Pozor na vznietenie sadzí! – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Spravodajský web Fórum

Vykurovacia sezóna sa blíži a začíname kúriť

Pozor na vznietenie sadzí!

Neistota z dodávok plynu ako aj nárast cien energií prinútil ľudí k návratu ku kúreniu tuhými palivami. Aké sú povinnosti a riziká pri tomto spôsobe kúrenia?

Michal Večeřa

10. 9. 2022

18:29

Blíži sa ďalšia vykurovacia sezóna a pokiaľ si svoje bývanie vykurujete prostredníctvom kotla, krbu alebo iného zariadenia na tuhé palivo, pripomeňme si pár základných pravidiel, ako môžeme predísť rôznym nepríjemnostiam.

Maroš Plško, technik komínových systémov: „V zmysle vyhlášky 401 z roku 2007 ste ako užívateľ povinný starať sa o spalinovú cestu v tom smere, že pokiaľ ide o spotrebič do výkonu 50 kW a na tuhé palivá, musíte ju čistiť minimálne každé 4 mesiace.“

Čistenie spalinovej cesty, alebo zjednodušene komína, vám nemusí vykonávať špecializovaná firma. Ak viete ako, môžete si ho čistiť aj sami.

Maroš Plško, technik komínových systémov: „S tým, že o danom zásahu si vediete záznam. Dátum kedy ste čistili a ktorý prieduch, ak ich máte viacero. Odporúčam ale minimálne jedenkrát ročne zavolať na to odborníka, to znamená kominára.“

Pravidelným čistením a údržbou komína môžete predísť takzvanému vyhoreniu sadzí, čo je v podstate požiar, pri ktorom sa vznietia sadze usadené na jeho vnútornej strane. 

Maroš Plško, technik komínových systémov: „K vzniku vyhorenia sadzí dochádza vtedy, keď kúrite nesprávnym spôsobom, v nesprávnom spotrebiči, nesprávnym palivom. Pokiaľ dôjde k ich zapáleniu, tak sa bavíme o teplotách cez 1000 stupňov Celzia. Naozaj tomu hovoríme požiar v komínovom telese.“

Moderné komínové systémy, ak sú správne inštalované, by mali takémuto vyhoreniu odolať, každopádne je lepšie požiaru predísť.

Maroš Plško, technik komínových systémov: „Určite nepoužívajte svoj spotrebič na tuhé palivá, krbové kachle, krb, kozubovú vložku ako súkromnú spaľovňu odpadov. Spaľovať môžete len to, čo výrobca deklaruje, v množstve, ktoré je dovolené pre daný nominálny výkon alebo maximálny výkon. Takže nepreháňať to ani s drevom!“

Dobrým palivom pre váš komín nie sú ani kartónové krabice a zanáša sa aj spaľovaním nevysušeného dreva. Absolútnym nezmyslom sú rôzne podomácky vyrobené brikety z PET fliaš a olejov, ktoré sú nebezpečné nie len pre váš komínový systém, ale prostredníctvom spalín aj pre vaše zdravie a zdravie vašich susedov.

Súvisiaci článok

Komentáre

Start the discussion at

Pokračovať na diskusiu
Tipy a podnety