Osudy hviezd z Matúšovej veže – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Spravodajský web Fórum

Boli tri

Osudy hviezd z Matúšovej veže

Trenčín – Nie jedna, ani dve, ale hneď tri. Toľko hviezd v minulosti žiarilo z najvyššej Matúšovej veže Trenčianskeho hradu. Najmä na posledné dve si ešte nejeden skôr narodený Trenčan spomína.

Tatiana Michalková

12. 9. 2022

8:00

Milan Vrba
Hviezda v roku 1949

Prvá hviezda svietila z hradu už pred rokom 1949. Bola drevená a mala takmer päťmetrové rozpätie. Pokúsili sa ju najprv zrezať, potom odpáliť. Už v roku 1949 sa spojilo sedem mladých mužov, skautov a zároveň vodákov, ktorí sa rozhodli zhodiť ju dole. Dôvodom bolo, že sa im nepáčil nový režim. Napokon zhodili v Trenčíne dole hviezdy až dve. Prvá bola uchytená na budove osvetového strediska. Odpálili ju prostredníctvom výbušnín, pričom tlaková vlna porozbíjala okná aj na protiľahlom Okresnom výbore Komunistickej strany Slovenska. Mesiac po tejto akcii si mladíci naplánovali likvidáciu ďalšieho symbolu – červenej hviezdy umiestnenej na streche Trenčianskeho hradu, ktorá svietila na mesto. Dvaja vyliezli na vežu a na podperu umiestnili dvojnásobné množstvo výbušniny. Výbuch bolo počuť po celom meste, ale samotná hviezda zostala visieť na ohnutej podpere. Visela tak asi dva mesiace, pretože sa všetci báli vyliezť na poškodenú vežu.

Druhá vydržala do augusta 1968

Druhú hviezdu osadili na vrchol veže niekoľko rokov po zhodení tej prvej a vydržala hore až do augusta 1968. V dobovej správe, ktorú má k dispozícii Štátny archív v Trenčíne, píšu: „Dňa 26. augusta 1968 došlo k zhodeniu červenej hviezdy, ktorá bola umiestnená na streche Matúšovej veže na Trenčianskom hrade. Múzeum v Trenčíne, ktoré vychádzalo z podnetu odboru kultúry Okresného národného výboru v Trenčíne, urobilo šetrenie, kto bol pôvodcom tohto činu,“ cituje riaditeľ Štátneho archívu v Trenčíne Peter Brindza z dobovej správy. Ozrejmili v nej, že podľa výpovede brigádnika z hradu červenú hviezdu z veže zhodili „chuligánske živly“ v spomínanom dni asi o 15:00. „V správe sa ďalej uvádza, že na hrad prišli bez povolenia zo strany od Breziny. Menovaný dodáva, že to boli štyria až piati muži vo veku 19 až 20 rokov. Konštatuje, že ich zbadal až vtedy, keď už červenú hviezdu odtrhli,“ hovorí Brindza. Keď brigádnik videl, čo sa stalo, hneď utekal z Delovej bašty, z dolnej časti hradu, aby ich pristihol číta z dobovej správy Brindza. To sa zomlelo veľmi rýchlo. Dali to dole, utekali a hovorilo sa, že jeden z nich bol syn vysokopostaveného činiteľa Československej ľudovej armády. Táto hviezda tam mohla byť niekedy od 50. rokov 20. storočia, vravelo sa, že ju tam dodali z Leteckých opravovní,“ spomína si bývalý riaditeľ Trenčianskeho múzea Milan Šišmiš. Tretia hviezda sa na hrade objavila okolo roku 1970 a dole ju dali približne o osem rokov neskôr. Bola kovová a o niečo väčšia ako predchádzajúce dve. Mala červenkasté osvetlenie. Nevydržala však dlho, lebo pri rekonštrukcii hradnej veže v roku 1978 zhodili celý drevený vrch veže aj s príslušenstvom, prebudovali ho do súčasnej podoby a hviezdu naspäť už nevrátili.

Nielen hviezdy, ale aj zástava

Nielen hviezdy svietili v minulosti z veže Trenčianskeho hradu. Pri ukončení 2. svetovej vojny, pár hodín po vstupe sovietskej armády do mesta, zaviala na najvyššom bode mesta červená zástava. Tá mala zvestovať svetu, že prišli osloboditelia. Zástavu na vežu umiestnili dvaja Trenčania – Peter Vaculík a Michal Opatovský. Vaculík pracoval v meste 17 rokov ako tesár. Keď videl, ako do mesta vchádzajú sovietske vojská, šiel sa pozrieť pred mestský dom. „Vtedy sa mestský gazda Eduard Pekarovič spýtal, či by som nešiel na hrad vyvesiť červenú zástavu. Prisvedčil som, vzal zástavu, pridal kladivo a klince. Pripojil sa ku mne i Michal Opatovský. Na Matúšovej veži sme urobili otvor do šindľovej strechy, zástavu pripevnili na žrď a dobre priklincovali, červená zástava zaviala nad Trenčínom,“ vypovedal tesár.

Na prvý symbol útočili viackrát

Červená zástava viala nad Trenčínom dlhé týždne. Potom ju chlapi vymenili za prvú päťcípu hviezdu, ktorú zhotovil stolár František Suchý a mala takmer päťmetrové rozpätie. „Ešte v tom roku sa našli nepriatelia nového režimu a hviezdu podrezali. O pár dní však bola na svojom mieste, ale už na železných podperách. V rušných dňoch pred februárom 1948 opäť komusi prekážala. Na vyhodenie použili muníciu. Ale aj tretí raz za krátku dobu bola opravená,“ uvádza sa v dobovej správe.

Milan Vrba
Hviezda na hrade v roku 1972
Tatiana Michalková
Trenčiansky hrad dnes
Milan Vrba
Hviezda na hrade v roku 1950
Milan Vrba
Hviezda na hrade v roku 1950
Tatiana Michalková
Riaditeľ Štátneho archívu Peter Brindza s dobovým dokumentom
Tatiana Michalková
Správa k zhodeniu hviezdy v roku 1968

Komentáre

Start the discussion at

Pokračovať na diskusiu
Tipy a podnety