Gastrosektor opäť na kolenách – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Vysielame naživo
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Budú reštaurácie luxusom?

Gastrosektor opäť na kolenách

TRENČIANSKY KRAJ – Gastrosektor patril počas pandémie medzi najviac zasiahnuté oblasti slovenskej ekonomiky. V súčasnosti sa situácia znepokojivo opakuje. Príčinou je inflácia, ktorá nepretržite rastie už jeden a pol roka.

Tomáš Somr
Inflácia ovplyvňuje gastro sektor. Foto: Tomáš Somr

Podľa štatistického úradu je medziročná miera inflácie najvyššia od júna 2000 a už štvrtý mesiac za sebou rastie dvojciferným tempom. Kým jej hodnota v júni minulého roka bola ešte na úrovni 2,9 percenta, v júni tohto roka sa dostala na maximum za posledných 22 rokov, na 13,2 percenta. Akútne vzrástli ceny aj dvoch najvýznamnejších výdavkových položiek akými sú potraviny a energie. Oslabené reštaurácie, ktoré sa v mnohých prípadoch ešte nespamätali z následkov pandémie, tak opätovne čelia novým výzvam. Koľkí to zvládnu tentokrát? Stav, v akom sa slovenské gastro momentálne nachádza, je totiž dlhodobo neudržateľný.

Zvyšujú ceny. Nemajú na výber

Pri cenotvorbe v reštauráciách je potrebné brať do úvahy cenu priamych materiálových vstupov, teda cenu surovín. A tie z mesiaca na mesiac stále, pomerne dynamicky, rastú. Mnohí majitelia boli preto nútení pristúpiť k poslednému kroku v boji o záchranu svojich prevádzok, aj keď práve tento môže byť pre nich likvidačný. Boli sme nútení zvyšovať ceny našich produktov, nakoľko ceny vstupov idú nenormálne hore a nevidíme to v blízkej dobe lepšie. Odráža sa to aj na návštevnosti našej prevádzky,“ povedal pre redakciu majiteľ jednej z trenčianskych reštaurácií Milan Atalovič.

Roman Podoba, majiteľ penziónu v Ostraticiach, túto nepríjemnú skutočnosť potvrdzuje. „Po pandémii je zdražovanie ďalším obdobím, ktoré práve prebieha aj v našej reštaurácii a penzióne. Toto obdobie je ešte horšie ako bol august 2021. Ceny sme zvýšili, ale nie až tak, ako by sme potrebovali. Obávame sa, že by sme odradili ďalších zákazníkov. Za posledné 2-3 mesiace zaznamenávame pokles hostí v reštaurácii.”

Aj Ľuboša Švorca, majiteľa dvoch obľúbených prevádzok v Nemšovej, súčasné okolnosti donútili zdvihnúť ceny. Tie však stále nepokrývajú všetky jeho náklady. „Nejdeme do straty, ale každý má nastavený podnikateľský zámer tak, aby zarobil. Inak by som sa mohol ísť zamestnať do fabriky a mám to bez starostí,” povedal pre Terajšok. Situácia sa však zatiaľ neodráža na počte zákazníkov. „Je ale podstatne menej akcií, svadieb atď. Ľudia akoby sa po pandémii stále báli. Štandardne sme už v januári a februári mali plné jesenné termíny, teraz je ich ešte dosť voľných,” hovorí zamestnávateľ v gastronómii, ktorý sa na štátnu pomoc počas pandémie nesťažoval, no podľa jeho slov bola pomalá. Bol preto nútený vziať si úver, ktorý mu pomohol preklenúť ťažké obdobie. „Musel som zaplatiť odvody, výplaty. Ešte dlho budem splácať to, čo ma stála korona. No keby som podniky zatvoril, už ich nikdy neotvorím, preto sa to snažím udržať zubami-nechtami,” doplnil Švorec.

Končíme, zatvárame

Len dve minúty chôdze od centra mesta Trenčianske Teplice sa nachádza hotel, ktorého história siaha až do 90. rokov 20. storočia. V minulosti bol dlhodobo zatvorený, prevádzku sa podarilo opätovne otvoriť až v roku 2021. No zdá sa, že súčasná energetická kríza v súvislosti s prudko rastúcou globálnou infláciou bude pre hotel neprekonateľnou prekážkou. „Momentálny stav a zdražovanie ovplyvňuje úplne všetkých a vo všetkom. Veľa prevádzkovateľov, ako aj my, končíme, zatvárame, nakoľko sme v nájme a ľudia nebudú mať na to, aby chodili do reštaurácií alebo sa ubytovať do hotela, hlavne keď bude po sezóne,” povedal Pavol Julény, prevádzkovateľ hotela. Zároveň priznáva, že momentálne fungujú s partnerkou aj ako personál. „Ak by sme s partnerkou neovládali remeslo, už dávno by sme to neudržali,“ skonštatoval.

Inflácia je stále vysoká

Relatívne luxusnejšie tovary a služby, medzi ktoré patrí aj veľká časť gastrosektora, môžu pre vysokú infláciu v najbližšom období trpieť poklesom dopytu. Spotrebiteľské ceny totiž rastú rýchlejšie ako príjmy ľudí a domácnosti aj pre nízku mieru úspor už nebudú schopné udržať si rovnakú úroveň konzumu ako doteraz,” vysvetlil pre Terajšok makroekonóm Michal Lehuta.

Teda napriek jarnému a letnému postpandemickému vzostupu, kedy sa zdalo, že je kríza zažehnaná, prevádzky sa opäť zaplnili ľuďmi a gastro dostalo pozitívny impulz, ekonómovia očakávajú už na jeseň a v zime pokles spotreby domácností, čo sa dotkne vo viac ako priemernej miere aj spomínaných reštaurácií. Zdražovanie teda rozhodne nie je na ústupe. Naopak. „Inflácia bude určite vysoká ešte aj v budúcom roku, no presnejšie predpovede nám sťažuje neistota ohľadom vládnej regulácie cien energií. Tá môže obrovský trhový nárast cien energetických komodít do konečných cien pre domácnosti preniesť buď rýchlo alebo postupne v priebehu niekoľkých rokov,” uzavrel Lehuta.

Súvisiaci článok

Komentáre

Tipy a podnety