V Podolí orali o majstrovský titul – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Spravodajský web Fórum

Z víťazstva sa tešil domáci chovateľ koní Jozef Halás

V Podolí orali o majstrovský titul

PODOLIE – Medzinárodné majstrovstvá Slovenska a Českej republiky v orbe konským dvojzáprahom prilákali do miestnej lokality Dolné pole davy záujemcov.

Miroslav Bitarovský

1. 9. 2022

14:00

Miroslav Bitarovský
Víťazstvo a majstrovskú trofej získala domáca dvojica Jozef Halás a Urban Rodenák s párom belgických kobýl Adéla a Kiara

V sobotu 27. augusta sa v Podolí uskutočnili Medzinárodné majstrovstvá Slovenska a Českej republiky v orbe konským dvojzáprahom. Tie boli sprievodnou akciou stretnutia zberateľov historických, vojenských a poľnohospodárskych strojov továrenskej a domácej výroby.

»»» Pozrite si videoreportáž z Dolného poľa v Podolí, kde sa obe akcie konali

„V obci máme aktívny Tatra klub Podolie, ktorý celú túto akciu za pomoci obce Podolie a miestneho poľnohospodárskeho družstva zorganizoval,“ povedal v rozhovore pre Terajšok Rastislav Bobocký, starosta obce Podolie.

„Veľká vďaka patrí hlavnému organizátorovi Martinovi Uhlíkovi, ktorý stojí na čele spomínaného Tatra klubu Podolie, že túto akciu dokázal takto zorganizovať a že je taký nadšenec pre vojenskú a poľnohospodársku techniku,“ dodal.

„Hlavný organizátor tu v Podolí robil výstavu historických traktorov a vojenskej techniky. Tak sme to skĺbili dokopy, aby sme aj my ukázali, ako sa kedysi orávalo s koníkmi,“ prezradil furman Jozef Halás, spoluorganizátor akcie a zároveň hlavný organizátor majstrovskej súťaže v orbe.

Orať lány poľa s koníkmi zapriahnutými k pluhu si už ani nedokážeme predstaviť. Obrábanie pôdy týmto spôsobom však bolo u nás ešte začiatkom minulého storočia pomerne bežné a pre každého roľníka a jeho rodinu životne dôležité.

„V minulom roku sa táto akcia zorganizovala po prvý raz, ale nebolo to spojené s majstrovstvami Slovenska a Česka v orbe konským dvojzáprahom. Tento rok sa to povýšilo na vyššiu úroveň. Zapojil sa aj miestny nadšenec a chovateľ koní Jožko Halás, ktorému tiež patrí veľká vďaka a stal sa teda spoluorganizátorom,“ objasnil pozadie akcie Rastislav Bobocký.

Na súťaži sa zúčastnilo 9 oráčov, niektorí aj so svojimi pomocníkmi. Víťazom sa stala domáca dvojica Jozef Halás a Urban Rodenák, druhý skončil Oskar Sněhota zo Žarošic, tretí Ľubomír Chromek z Turčianskych Kľačian.

„Dúfam, že nadviažeme na tradíciu furmanských pretekov a budeme v nej pokračovať, pretože aj táto orba konským dvojzáprahom patrí do dedinského prostredia a ja verím, že to bude také naše, tradičné,“ dokončil starosta.

Miroslav Bitarovský
62-ročný Jozef Halás je rodákom z Podolia, kde má aj svoj vlastný chov koní. Na fotografii je so svojim mladším furmanským kolegom Urbanom Rodenákom
Miroslav Bitarovský
Akcia je robená aj ako odkaz mladým, aby im ukázali ako kedysi naši predkovia obrábali pôdu
Miroslav Bitarovský
Hlavný organizátor Martin Uhlík stojí na čele Tatra klubu Podolie
Miroslav Bitarovský
Jozef Halás s najbližšími na podolskom Dolnom poli
Miroslav Bitarovský
Starosta obce Podolie Rastislav Bobocký v rozhovore pre Terajšok
Miroslav Bitarovský
Víťazstvo a majstrovskú trofej získala domáca dvojica Jozef Halás a Urban Rodenák s párom belgických kobýl Adela a Kiara

Komentáre

Start the discussion at

Pokračovať na diskusiu
Tipy a podnety