Kampaň stojí nemalé peniaze – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Vysielame naživo
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Kto míňa viac? Mičega či Rybníček?

Kampaň stojí nemalé peniaze

Trenčín – Povinnosťou kandidátov v nadchádzajúcich komunálnych voľbách je mať založený transparentný účet a kampaň financovať prostredníctvom tohto účtu. Táto povinnosť vznikla po sérii podozrení a škandálov s financovaním politikov a strán v roku 2014. Aké pohyby sú na transparentných účtoch kandidátov na primátora mesta Trenčín?

Kto sa stane primátorom Trenčína a koľko dali kandidáti za kampaň?. Foto: Tatiana Michalková
Tomáš Somr
Všetky toky aj výdavky na kampaň R. Rybníčka si môže pozrieť ktokoľvek na jeho transparentom účte. Foto: Tomáš Somr
Tomáš Somr
M. Mičega si gro kampane financoval sám. Foto: Tomáš Somr

Povinnosť mať transparentný účet zaviedol do legislatívy parlament. Podľa Transparency International Slovensko (TIS) je princípom takýchto účtov, že príjmy aj výdavky na nich môže sledovať ktokoľvek. „Verejnosť tak má prehľad nielen o tom, kto kampaň politikov platí, ale aj či platby na účtoch aspoň zhruba zodpovedajú realite v uliciach či na internete. Odhaliť sa ľahšie dajú aj potenciálne konflikty záujmov,“ informuje TIS. Túto povinnosť majú všetci kandidáti na županov, primátorov aj starostov v samosprávach nad 5-tisíc obyvateľov. Povinnosťou kandidátov zároveň je prihlásiť svoj účet na Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.

Transparentné účty majú aj obaja kandidáti na primátora mesta Trenčín – súčasný primátor Richard Rybníček aj jeho protikandidát Miloš Mičega. Zaujímavé je, že aj príjmy aj výdavky sú vyššie na strane Miloša Mičegu, nie súčasného primátora.

Mičega vynaložil doposiaľ na kampaň 51 567 eur, čo je vidno aj na počte predvolebných bilbordov, ktoré sa nachádzajú na viacerých miestach v Trenčíne. Mičega si však takmer celú kampaň financuje sám. „Čerpanie finančných prostriedkov na kampaň je priebežné. Situácia sa preto v čase mení. Tento vývoj je možné sledovať na mojom transparentnom účte, ktorý je verejne dostupný,“ povedal Mičega s tým, že bilbordov má dohromady dvadsať. „Moja kampaň má dva zdroje: moje súkromné peniaze a prostriedky od darcov. Vývoj tohto čerpania je tiež zrejmý z transparentného účtu,“ uzavrel Mičega.

Súčasný primátor Richard Rybníček mal predpoludním k dnešnému dňu príjmy 38 015 eur, z čoho na predvolebnú kampaň vynaložil doposiaľ 13 971 eur. Podľa Evy Mišovičovej z kancelárie primátora mesta si primátor mesta prenajal dovedna 20 reklamných plôch či bilbordov. Z jeho účtu odišlo napríklad 1800 eur za grafické práce v rámci bilbordov a novín, 5349 eur za tlač a roznos volebnej brožúry, 384 eur za úhradu faktúry za reklamné plochy, 288 eur za tlač plagátov, či 4000 eur za realizáciu kvantitatívneho prieskumu. Počet príjmov je na čísle 20, peniaze na účet mu poslalo 19 unikátnych darcov. Počet výdavkov je 9. V prípade príjmov mu vložili sponzori na účet od 30 do 2000 eur.

V prípade jeho rivala Miloša Mičegu sú sumy, ktoré na kampaň vynaložil, podstatne vyššie ako u jeho protikandidáta. Doposiaľ zaplatil až 51 567 eur, pričom najväčšie sumy odišli na nákup online priestoru sociálnej siete, ostatné má označené prevažne ako „platba kampaň“. V jeho prípade prispelo na jeho kampaň 25 unikátnych darcov. Aj keď má Miloš Mičega o niečo väčšie prostriedky na kampaň ako Rybníček, treba povedať, že najväčšiu sumu, až vo výške 40-tisíc eur, si vložil na transparentný účet sám a ide o financie z vlastných zdrojov. V prípade darcov ide o dary vo výške 1 cent až maximálne 800 eur.

Komentáre

Tipy a podnety