Lúky sú plné liečivých rastlín – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Spravodajský web Fórum

Kvitnú počas celého leta

Lúky sú plné liečivých rastlín

TRENČÍN – Podporujú imunitu, dodávajú telu vitamíny, minerály a iné osožné látky. Prispievajú ku kondícii organizmu a dodávajú energiu.

Terajšok

29. 8. 2022

8:00

Pixabay
Materina dúška

Storočia sa ľudia liečili predovšetkým bylinkami z prírody. Dnes sa pomaly vraciame k týmto starým múdrostiam a hlavne podporným a preventívnym metódam pri využívaní liečivých rastlín.

Pamajorán obyčajný:
Latinský názov: Origanum vulgare
Ľudovo: oregáno, dobrá myseľ.
Motto: „Elixír pre dobrú myseľ“

Ľudovo jej hovoríme aj dobrá myseľ, čo znamená, že je dobré pamajorán užívať, aby pomohol v jasnej mysli i proti bolesti hlavy. Uľahčuje odkašľávanie a utišuje kašeľ. Účinkuje pri akútnej bronchitíde, chronickej bronchitíde a čiernom kašli. Odstraňuje kŕče pri bolestiach žalúdka a čriev, upokojuje brušné a zažívacie ťažkosti, uvoľňuje kŕče. Veľmi dobre účinkuje na nervovú sústavu, pomáha pri nervovej precitlivenosti, epilepsii, nespavosti, epilepsii. Ako podpornú terapiu ju môžeme používať pri sexuálnych poruchách. Zvonku ju využívame vo forme kúpeľov pri lišajoch, vyrážkach a svrbiacich ekzémoch. Pri pamajoráne je treba odrezať asi 20-centimetrovú kvitnúcu vňať zhora a v malých zväzkoch sušiť v tieni.

Divozel veľkokvetý:
Latinský názov: Verbascum densiflorum
Ľudový názov: kráľovská svieca, oranka, huniak, cisárska svieca, ovčí chvost

Obsahuje slizovité látky, saponíny, silicu, flavonoidy, glykozidy, karotén, éterický olej a iné prospešné látky. Uvoľňuje hlieny a čistí priedušky, preto je vhodný pri bronchitíde, pri suchom, chronickom a neustupujúcom kašli. Dobré účinky má aj pri laryngitíde a tuberkulóze. Pôsobí protizápalovo, napríklad v ústnej dutine, v hrtane, črevách, ušiach. Používa sa aj pri zápaloch v žalúdku, pažeráku, v črevách – v celom tráviacom trakte. Ale využíva sa aj pri hnačkách. Divozelový olej sa používa pri herpesoch, bolestiach uší. Listy sa môžu prikladať pri hemeroidoch, opuchoch a ekzémoch. Žltú farbu kvetov využívali v minulosti staršie ženy na farbenie vlasov. Tiež ich využívali na výrobu knôtov. Suché staré byle divozela slúžili ako palivo. Zbierame ho v predpoludňajších hodinách, za suchého počasia, len žlté kvety. Najideálnejšie okolo poludnia za slnečného dňa. Pozor, aby sa kvety nesparili, nechytili
plieseň.

Betonika lekárska:
Latinský názov: Betonica officinalis
Ľudový názov: babin zub,
Motto: „Predaj kabát a kúp si betoniku“

Pôvodne sa liečivka volala vettonica – pretože jej veľkú hodnotu poznali Vettonovia, ktorí žili v Pyrenejach. Používa sa pri žalúdočných a črevných ochoreniach, kde vytvára ochranný film pred vniknutím toxínov do slizníc a choroboplodných látok, pri hnačke. Obnovuje črevnú mikroflóru. Pomáha pri zápaloch obličiek a močového mechúra. Priaznivo pôsobí pri odkašľávaní, astme, látkovej výmene. Čerstvé listy dobre fungujú na plesňové infekcie kože. Znižuje krvný tlak. Je vhodná pri nervovom vyčerpaní a preťažení, tiež pri bolesti hlavy. Mierne zvyšuje zrážanlivosť krvi. Napomáha pri epilepsii.

Materina dúška:
Latinský názov: Thymus serpyllum
Ľudový názov: živilka, žadovník, materonka, kukučka
Motto: „Najkrajšie lúky sú, keď voňajú materinou dúškou“

Chronicky známa bylinka pochádza z Európy a Severnej Afriky. Predovšetkým je to bylinka pre zdravé dýchanie. Mnísi už dávno vedeli o jej upokojujúcich vlastnostiach, pestovali ju v kláštorných záhradách, volali ju „Božia bylina“. Zaujímavosťou je, že ju údajne využívali aj na tlmenie sexuálnej túžby. Podľa starej povesti je to matka, ktorá sa premenila na kvietok. Veľmi dobre pôsobí na vírusy, parazity a baktérie. Pomáha pri kataroch horných dýchacích ciest, pri odkašliavaní, pri chrípke, astme a zápale pľúc, pri bronchitídach, kŕčovitom kašli, ale aj čiernom kašli. Z vonku sa dá používať aj na akné a vyrážky. Pôsobí aj proti črevným parazitom. Môže sa využívať v aromaterapii, pre jej krásnu arómu a upokojujúcu vôňu, pri melanchólii, nespavosti, pri zlej nálade.

Skorocel kopijovitý:
Latinský názov: Plantago lanceolata
Ľudový názov: kolocier, ranocel, psí jazyk, jatrocel, volský jazyk
Motto: „Je kráľom ciest“

Vyskytuje sa u nás, ale aj v Stredomorí a juhozápadnej Ázii. Už v staroveku poznali jeho účinky. Prvé zaznamenané údaje o ňom pochádzajú od starogréckeho lekára Dioskorida. V minulosti ho využívali ako obväzový a sceľovací materiál v bitkách a vojnách, pri sečných ranách, kde umytým obviazali ranu, aby prestala krvácať. Pripisovali mu vlastnosti nebojácneho a vytrvalého rytiera. Plínius o ňom tvrdil, že ak pridáme do hrnca ku kúskom
mäsa skorocel, znova sa scelia. Skorocel pôsobí protizápalovo, zastavuje krvácanie, dobre pôsobí pri meteorizme, črevných kolikách, pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch. Obklady pomáhajú pri uštipnutí hmyzom, pri zdureninách a vredoch.

Súvisiaci článok

Zdroj fotografií: Pixabay

Komentáre

Start the discussion at

Pokračovať na diskusiu
Tipy a podnety