Pamiatky v tme – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Vysielame naživo
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Návrat do stredoveku?

Pamiatky v tme

Trenčiansky kraj – Pamiatky, ktoré sú v správe Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a jeho organizácií, nie sú s platnosťou od včerajšieho večera osvetlené. Ministerstvo v rámci šetrenia stoplo dekoratívne a reprezentačné osvetlenie.

Takto krásne osvetlený bol zámok Bojnice ešte donedávna. Foto: Zámok Bojnice
Zámok Bojnice
Bojnický zámok. Foto: Zámok Bojnice

Nariadenie vydala ministerka kultúry Natália Milanová. Ako informovalo ministerstvo kultúry, pamiatky majú povolené len svietenie, ktoré je nevyhnutné z bezpečnostných a prevádzkových dôvodov.

Rezort kultúry prijal v súvislosti so šetriacim režimom aj súbor ďalších opatrení, ku ktorým patrí napríklad zníženie teploty vykurovania cez deň na 20 a v noci a cez víkend na maximálne 17 stupňov. Počas piatku by mali zamestnanci pamiatok pracovať len z domu.

Rezort plánuje ušetriť dvetisíc megawat hodín do konca tohto roka. „Výpočet finančnej úspory je momentálne pre vysokú volatilitu na trhu s energiami veľmi neistý,“ informovalo ministerstvo.

Na príkaz ministerstva sa tak aj pamiatky v Trenčianskom kraji od včerajška ponorili do tmy. „Múzeum pristúpilo k zhasnutiu vonkajšieho, takzvaného slávnostného osvetlenia Bojnického zámku. Ostatné osvetlenie zostáva v prevádzke kvôli zabezpečeniu prevádzky a bezpečnosti objektu,“ potvrdila Petra Gordíková z Bojnického zámku.

Podľa nej je rozdiel v tom, že teraz, keď sa návštevník pozrie na zámok, z diaľky uvidí len jemný svetelný opar. „Neuvidí siluety zámku, uvidí len, že tam v diaľke sa niečo nachádza. Slávnostné osvetlenie osvetľovalo aj veže stredného hradu a viac dotváralo siluetu zámku. Takže to bolo to, čo tak krásne osvetlilo veže, vnútrajšok a ľudia videli, že je to zámok. Teraz je to skôr o tom, že v okolí zámku z bezpečnostných dôvodov svietia lampy v parku, aby sa návštevníkom niečo nestalo. Osvetlená je aj priekopa pričom reflektory z nej svietia na zámok, ale osvetľujú len jeho vonkajšiu stranu,“ potvrdila Gordíková s tým, že v soboty bude fungovať aj slávnostné osvetlenie, ale len počas večerných prehliadok nádvoria.

Okrem jedného z najkrajších a najromantickejších zámkov v Európe čaká budúcnosť v tme aj ďalšie pamiatky v kraji. Turistami vyhľadávaná zrúcanina hradu Beckov, týčiaca sa na skalnom brale nad rovnomennou obcou, bude mať ešte prísnejšie svietiace opatrenia. Na zimu zhasne úplne. „Situácia u nás je taká, že aktuálne máme na hrade tri okruhy osvetlenia. Zapnuté však je už len osvetlenie, ktoré svieti z obecného parku, čo je nejakých 9 svietidiel a nasvecujú hrad tak, aby ho ľudia videli z diaľnice. Svietiť sa začína okolo pol ôsmej večer a vypína sa okolo jedenástej, kedy už je úplná tma. Plánujeme s najväčšou pravdepodobnosťou od októbra alebo novembra vypnúť osvetlenie hradu úplne. Čiže hrad bude počas zimy, kedy je pre verejnosť zavretý, vypnutý. Uvidíme, ako nám stúpnu energie, ale ak ho zapneme, tak až niekedy v marci a tiež len v určitých hodinách a obmedzenom režime,“ povedal riaditeľ hradu Peter Pastier.

Hrad Beckov, ktorý je krásne vidieť z diaľnice D1, bol pritom osvetlený od roku 2004 prakticky až do včera. „Od toho roku hrad svieti a svietili sme nepretržite. V januári a vo februári tohto roku nám však stúpli ceny energií oproti decembru o 130 percent. Momentálne ešte nevieme o koľko nám stúpnu ceny teraz, ale môže to byť ešte raz toľko, takže situácia je celkom kritická. U nás sme platili ročne okolo 8-tisíc eur a teraz už máme raz toľko, takže sa blížime k dvadsiatim tisícom za energie a to sme zrúcanina,“ uzavrel Pastier s tým, že pre pamiatky je táto situácia doslova likvidačná.

Komentáre

Tipy a podnety