Tomáš Baťa

Komentáre

Tipy a podnety