Príbehy abstinujúcich alkoholikov – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Vysielame naživo
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Prečo sme prestali s pitím?

Príbehy abstinujúcich alkoholikov

Trenčín – Sú to bežní ľudia. Susedia, rodičia, muži a ženy, o ktorých by si zrejme nik nepomyslel, že si prešli peklom alkoholizmu a našli v sebe silu povedať dosť. Dnes navštevujú kluby abstinentov a o svojom probléme sa neboja otvorene hovoriť.

Trenčianski abstinenti sa nestretávajú len v klube, ale aj na turistikách. Foto: KAT Trenčín
Michal Večeřa
Marián Jaššo sa liečil už ako 22-ročný. Foto: Michal Večeřa
Michal Večeřa
Pavol Madleňák abstinuje už 23 rokov. Foto: Michal Večeřa
Michal Večeřa
"Špecialitou klubu v Trenčíne je abstinentský Silvester," hovorí Ján Václav. Foto: Michal Večeřa
Michal Večeřa
"Alkohol ma robil veselšou," vraví Alena Mihoková. Foto: Michal Večeřa

Alkohol ju robil veselšou

Alena Mihoková je členkou klubu z Trenčína. Bez alkoholu je už dlhých 21 rokov. „Predtým som sa pokúšala prestať, ale nedarilo sa mi. Abstinujem, odkedy som začala navštevovať kluby,“ hovorí otvorene.

Nevie jednoznačne povedať, prečo začala nadmerne piť. Vraví, že kedysi nepila alkohol vôbec, neskôr si dala trochu vína a zrazu sa cítila byť smelšia, sebavedomejšia. „Nebola som taká zakríknutá. Mala som postihnuté dieťa, muž bol vojak, mala som problémy s kĺbmi, takže jedno s druhým. Keď som si dala alkohol, zabúdala som na starosti, bola som veselšia. Postupne, keď alkohol začal víťaziť, išlo to dole vodou. Už to potom naberalo obrátky, do roboty som chodila stále, ale dávky alkoholu sa začali zvyšovať, už to videla aj rodina, deti. Bola som na liečení, dokonca štyrikrát, pretože, bohužiaľ, po každom liečení, som myslela, že to nejako ukočírujem, že môžem byť konzument. Ale, bohužiaľ, žiadny alkoholik konzumentom byť nemôže, to nejde. My už musíme byť len bez alkoholu,“ vysvetľuje Mihoková.

Už po prvom liečení, keď chodila k psychológovi, odporúčal jej kluby. Hovorí, že bola možno hrdá, možno hlúpa, vravela si, čo sa má ona komu spovedať. A po poslednej recidíve si uvedomila, že kluby abstinentov sú zrejme jej posledná šanca. Až tam prišla na to, že sa dá žiť aj bez alkoholu. „Začali sme chodiť na turistiky, chodili tam so mnou moje deti, manžel, takže ma aj on dokázal lepšie pochopiť. Mne to dávalo veľa a tam som pochopila, že bez alkoholu sa dá perfektne existovať, aj keď problémy nezmiznú, ale dá sa to. Každý alkoholik, všetci sme na jednej úrovni, každý sme si niesli svoj kríž, naše príbehy sú podobné a už záleží len na človeku, či pochopí, že to ide aj za triezva,“ uzavrela Mihoková.

Turistiky aj abstinentský Silvester

Predseda trenčianskeho klubu abstinujúcich Ján Václav vraví, že klub v Trenčíne bol založený už v roku 1983. Odvtedy sa členovia pravidelne stretávajú a naposledy sa zišli na už 22. celoslovenskom kongrese abstinujúcich Slovenska. „Členov je do 45 a na pravidelných pondelkových stretnutiach sa nás stretáva okolo 20 až 25 ľudí. Poslaním klubu je pomáhať si zvládať následky závislosti na alkohole,“ hovorí Václav.

Podľa neho má každý do klubu dvere otvorené, podmienka je len jedna, musí prísť triezvy. „Vymieňame si skúsenosti, aj keď sa niekto dostane do ošemetnej situácie, vie, ako ju má zvládať, ako sa zachovať. Robievame pravidelné akcie, prvomájovú opekačku, Veľkú noc asi 10 rokov trávime v jednom penzióne, kde sme sami, takže tam nemáme rušivé momenty, že by niekto prišiel opitý zvonku a pokazil nám celú Veľkú noc. Špecialita klubu je, že už 18 rokov poriadame celoslovenský abstinentský Silvester,“ vyratúva Václav.

Podľa neho sú aj také prípady, keď si človek myslí, že už je za vodu, častokrát prestane mať kontakt s klubom, no vedie to k opakovanej recidíve. „Akonáhle prestane klub navštevovať, je tam väčší predpoklad recidívy. Máme ale aj taký prípad, že človek, ktorý sa liečil len ambulantne a začal chodiť do klubu, dnes abstinuje 20 rokov,“ uzavrel Václav.

Liečil sa už ako 22-ročný mladík

Marián Jaššo z Trebišova sa začal liečiť už ako 22-ročný mladý chalan. „V takomto čase pred 44 rokmi som nastupoval v septembri na moju prvú liečbu a dúfam, že bude aj posledná. Zatiaľ sa mi darí, mám krásny život aj preto, že som sa rozhodol ísť na liečbu a niečo s tým robiť,“ konštatuje Jaššo.

Vraví, že keď pil, bol problémový a dosť mu to zasahovalo do života. V jeho prípade išlo najskôr o mladícku nerozvážnosť. „Stretávali sme sa po krčmách. Začalo to pri pive, do toho prišlo niečo ostré. Prišla vojenčina, z kasární sa chodievalo zas len na to pivo. Zvykol som byť agresívnejší, keď som mal viac alkoholu v sebe. Možno v mojom prípade nebola závislosť príliš rozvinutá, ale časom mi došlo, čo alkohol s človekom robil, už tam boli aj výpadky, okná, nepamätal som si, čo som porobil, začali problémy s políciou, agresivita, mohlo to dopadnúť zle. Tak som sa rozhodol, že sa začnem liečiť a niečo so sebou robiť,“ povedal Jaššo.

Podľa neho je zmyslom klubu trvalá abstinencia, aj keď sa, samozrejme, môže stať, že človek zakopne. „Je ale oveľa ľahšie vrátiť sa na správnu cestu, keď človek navštevuje klub. Dať sa na takú liečbu je len na samotnom človeku, o tom nerozhoduje nik iný, aj keď rodina je dosť na pomoci. Ja som bol síce slobodný, ale aj tak rodina trpela,“ uzavrel Jaššo.

Klub je istota aj barlička

Pavol Madleňák, je predsedom klubu v Zakamennom. Vraví, že na Slovensku funguje približne 90 až 100 takýchto klubov. „Orava má 7 klubov, čo je asi najviac na Slovensku v rámci regiónu. V Trenčianskom kraji je ich 16. Klub som založil, pretože ma napĺňala klubová činnosť, mal som priateľov po liečbe a išli sme do toho spolu. Náš zakamenský klub funguje 5 rokov. Sám abstinujem už 23 rokov, som bez recidívy a to je jednoznačne aj vďaka klubom. Klub je istota, barlička, ktorá človeka drží. Návrat alkoholu alebo tieto myšlienky sú u mňa absolútne vylúčené,“ uzavrel Madleňák.

Komentáre

Tipy a podnety