Vytvorili cooltúrny priestor – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Spravodajský web Fórum

Umenie aj oddych pod jednou strechou

Vytvorili cooltúrny priestor

POVAŽSKÁ BYSTRICA – Priestory, v ktorých umenie a kultúra ožívajú, sa čoraz viac rozrastajú a majú svoje zastúpenie v každom regióne. Jedným takým je aj komunitný projekt v Považskej Bystrici. Pred siedmimi rokmi tam počas priateľského posedenia pri káve vznikol Cooltajner, ktorý reagoval na chýbajúce kultúrne leto v meste.

Denisa Hošková

17. 9. 2022

12:00

Cooltajner
Z koncertu Niny Kohout v nových priestoroch kultúrneho centra

Aj keď je Považská Bystrica 13. najväčšie mesto na Slovensku, až do tohto momentu sa počas leta u nás nič nedialo. Partia štyroch ľudí sme si teda sadli a pripravili koncept kultúrneho leta,” povedal pre Terajšok Tomáš Bořuta, riaditeľ projektu.

Počas prvého leta usporiadali pre obyvateľov mesta hneď 60 podujatí, ktoré navštívilo viac ako 6 000 návštevníkov. Pozitívne reakcie nenechali na seba dlho čakať. Spočiatku bol Cooltajner zamýšľaný ako letný projekt, ale od ľudí prichádzalo stále viac reakcií, že by bolo veľmi fajn, keby sme fungovali celoročne. Cooltajner sa teda natrvalo usadil a rozbehol svoje aktivity ako nezávislé občianske združenie v súkromných priestoroch,” pokračoval Bořuta.

Občianske združenie sa však transformovalo do plnohodnotného kultúrneho centra, ktoré sa venuje aktivitám veľmi pestrého spektra. Na začiatku organizovali prevažne kultúrne akcie. Postupne však zastrešovali aj vzdelávacie semináre, workshopy a spoločenské diskusie. Dnes tak okrem koncertov, divadiel, vernisáží, letných táborov a menších festivalov pripravujú tiež pravidelné vzdelávacie kurzy pre seniorov, pedagógov z regiónu, komunitné stretnutia mamičiek, poskytujú možnosti pre rôzne voľnočasové kurzy, ako sú joga či rôzne tančiarne, pripravujú filmový klub. Z pôvodného kultúrneho centra sa tak postupne posunuli smerom k centru kultúrno-komunitnému, vzdelávaciemu a kreatívnemu.

Mnoho ľudí v Považskej Bystrici vníma kultúru, umenie a spoločenské záležitosti ako neoddeliteľnú súčasť svojho života, svojho trávenia voľného času, ako spôsob očisty od každodenných povinností. Kto nás objaví, od toho máme prevažne skvelú spätnú väzbu, niekedy aj s podnetmi a vychytávkami na vylepšenie či novú produkciu, čo nás vždy poteší,” vyjadril sa riaditeľ centra.

Zároveň však dodáva, že prevádzkovať kultúru nie je na Slovensku prechádzka ružovou záhradou, skôr zápas s veternými mlynmi. Ale… Keby sme to nechceli robiť, tak to nerobíme. Čo nás v tom, myslím, všetkých, a nielen u nás v Považskej Bystrici drží, je tá obrovská energia, ktorá sa vždy po vydarenom koncerte, divadle, workshope či inom podujatí uvoľní. Vnímame, že ľuďom robíme svet krajším, že tie, neraz nie najpríjemnejšie dni, pomáhame ľuďom kultivovať v lepšie miesto na život, a to za tú veľkú drinu, stojí,” uzavrel Bořuta. 

Priestory centra nájdete v budove spojovacieho koridoru medzi domom kultúry a bývalým spoločenským domom – dnes polyfunkčným objektom v Považskej Bystrici.

Cooltajner
Lektorky a absolventky detského tábora Akadémia módy
Cooltajner
Z koncertu kapely Dany Moment
Cooltajner
Z festivalu regionálnych hudobníkov Odpoviem ti piesňou
Cooltajner
Farebný beh na detskom Juniálese
Cooltajner
Noc divadiel je pravidelným podujatím, ktoré Cooltajner organizuje

Komentáre

Start the discussion at

Pokračovať na diskusiu
Tipy a podnety