Koľko zarábajú poslanci? – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Spravodajský web Fórum

Odmeny sú zo zákona zastropované

Koľko zarábajú poslanci?

TRENČIANSKY KRAJ – O necelé dva mesiace budeme v komunálnych voľbách voliť nielen primátorov a starostov, ale aj obecných či mestských poslancov. Aj keď 99 percent z nich tvrdí, že funkcia poslanec je odvodená od slova poslanie, mnohých na funkcii láka aj vidina drobného zárobku. A poslanecká odmena – hlavne v mestách – už dávno nie je len „drobnými na kávu“.

Terajšok

18. 9. 2022

15:00

Tom
Mestské zastupiteľstvo

Aby mohli mestá svojim poslancom vyplácať odmeny, musia mať v prvom rade prijaté príslušné smernice o odmeňovaní, v ktorých stanovia kritériá, pri dodržaní ktorých majú poslanci nárok na odmenu. Poslanecké odmeny sú zo zákona zastropované a ich ročná výška nesmie presiahnuť základný mesačný plat primátora príslušného mesta.

V mnohých mestách je tak práve primátorský plat základnou premennou pre výpočet mesačnej poslaneckej odmeny, ktorá je stanovená vo výške jednej dvanástiny primátorského platu. A keďže medzi výškou základného platu primátora a veľkosťou mesta platí priama úmera, logicky majú najvyššie odmeny poslanci v najväčšom meste. Tým je v Trenčianskom kraji krajské mesto Trenčín, kde aktuálne poslanci dostávajú v hrubom 357 eur.

V prípade, že sa nemôžu zúčastniť na rokovaní mestského zastupiteľstva a ospravedlnia sa, odmena je im krátená o 10 percent. Podobne pristupujú k stanovovaniu mesačných odmien aj v Púchove, kde každý poslanec mesačne dostáva v hrubom 283 eur. Takú odmenu dokonca dostane aj v prípade, že sa ospravedlní z rokovania mestského zastupiteľstva. V prípade neospravedlnenej účasti sa odmena kráti o polovicu.

V prípade oboch miest platí, že poslanecké odmeny sa každý rok menia. Rovnako ako primátori, aj poslanci vždy netrpezlivo čakajú na začiatok marca, kedy Štatistický úrad zverejní výšku priemernej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve. Aj tá, predovšetkým v ostatných rokoch, dokázala zvýšiť platy primátorov o stovky eur, v prípade poslancov sú to desiatky eur. Príklad z Trenčína: poslanci zarábali v roku 2019 v hrubom 298 eur, minulý rok to už bolo 334 eur a tento rok spomínaných 357 eur.

Nie vo všetkých mestách Trenčianskeho kraja však stanovili poslanecké odmeny ako dvanástinu mesačného primátorského platu, aj keď maximálny limit platí aj tu. V Dubnici nad Váhom napríklad poslanci poberajú mesačný 200-eurový paušál, v Prievidzi zasa platí smernica o hodinovej sadzbe vo výške 20 eur za rokovania mestského zastupiteľstva, príslušných komisií či výborov volebných obvodov. 

Súvisiaci článok

Komentáre

Start the discussion at

Pokračovať na diskusiu
Tipy a podnety