Umenie, ktoré vyráža dych – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Spravodajský web Fórum

Krása zo Starej Turej

Umenie, ktoré vyráža dych

Stará Turá – Neskutočná krása. Obyvatelia zo Starej Turej sú vo vytržení. Umelec z Handlovej Ivan Jakušovský namaľoval na deväťposchodovú budovu – Strednú odbornú školu, kde vyučujú IT technológie, dokonalé umelecké dielo, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani samotný Michelangelo.

Tatiana Michalková

20. 9. 2022

14:00

I. Jakušovský
9-poschodovú budovu zdobí nádherná maľba

Jakušovský je uznávaný umelec, ktorý má na konte aj viacero malieb na bytové domy. Ako sám vraví, táto je zatiaľ najväčšia. „Mňa oslovili asi pred dvoma mesiacmi z Trenčianskeho samosprávneho kraja s tým, že by potrebovali murálnu maľbu na školu. Oslovilo ma to, spravil som asi sedem námetov, z ktorých vybrali túto. Čo sa týka metrov štvorcových, zaberá ich asi 700 až 750. Tá maľba je iba pridaná hodnota, pretože tú školu celú revitalizujú, je to tam krásne spravené,“ povedal Jakušovský s tým, že maľba sa stretla s veľkým úspechom u žiakov, rodičov i obyvateľov mesta.

Tí doslova zahltili sociálne siete slovami chvály. „Pozeral som na nich celé leto. Makali, či pražilo, či pršalo, toto sa nazýva umenie, nie všelijaké čmáranice bez duše. Krásne, paráda, klobúk dole majstri,“ napísal jeden zo Staroturanov.

Jakušovský vraví, že mal na tejto maľbe aj pomocníka, veľmi známeho grafiťáka, išlo totiž o jeho rozmerovo najväčšiu maľbu. „Ešte v Prievidzi som maľoval na sedem menších stien, ale tie mali dohromady asi 400 metrov, táto má ale až 700. Tento dom mal 27 metrov do výšky. Bojovali sme s počasím, pretože bolo premenlivé. Bojovali sme s tým, že ľudia boli na dovolenkách, ale nakoniec sa to všetko stihlo presne v termíne, ako malo a to preto, pretože všetci ľudia spolupracovali, ešte aj na internáte bol poverený niekto, kto sa postaral o to, keď som napríklad niečo stratil,“ pochválil umelec obyvateľov Starej Turej.

Zároveň dodáva, že má rád symbolizmus a preto aj maľba v sebe nesie prvky symboliky. „Na obraze sú tri ruky. Ruka je symbolom ľudskej činnosti, tvorby. Spravil som tam počítačové plošné spoje – dosku. To je taktiež symbolicky niečo, čo prepája. V strede je doplnený kružnicami, ktoré sa rozchádzajú v bode, kde sa stretáva Adamov a robotický prst, čo je ale tiež symbolika, pretože spodná ruka je v skutočnosti žiak, ktorý prináša nejakú reálnu prácu a robotická ruka je robotizácia, čo sa tam učia. Sú to učitelia, je to škola,“ vysvetlil umelec s tým že kruhy a geometrické tvary pozorovateľa podvedome nútia maľbu otočiť ktorýmkoľvek smerom, ale zmysel a myšlienka zostane vždy rovnaká. „Ja som tam schoval aj krajinu, ale to už je pre tých, ktorí budú pozorovať,“ uzavrel Jakušovský.

I. Jakušovský
Budovu v Starej Turej zdobí maľba
I. Jakušovský
Budovu v Starej Turej zdobí maľba
I. Jakušovský
Maľba je na ploche asi 700 metrov štvorcových
I. Jakušovský
Maľba je na ploche asi 700 metrov štvorcových
I. Jakušovský
Autorom je umelec I. Jakušovský
I. Jakušovský
Umelec tvoril dielo asi dva mesiace

Komentáre

Start the discussion at

Pokračovať na diskusiu
Tipy a podnety