Pamätáte sa? – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Spravodajský web Fórum

Park v Trenčíne

Pamätáte sa?

Trenčín – Pohľadnica z archívu zberateľa historických fotografií Milana Vrbu zobrazuje Park Milana Rastislava Štefánika v Trenčíne v roku 1914. V tom čase bolo majiteľom ihriska s parkom mesto. K dispozícii bolo aj dôstojníckemu zboru 71. pešieho pluku, ktorý si toto ihrisko s povolením mesta na svoje náklady upravil.

Tatiana Michalková

11. 9. 2022

8:00

Milan Vrba
Park M. R. Štefánika v Trenčíne

Park v Trenčíne má vyše 150 rokov. Nachádza sa medzi centrom mesta a vlakovou a autobusovou stanicou. Zároveň ich spája. Podľa Krajskej organizácie cestovného ruchu, park býval v minulosti miestom, ktoré zvykol zaplavovať Váh. Napriek tomu trenčianskemu opátovi a farárovi Ľudovítovi B. Stárekovi napadlo založiť tu park. Park založili v rokoch 1860 až 1865 a hneď ho aj využívali na rôzne oslavy a zhromaždenia. Od začiatku ho však postihovali rôzne živelné pohromy, najmä záplavy. V lete roku 1894 Váh pretrhol hrádze a voda zaplavila park do výšky viac ako tri metre a takmer úplne ho zničila. V tom čase už boli v parku nasadené rôzne druhy stromov a rastlín, ktoré boli zároveň vyznačené tabuľkami s latinským aj maďarským názvom, vďaka čomu si toto miesto získalo medzi ľuďmi popularitu a stalo sa miestom stretnutí aj pravidelných koncertov. Zaujímavosťou bol mohutný jaseň vysoký 34 metrov, ktorý Trenčania nazvali notovým stromom, pretože na jeho kmeni býval na sklenej tabuli zavesený program koncertu.

V máji roku 1906 ľuďom odovzdali botanickú záhradu v parku. Ako ďalej uvádza Krajská organizácia cestovného ruchu, tá mala podobu nepravidelného kosoštvorca a zaberala asi 150 metrov štvorcových. Jej stredom viedlo umelo vytvorené pohorie. Celá plocha bola rozdelená na 23 malých parciel. Zasadili sem približne 300 druhov rastlín, pričom všetky boli označené tabuľami s názvami. Hneď od začiatku sa botanická záhrada tešila obrovskej pozornosti ľudí, ale, bohužiaľ, aj vandalov. Neustále dochádzalo k jej ničeniu a už o štyri roky neskôr zanikla úplne.

V roku 1907 zaviedli do parku elektrinu a osvetlenie. V roku 1912 dostal vodovod, ktorý využívali na zavlažovanie trávy a polievanie kvetinových záhonov. V rokoch 1918 až 1938 navrhlo mestské zastupiteľstvo zriadiť namiesto zaniknutej botanickej záhrady ornitologickú záhradu. Na stromy vtedy povešali klietky, umiestnili sem pávy, bažanty, drozdy, sovy, kukučky a dokonca aj papagáje. Aj táto záhrada však zanikla opäť kvôli ľuďom, ktorí vtáky pochytali a odniesli si ich domov.

Hudobný okrúhly altánok v parku postavili po 2. svetovej vojne. Vtedy aj začala tradícia hudobného parku. Rozšírili tiež železničný prejazd pri parku a železničná správa prenechala mestu veľkú časť svojho bývalého pozemku, aby mohlo park rozšíriť. V parku sa dnes nachádzajú lavičky, plastiky a pamätníky.

Milan Vrba
Park v Trenčíne v roku 1914

Komentáre

Start the discussion at

Pokračovať na diskusiu
Tipy a podnety