Primátorka kritizuje zásah do rozpočtu – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Spravodajský web Fórum

Zástupkyňa Handlovej sa rozohnila

Primátorka kritizuje zásah do rozpočtu

HANDLOVÁ – Samosprávam už dochádza trpezlivosť. Primátorka Handlovej Silvia Grúberová to povedala naplno a jej slová sa kompetentným nebudú čítať ľahko.

Marián Michalko

13. 9. 2022

14:30

archív SG
Primátorka kritizuje zásah do rozpočtu

Ako je to s 500-eurovou odmenou pre zamestnancov, ktorí pracujú vo verejnom záujme? Zamyslela sa v úvode svojho príspevku na sociálnej sieti primátorka mesta Handlová Silvia Grúberová. Vzápätí si na túto otázku aj odpovedala.

„Odmena 500 eur na jeseň zamestnancom pracujúcim vo verejnom záujme bola novinka pompézne oznámená Ministrom financií Slovenskej republiky asi tak dva mesiace dozadu.,“ vyjadrila sa s tým, že odmeny šikovným zamestnancom v akomkoľvek odvetví schvaľuje.

Dodala, že ak tým minister financií myslel, že odmeny zaplatia už beztak finančne decimované samosprávy, tak je to hrubý nonsens a nemôže sa vôbec čudovať ostrej kritike.

Primátorka ďalej vysvetľuje, že odmena 500 eur v hrubom znamená s odvodmi 676 eur a v Handlovej prináleží úradníkom, mestským policajtom, zamestnancom Domu kultúry, Mestskej knižnice, materských škôl, školských klubov detí, školských jedální, ZUŠ, centra voľného času a aj základných škôl. Výsledná suma je podľa jej slov 249 800 eur, z toho čiastku 76 635 eur uhradilo ministerstvo školstva, pre samosprávu to ale znamenalo nájsť ďalších 173 165 eur.

„Len tak v strede roka. Len tak, však iné netreba. Nepotrebujeme opravovať chodníky, cesty, ihriská. Nás sa netýka inflácia, ani zvýšenie energií. My máme bezodné rozpočty, ktoré znesú ďalšiu záťaž,“ rozohnila sa primátorka a pokračovala s tým, že to vôbec nie je prvýkrát.

„Rovnaká situácia sa udiala koncom decembra 2021, kedy 17.12. bol prijatý dodatok k vyššej kolektívnej zmluve,“ ozrejmila Grúberová a doplnila, že prakticky dostali príkazom vyplatiť všetkým zamestnancom pracujúcim vo verejnom záujme odmenu 350 eur, s odvodmi je to 475 eur.

„To znamenalo nájsť v rozpočte spolu 173 674 eur. Ministerstvo školstva nám preplatilo základné školy vo výške 58 164 eur. A zvyšok sme museli nájsť, bolo to 115 510 eur. Keď obe sumy zrátam, vychádza mi 292 184 eur, ktoré sme ako mesto mohli investovať tento rok do ciest, do chodníkov, do opráv ihrísk, schodísk alebo ich ušetriť do Rezervného fondu a použiť budúci rok na väčšie akcie a nepredvídané havárie,“ ozrejmila primátorka.

Zároveň uviedla, že tieto peniaze mohli použiť na novú palubovku, opravu ulíc, vybudovanie parkovísk alebo ušetriť na predražené energie. Zopakovala, že šikovný zamestnanec si odmenu zaslúži, ale je podľa jej slov na mieste a vyplýva to zo mzdovej a personálnej politiky každého zamestnávateľa alebo z kolektívnej zmluvy či, kedy a v akej výške.

„V globále tieto príkazy: najprv 350 eur a teraz 500 eur považujem za drzý zásah do mestského rozpočtu na „príkaz“ zvrchu. Nepovažujem to za spravodlivé a nemôžem sa s týmto prístupom stotožniť. Všetky odmeny, ktoré sme vyplatili, si budeme žiadať preplatiť na Ministerstve financií SR,“ rázne uzavrela Grúberová.

Komentáre

Start the discussion at

Pokračovať na diskusiu
Tipy a podnety