Ilavčania sa nového mosta tento rok nedočkajú – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Spravodajský web Fórum

Čakanie sa stále predlžuje

Ilavčania sa nového mosta tento rok nedočkajú

ILAVA – Takmer štyri roky je v Ilave zatvorený most cez Vážsky kanál a vstup naň zostane motoristom zamedzený aj počas nasledujúcej zimy. Nekonečné prieťahy v procese verejného obstarávania totiž pokračujú a projekt výstavby nového mosta stále nepozná realizátora.

Terajšok

3. 9. 2022

16:00

VK
Obe strany mosta cez Váh zdobia betónové zábrany, zatvorený je od novembra 2018.

Dôvodom uzávery bol havarijný stav

Most využívali do jeho uzávery v novembri 2018 predovšetkým obyvatelia ilavskej miestnej časti Sihoť a podnikateľské subjekty pôsobiace v tunajšom priemyselnom parku. Most uzavreli pre jeho havarijný stav, osadené betónové zábrany bránia vjazdu motorovým vozidlám. Vstupovať naň by nemali ani chodci či cyklisti, chodcom by však obchádzka trvala takmer hodinu. Uzatvorenie mosta spôsobilo komplikácie aj pre základnú dopravnú obslužnosť prímestskou autobusovou dopravou. Nutné využívanie obchádzkovej trasy predstavuje nárast finančných nákladov pre Trenčiansky samosprávny kraj viac ako 23-tisíc eur ročne.

Most mali stavať vlani

Projektanti posúdili, že most nebudú rekonštruovať, ale nahradí ho úplne nový mostný objekt. Pri dnešných raketovo rastúcich cenách je už asi irelevantné, že projekt vyčíslil náročnosť stavebných prác, vrátane zbúrania starého mosta, na viac ako 3,5 milióna eur. Finančné krytie si však Trenčiansky samosprávny kraj zabezpečil úspešnou žiadosťou o dotáciu, ktorú vláda Petra Pellegriniho odklepla tesne pred skončením svojho funkčného obdobia vo februári 2020. A keď pár týždňov nato Správa ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja vyhlásila verejné obstarávanie, všetko nasvedčovalo tomu, že nový most budú stavať už nasledujúci rok. Lenže verejná súťaž sa poriadne zamotala. Správa ciest TSK ju najprv chcela zrušiť, nasledovali však námietky zo strany záujemcov a potom aj rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie o pokračovaní verejnej súťaže a opätovné vyhodnocovanie predložených ponúk. 

Vyhlásili nové obstarávanie

Až v októbri minulého roka sa Správe ciest TSK podarilo vyhlásiť nové verejné obstarávanie s predpokladanou hodnotou zákazky 4,36 milióna eur vrátane dane z pridanej hodnoty. V tom čase už Ilavčanom dochádzala trpezlivosť, zvlášť po tom, čo druhú prístupovú cestu na Sihoť cez železničný podjazd takmer pravidelne zatápala dažďová voda. Ilavský primátor Viktor Wiedermann bol osobne interpelovať na rokovaniach krajského zastupiteľstva, tento rok v marci zorganizoval aj verejné zhromaždenie. To sa konalo v čase, kedy komisia na vyhodnotenie predložených ponúk kontrolovala splnenie podmienok účasti a jednotlivé položky v predložených cenových ponukách. 

Tentoraz zasiahla Rada UVO

Správa ciest TSK ponuky vyhodnotila a hoci sa opäť objavili námietky jedného z uchádzačov proti jeho vyradeniu, Úrad pre verejné obstarávanie rozhodnutím z 9. mája tieto námietky zamietol. Lenže aj tento úrad má svoj odvolací orgán. Čuduj sa svete – Rada UVO výrok Úradu pre verejné obstarávanie po troch mesiacoch zmenila tak, že Správa ciest TSK musí zrušiť svoje rozhodnutie o vylúčení ponuky a opätovne ju vyhodnotiť. Keďže proces verejného obstarávania stále trvá, s riaditeľom Správy TSK Radovanom Karkušom sme sa rozprávali len na neoficiálnej báze. Podľa jeho slov budú so spomínaným uchádzačom komunikovať o dodaní potrebných podkladov pre opätovné vyhodnotenie ponuky a on sám očakáva, že súťaž by nanovo mohla byť vyhodnotená v priebehu mesiaca september. Je však nereálne, aby most stavali ešte tento rok. Dôvodom je aj dotácia, ktorú pre nesplnenie termínu využitia museli vrátiť Ministerstvu financií SR. Trenčiansky samosprávny kraj tak musí hľadať inú možnosť financovania, jednou z alternatív je, samozrejme, aj opätovná žiadosť o dotačné krytie zo strany vlády.

Primátor Ilavy: Sme len štatisti

Aktuálna situácia s nedokončeným verejným obstarávaním neteší ani primátora Viktora Wiedermanna. „Dvakrát som interpeloval na zasadnutí poslancov krajského zastupiteľstva, upozorňoval som ich na vážnosť situácie. Bohužiaľ, ani po štyroch rokoch, kedy sme boli ubezpečovaní, že tento most bude postavený, sa v konečnom dôsledku nespravili žiadne reálne kroky. Po dvoch rokoch je verejné obstarávanie stále neukončené a ak by som bol ja poslanec krajského zastupiteľstva, určite by ma zaujímalo, kto v tomto procese urobil chybu. Keďže ako mesto Ilava nemáme na priebeh verejnej súťaže žiadny vplyv a sme len štatisti, musíme sa s touto situáciou vysporiadať a dúfať, že v skorej dobe sa to vyrieši,“ skonštatoval Wiedermann.

Súvisiaci článok

Komentáre

Start the discussion at

Pokračovať na diskusiu
Tipy a podnety