Ako ochrániť svoje úspory? – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Vysielame naživo
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Analytici odkazujú: Investujte!

Ako ochrániť svoje úspory?

TRENČIANSKY KRAJ – Negatívne ekonomické dôsledky pandémie koronavírusu a nepriaznivý politický vývoj vo svete spôsobili dramatickú vlnu zdražovania. Pokiaľ si dnes za jedno euro môžeme kúpiť menej než v minulosti, znamená to, že kúpna sila peňazí sa znížila a inflácia vzrástla. Môžeme vôbec svoje financie pred touto negatívnou skutočnosťou ochrániť?

Tomáš Somr
Peniaze uložené v bankách degradujú. Foto: Tomáš Somr

Súčasná situácia ohrozuje najviac nízkopríjmové skupiny ľudí. Ide najmä o dôchodcov, ľudí v hmotnej núdzi, rodičov samoživiteľov či osoby so zdravotným postihnutým. Práve tí míňajú väčší podiel svojho príjmu na základné potreby, akými sú potraviny, bývanie či pohonné hmoty. 

Pripravte si finančný plán

„Nájom alebo splátky úverov dnes už veľmi neznížime, keďže úroky v bankách rastú. Môžeme ale obmedziť zbytočnosti, ktoré si doprajeme, keď nakupujeme,” povedal pre Terajšok Jakub Murárik, finančný agent investičnej spoločnosti.

„Pokiaľ bývame blízko práce, vieme začať používať bicykel, kolobežku alebo MHD namiesto automobilu. Namiesto reštaurácie si viete jedlo pripraviť aj v pohodlí domova, rannú kávu v obľúbenej kaviarni vymeníte za kávu priamo doma. Bude vás stáť 20 centov a nie 2 eurá. Odkladajte si doklady za nákupy a reštaurácie a na konci mesiaca si spočítajte vaše náklady za jednotlivé činnosti,” doplnil Murárik.

Aj podľa bankového analytika Stanislava Pánisa je rozumné vytvoriť si poriadok vo vlastných financiách, urobiť si revíziu, audit výdajov. Možno tak zistíte, že mnohé sú zbytočne vysoké a daný produkt či službu buď nepotrebujete, alebo si ho viete zaobstarať lacnejšie a výhodnejšie. „Za úvahu stojí aj konsolidácia záväzkov, úverov, s cieľom zlacniť ich financovanie. Je potrebné zamerať sa na tie najväčšie výdajové položky, tam je potenciál k absolútnym najväčším úsporám,” uviedol Pánis.

Všetky tieto kroky smerujú k tomu, aby mali rodiny, ale tiež jednotlivci finančný plán. Kľúčové je teda urobiť si poriadok tak vo výdavkoch, ako aj v príjmoch.

Peniaze v bankách degradujú. Investujte!

Ak ste si doteraz mysleli, že peniaze uložené v banke sú správnym riešením, sklameme vás. Ak vaše úspory ležia na bežnom účte, termínovanom vklade, sporiacom účte alebo vkladnej knižke pri úrokovej sadzbe, ktorá je takmer nulová, v takomto prípade má inflácia na ne výrazne negatívny dopad. No nie je to problém iba aktuálnej doby.

„Peniaze v bankách sa znehodnocujú už niekoľko rokov, keďže ich úročenie nedosahuje mieru inflácie. V súčasnosti sa dokonca znehodnocujú najrýchlejšie za vyše 20 rokov. Preto by bystrý človek mal čo najmenej voľných úspor držať v bankách a zvyšok by mal zainvestovať,” vysvetlil Pánis, podľa ktorého práve investovanie z dlhodobého hľadiska porazí infláciu.

V podobnom duchu odpovedal aj Murárik. Roky sme si v bankách sporili niečo, čo strácalo hodnotu. „Pokiaľ by ste si pred dvadsiatimi rokmi začali pravidelne odkladať do akciových fondov to isté, čo na bankový účet a robili to až dodnes, vaše portfólio by dnes malo päť núl. To je ten kľúč. Napraviť to rozhodne nejde za jeden alebo dva roky, no pokiaľ máte pod 40 rokov, stále máte možnosť pravidelným investovaním dosiahnuť na tak veľké prostriedky, aby ste o desať rokov nemuseli robiť nič,” doplnil Murárik a zároveň dodal, že každý demokratický štát by mal svojich občanov učit pravidelnému odkladaniu peňazí do investícií už od prvej výplaty.

Príležitosť desaťročia

Maroš Ovčarik, analytik finančných produktov pre Terajšok potvrdil, že na trhu existujú programy dlhodobého investovania, ktoré môže využiť aj bežná slovenská rodina. Platí pri nich, že aj mesačne investovaných 50 eur dokáže časom vytvoriť slušný kapitál. „Z ponuky na trhu by som si vyberal akciové fondy, dlhopisové fondy a realitné fondy. Pri investovaní je ale kľúčové pochopiť, že hodnota mojich úspor môže kolísať hore aj dole. Pokiaľ však nebudem panikáriť v čase poklesov, viem veľmi efektívne ochrániť svoje úspory.”

Podľa Murárika je pád indexov a akciových trhov príležitosť tohto desaťročia. Málokto si však uvedomuje, že súčasné poklesy sú vlastne šanca, ako kúpiť viac majetku za rovnaké peniaze. „Rodina by si mala sadnúť s profesionálom v tejto oblasti, ktorý by im vysvetlil aj riziká spojené s investovaním, ale tiež pomohol nájsť spôsob, akým by si vedela vybudovať majetok, z ktorého sa dá v budúcnosti žiť a nespoliehať sa tak len na sociálnosť a solidárnosť tohto štátu,” uzavrel Murárik.

Komentáre

Tipy a podnety