UPÚTAVKA – sledujte podcast – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Vysielame naživo
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Ľubomír Pajtinka: Vzdelanie je najlepšia sebaobrana

UPÚTAVKA – sledujte podcast

Trenčín – Učiteľ, spisovateľ, psychológ, historik a novinár. Hosťom v našom podcaste bude Ľubomír Pajtinka. Celý rozhovor si môžete vypočuť 29. septembra o 18.00 na našom webe www.terajsok.sk.

Ľubomír Pajtinka. Foto: Terajšok
archív Ľ. Pajtinka
Ľubomír Pajtinka, učiteľ, spisovateľ, psychológ. Foto: archív Ľ. Pajtinka
archív Ľ. Pajtinka
Kniha Ľ. Pajtinku. Foto: archív Ľ. Pajtinka

Aké bolo vaše stredoškolské štúdium?

Učitelia sú druhí po rodičoch, ktorí sú najdôležitejší pre každého z nás. Musím povedať, že na gymnáziu v Bánovciach nad Bebravou boli skvelí odborníci a učitelia. Netlačili nás do žiadnej ideológie napriek tomu, že v tom čase sme tu mali nejaký typ štátu. Učitelia položili a kladú základy profesnej a ľudskej cesty každému jednému človeku. Škola nebola ani o tom, aké známky sú rozhodujúce, ale tí učitelia boli úžasní v tom, že dokázali vzbudiť záujem o vzdelávanie. To považujem za tú najdôležitejšiu vec, lebo zvedavosť je kľúčom k úspechu pri vzdelávaní. Ak je človek zvedavý, veľmi rád hľadá informácie, poznatky, ukladá ich do hlavy a tie sa mu neskôr zídu a zúročí ich.

Bánovské lýceum ste absolvovali a po skončení ste odišli z regiónu do Bratislavy?

Odišiel som na Filozofickú fakultu, vyučil som sa za učiteľa dejepisu a filozofie. Nemôžem povedať, že som bol excelentným študentom, ale mal som množstvo záujmov, robil som sprievodcu po Bratislave a rad takých vecí, ktoré ma aj napĺňali, aj z nich bol úžitok. Takýmto spôsobom človek ani nezaťažoval rodinný rozpočet a zároveň sa učil, ako sa zarábajú peniaze a ako sa k nim dá dostať.

Ako sa pozeráte na učiteľstvo ako také?

Ako učiteľ som nastúpil v Bratislave hneď po vojenčine na Strednom odbornom učilišti elektrotechnickom. Potom som ešte učil na gymnáziu. Moja učiteľská cesta síce bola krátka, ale intenzívna. Dnes vravím, že je to taká profesia, ktorá človeka skutočne napĺňa, keď 1. septembra začnete s tými žiakmi a 30. júna vidíte, kam ste ich posunuli, človek má pocit užitočnosti.

Vyštudovali ste dejepis, prečo práve dejepis, čo vás na ňom zaujalo?

Pochádzam z rodiny, kde bola história vždy centrom debát. Rodičia často spomínali na minulé doby, na to čo zažili, ako prežili. Ako stredoškolák som veľa čítal, bol som pravidelným návštevníkom knižnice v Bánovciach nad Bebravou, za čo jej dodnes ďakujem. Bola jedna kniha, ktorá sa mi dostala do rúk a to bol Ladislav Mňačko – Dúchanie do pahrieb. Vyvolala vo mne silné emócie národného povzbudenia, človek si začal v inom kontexte uvedomovať, že kamsi patrí, k nejakému národu, územiu, histórii. Tak padlo rozhodnutie, že to bude dejepis, filozofia. Filozofia zas kvôli tomu, že na Filozofickej fakulte bol skvelý učiteľ, rodák z Čiernej Lehoty, s tým sa rodina poznala a dokázal ju urobiť takou tajomnou.

Pedagogika vás sprevádza celým životom…

Bez vzdelania by sme stáli na jednom mieste. Ľudská spoločnosť sa posúva predovšetkým vďaka vzdelanosti, kultúre, s tým spojenej technike, ale aj potrebnej mravnosti a morálke. Školstvo vnímam ako najvýznamnejší výrobný rezort. Napriek tomu, že školstvo nevyrába počítače, neskladá autá, nestavia domy, tvorí ten vzdelanostný základ a potenciál pre všetkých tých, kto tie domy budú stavať, tie autá budú vyrábať, tvorí tak vedomostný základ pre každého človeka, aby bol v živote úspešný. Ja vzdelanie považujem za najlepšiu sebaobranu človeka voči nezamestnanosti, neúspechu, voči všetkým ostatným slabostiam. Dáva človeku šancu vyrovnať sa aj s problémovými situáciami a napokon aj uspieť.

Pracovali ste niekoľko rokov na ministerstve školstva, kde ste sa podieľali na rôznych aktivitách smerujúcich k zlepšeniu vzdelania.

Pracoval som na výskumnom ústave pedagogickom, odtiaľ si ma vyžiadali na základe výskumov, ktoré som robil, na ministerstvo. Bol som poctený, že som dostal takúto ponuku. Položili mi ale otázku, ste členom strany? Vravím, nie. Tak ma nezobrali. O pár týždňov prišiel iný pán z ministerstva, prišiel som tam a súdruh riaditeľ mi vraví, mám voľné miesto, dostal som tip na vás. Hovorím, ale ja nie som člen strany. Vydržal som tam viac ako 20 rokov. Nedávno som bol služobne najstarším zamestnancom ministerstva, bol som aj poradcom ministra. Zažil som viac ako 20 ministrov školstva.

Napísali ste knižku Rozhovory s ministrami, za ktorú ste získali aj certifikát slovenského rekordu.

Je faktom, že je to asi svetový unikát, urobiť súbor rozhovorov v jednej línii od roku 1989 až po ten rok 2018. Mojou ambíciou bolo cez rozhovory odkryť ich civilné videnie významu výchovy a vzdelávania a nejakým spôsobom sa rozdeliť s čitateľmi o ich myšlienky. Niektorí aj vypovedali svoje životné príbehy. Je to veľmi zaujímavé, v knižke sa objavujú niektoré absolútne unikátne informácie. Tie rozhovory sa dnes už stávajú dokumentom doby, už pár ministrov nám odišlo do učiteľského či školského neba. Oni tu už nie sú, ale tie rozhovory v knihe zostávajú.

Súvisiaci článok

Komentáre

Tipy a podnety