Stretnutie výsadkárskych klubov

image Stretnutie výsadkárskych klubov SR a ČR

Vojnový hrdina Jozef Gabčík pracoval vo vojenských bunkroch na skladovanie vojnových chemických látok. Členovia výsadkárskych klubov zo Slovenska a Česka odhalili na Skalke jeho pamätnú tabuľu.

V sobotu 24. septembra sa na trenčianskom letisku stretli kluby vojenských výsadkárov zo Slovenska a Českej republiky. Ich členovia sú prevažne vojenskí veteráni, ktorí pôsobili v jednotkách Československej armády.

Pavel Švelka, prezident Klubu výsadkárov SR: „Dnešným programom, ktorý začína na letisku nástupom a odovzdaním pamätných medailí a vyznamenaní, si chceme pripomenúť históriu a tradíciu jednotlivých klubov v Slovenskej republike aj Českej republike. Je tu statická ukážka zbraní príslušníkov ozbrojených síl a špeciálnych operácií a zároveň bude vykonaný aj zoskok výsadkárov Slovenskej republiky, konkrétne výsadkového práporu z Trebišova.“

Miroslav Ondráš, predseda ZO SZ protifašistických bojovníkov: „Takéto stretnutie býva pravidelne každých 5 rokov. V Trenčíne je to prvýkrát a je to spojené s tým, že bude odhalená pamätná tabuľa na Skalke.“

Slávnostne odhalili pamätnú tabuľu generálmajora Jozefa Gabčíka, výsadkára, ktorý spolu s Janom Kubišom uskutočnil v Prahe atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Operáciu Anthropoid uskutočnili pred 80 rokmi. Len máloktorý Trenčan vie, že Jozef Gabčík určitú dobu svojho života strávil v bývalých vojenských skladoch pri pútnickom mieste v Skalke nad Váhom.

Juraj Lauš, výkonný riaditeľ LOTN: „Pracoval tam v podstate ako skladník. Boli to sklady bojových chemických látok, ktoré patrili pod Armádu prvej Československej republiky.“

Keď nemecké vojská za Slovenského štátu začali obsadzovať vojenské objekty a odvážať z nich vojenský materiál do Nemecka, Gabčík zo Skalky ušiel.

Juraj Lauš, výkonný riaditeľ LOTN: „Našli sa dokumenty zo žandárskych staníc o zápise úteku Jozefa Gabčíka zo Skalky a v podstate z tohto miesta ušiel do Poľska. Z Poľska potom ušiel do Francúzska a pokračoval ďalej v podstate až do Veľkej Británie. Tú neskoršiu históriu všetci poznáme.“

A kto históriu operácie Anthropoid nepozná, môže si ju priblížiť na informačných tabuliach, ktoré slávnostne odhalili na Skalke spolu s pamätnou tabuľou Jozefa Gabčíka.


Ďalšie články