Nebezpečné výzvy na sociálnych sieťach – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Vysielame naživo
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Viete, čo vaše deti robia na internete?

Nebezpečné výzvy na sociálnych sieťach

V súčasnej dobe, ktorá je typická rýchlym životným tempom, často nemyslíme na to, ako si naše deti krátia čas. Pokiaľ nám učiteľ nevolá zo školy, že naša ratolesť porušila školský poriadok, nevenujeme jeho voľnočasovým aktivitám veľkú pozornosť.

Bezpečnostný analytik hovorí o nebezpečných výzvach na sociálnych sieťach. Foto: Terajšok
M. Štěpánková
Miroslava Štěpánková s deťmi. Foto: M. Štěpánková
P. Gabrišová
Patrícia Gabrišová, učiteľka. Foto: P. Gabrišová
R. Modranský
Róbert Modranský, psychológ. Foto: R. Modranský
Michal Večeřa
Juraj Zábojník, bezpečnostný analytik. Foto: Michal Večeřa

Spravodajský web The Verge nedávno zverejnil správu, že sedem detí zomrelo v dôsledku plnenia „výzvy“ zo sociálnej sieti TikTok, ktorá čelí viacerým žalobám. Výzvy nabádajú deti k tomu, aby sa pridusili opaskami či trakmi z kabeliek, opaľovali si genitálie alebo vdychovali škoricu. Hovorkyňa spoločnosti uviedla pre The Verge, že o výzvach sa deti dozvedeli z iných zdrojov, nie z TikToku.

Bez ohľadu na to, ktorá sociálna sieť výzvu spustila, a bez ohľadu na to, na ktorej platforme sa stala virálnou, problém s nebezpečným obsahom prístupný deťom na sociálnych sieťach je, žiaľ, skutočný.

Čo prípady zo Slovenska?

Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník pre Terajšok uviedol prípad z Devínskej Novej Vsi. Na železničnej stanici sa fotili štyri 13-ročné dievčatá. Záber robili z koľajníc spred idúcej lokomotívy na podnet neznámeho človeka z Instagramu.

Dve dievčatá odskočili pred lokomotívou na perón a vyviazli živé. Zvyšné dve však skočili na druhú stranu, priamo pod koľajnice, na ktoré prichádzal druhý vlak a na mieste zomreli. Zábojník na margo tejto situácie vyzýva rodičov, aby „chránili svoje deti, aby sa zaujímali, čo ich deti v tých smartfónoch majú, s kým komunikujú na sociálnych sieťach, ako sa správajú.“ Podľa jeho slov je kyberbezpečnosť „obrovská, vážna téma, ktorú štát zanedbáva.“

Rodičia a učitelia

Je všeobecne známe, že najlepšia prevencia pred nebezpečným obsahom vo virtuálnom svete je komunikácia.

Miroslavy Štěpánkovej, mamičky dvoch detí v predškolskom veku z Trenčína, sme sa spýtali, či vie, čo robia na internete jej deti a ako sa stavia k týmto trendom. „Rodičia by mali viac komunikovať s deťmi o tejto problematike. Nie je normálne, aby deti kvôli TikTok výzvam skúšali, koľko zvládnu zjesť Paralenu, pracích kapsúl, vypiť vodky na ex alebo sa škrtiť na opasku, pokiaľ vydržia. A ďalšia veľká chyba je, že sa vôbec dokážu dostať k takýmto videám. Prečo to niekto nekontroluje?“ povedala.

iteľka z Neporadze, Patrícia Gabrišová, pôsobiaca na nemenovanej súkromnej základnej škole, pre Terajšok povedala, že eviduje nebezpečné výzvy na sociálnych sieťach, no zatiaľ s nimi nemá osobnú skúsenosť.

Domnievam sa, že ich rozšírenosť súvisí najmä s popularitou sociálnych sietí v životoch dospievajúcich, ktorí veľmi ľahko podľahnú módnym trendom, a práve obdobie puberty je zlomovým v stotožnení sa s určitými modelmi správania. Veľakrát sa za tým všetkým skrýva túžba po pozornosti a pochopení, ktorú od okolia nedostávajú. Nátlak často spôsobí opačný efekt, z pedagogického hľadiska by bola zrejme najlepšia otvorenosť a empatia v komunikácii, pretože len tak možno rozvíjať vzájomnú dôveru a rešpekt, uviedla.

Rady odborníka

Psychológ Róbert Modranský odporučil, aby sa rodičia nezľakli nových trendov a rozvíjali u detí kritické myslenie v súvislosti so sociálnymi sieťami. Je dôležité, aby vedeli, čo robia ich deti v online priestore a zaviedli otvorenú a dôveryhodnú komunikáciu.

Cieľom je, aby pri rozhovoroch prevládalo porozumenie a podpora. Keď sa deti s vami o sociálnych sieťach rozprávajú a vy im dávate silu robiť správne rozhodnutia, dokážu sociálny tlak vytesniť a nenastane traumatická skúsenosť. Pevný vzťah vám umožní diskutovať o vašich obavách z každej novej aplikácie, ktorú vaše deti prijmú, no zároveň buďte pripravení poskytnúť svojim deťom vždy niekoľko usmernení, vďaka ktorým budú myslieť kriticky,“ uviedol pre Terajšok.

Rodičom tiež poradil, aby vysvetlili deťom všetky riziká spojené s výzvami, využili negatívne príklady, ale zároveň sa vyhli prehnaným reakciám a prílišnému sledovaniu a blokovaniu svojich potomkov. Ak niečomu novému nerozumiete, nebojte sa o tom komunikovať so svojím okolím aj dieťaťom,“ dodal.

Komentáre

Tipy a podnety