Letákmi proti arogancii vodičov – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Vysielame naživo
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Bezohľadné parkovanie spôsobuje problémy hasičom

Letákmi proti arogancii vodičov

Partizánske – Bezohľadné parkovanie, stromy či úzke ulice. To všetko spôsobuje problémy hasičom, ktorí sa potrebujú dostať čo najbližšie k miestu nešťastia. Dobrovoľní hasiči z Partizánskeho si preto vytlačili letáky a vybrali sa na sídlisko Šípok. Takto sa snažili ľuďom vysvetliť, čo môžu svojou aroganciou spôsobiť.

Letáky rozdávali dobrovoľní hasiči s deťmi z hasičského krúžku. Foto: Tatiana Michalková
Tatiana Michalková
Hasiči rozdávali tieto letáčiky. Foto: Tatiana Michalková
Veliteľ DHZ Partizánske Dušan Vereš ukazuje letáčiky, ktoré deti rozdávali na sídlisku.
Hasičom nezavadzali len autá a úzke uličky ale aj stromy.
Letáčiky ľudia dostávali za sklo.

Dobrovoľný hasičský zbor Partizánske vníma bezohľadné parkovanie v našich mestských častiach. Je to problém nielen v našom meste, ale na celom Slovensku. V každom meste. Preto sme sa rozhodli riešiť to takým spôsobom, že budeme chodiť po mestských častiach s naším vozidlom, s našimi členmi a deťmi z hasičského krúžku Mladý hasič a rozdávať letáky, ktoré upozorňujú na to, čo môžu vodiči spôsobiť takýmto bezohľadným parkovaním,“ vysvetlil veliteľ Dobrovoľného hasičského zboru Partizánske Dušan Vereš.

Hasiči sú tí, ktorí sú prví pri vážnej nehode, prví zachraňujú ľudský život a vrhajú sa do plameňov, aby ratovali životy a majetok iných. K dobrovoľným hasičom sa preto pridali aj profesionálni hasiči z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Partizánskom, ktorí si skúsili prejsť úzkymi uličkami sídliska Šípok so svojím veľkým vozidlom. Aj keď osobné vozidlá parkovali riadne na vyznačených miestach, hasiči mali problém vytočiť sa pri schodoch k bytovému domu. 

Nám sa zatiaľ nestalo, že by sme sa nedostali na miesto zásahu kvôli zle odparkovaným vozidlám, ale profesionálnym hasičom sa to už stalo priamo na sídlisku Šípok, čo je v Partizánskom najviac problémová časť,“ potvrdil Vereš. 

Dodal, že hasiči chcú prostredníctvom letákov vychovávať ľudí, aby si uvedomili, čo môžu spôsobiť bezohľadným parkovaním. „Môžu takto zabrániť rýchlejšiemu prístupu záchranných zložiek, aby prišli skoro k zranenému alebo k horiacemu objektu. Chceme, aby si uvedomili, že týmto ohrozujú nielen ostatných, ale aj sami seba,“ uviedol Vereš. Zdôrazňuje, že k záchrane vedú doslova tri metre. 

Je dôležité, aby ľudia neparkovali v križovatkách a vo vzdialenosti kratšej ako 5 metrov, aby neparkovali pred vchodom do bytového domu a v blízkosti uzáverov podzemných a nadzemných hydrantov. Parkovať by mali podľa možností iba v jednom jazdnom pruhu a to tak, aby bola zabezpečená trvalo voľná šírka 3 metre. V zákrutách treba parkovať tak, aby bola zabezpečená trvalo voľná šírka komunikácie minimálne 4 metre. V dôsledku toho, že je v posledných rokoch viac áut na sídliskách a málo parkovacích miest, vodiči sa snažia zaparkovať čo najbližšie pri obytných domoch a parkujú na takých miestach, kde parkovať nesmú, čím zabraňujú prístupu záchranných zložiek,“ objasnil Vereš. 

Letáčiky rozdávali deti z krúžku Mladý hasič. Ten dobrovoľní hasiči z Partizánskeho vedú na školách a je oň veľký záujem. Navštevuje ho takmer tridsať detí. 

Slová Dušana Vereša potvrdzuje aj hovorca trenčianskych krajských hasičov Marián Petrík. „Dopravná situácia ohľadom parkovania motorových vozidiel je predovšetkým na veľkých sídliskách komplikovaná, nakoľko mnohé vozidlá častokrát parkujú aj mimo vyznačených plôch. V dôsledku toho bývajú prístupové komunikácie najmä vo večerných hodinách a cez víkendy zatarasené parkujúcimi vozidlami. To v niektorých prípadoch výrazne komplikuje prejazd a prístup hasičskej techniky k miestu udalosti,“ povedal Petrík.

Podľa neho sa preto často stáva, že hasiči na miesto toho, aby čo najskôr mohli vykonávať záchranné činnosti, musia riešiť spôsob, ako sa na miesto udalosti vôbec dostať. Práve obytné domy sú pritom miestom, kde na relatívne malom priestore žije veľa ľudí. Možné ohrozenie napríklad požiarom sa tak dotýka všetkých obyvateľov rovnako.

Preto, či už v prípade požiaru, alebo záchrany zranenej, prípadne inak postihnutej osoby, je pre hasičov a záchranárov najväčším nepriateľom čas. Treba si uvedomiť, že zle zaparkované vozidlá, či už na chodníkoch, alebo priamo pred vchodom do bytového domu, môžu znemožniť včasný zásah a pomoc hasičov v prípade situácie, ktorá ohrozuje nielen majetok, ale predovšetkým zdravie a životy obyvateľov,“ uzavrel Marián Petrík.

Komentáre

Tipy a podnety