Extrémne sucho ovplyvnilo úrodu – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Spravodajský web Fórum

Sme odkázaní na dovoz?

Extrémne sucho ovplyvnilo úrodu

TRENČIANSKY KRAJ – Obdobie klimatických zmien má zásadný vplyv aj na poľnohospodárstvo. Trenčiansky región pritom patrí medzi oblasti, ktoré tohtoročné sucho výrazne zasiahlo. Bude dostatok úrody alebo zostaneme odkázaní na dovoz?

Denisa Hošková

28. 8. 2022

16:00

Mária Gajdová
Extrémne sucho ovplyvnilo úrodu

Pre vysoké horúčavy a nedostatok zrážok obilie veľmi skoro dozrelo a nevyvinul sa dostatočný počet odnoží. Úrodu preto museli poľnohospodári začať kosiť skôr. Ich očakávania boli však pred samotnou žatvou skôr opatrné. Ako nás informovala hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová, poľnohospodári, ktorí sú členmi SPPK, zasiali v regióne Trenčín hustosiate obilniny na výmere viac ako 17-tisíc hektárov. V 32. týždni z tejto plochy pozbierali už takmer všetko obilie, čo predstavuje priemernú úrodu hustosiatych obilnín 4,82 tony na hektár. Ak hovoríme o repke olejnej, tú trenčianski poľnohospodári v tomto roku pestovali na výmere takmer 3-tisíc hektárov. Priemerná úroda repky tento rok predstavuje 3,05 tony na hektár. Z údajov žatevného monitoringu členov SPPK, ktorí pôsobia v trenčianskom regióne, ale vyplýva, že úroda v roku 2022 bola najslabšia za posledné tri roky.

Žatva v bánovskom regióne sa tento rok posunula o sedem dní oproti ostatným rokom. „Začala  v 26. týždni zberom jačmeňa ozimného, pokračovalo sa zberom pšenice ozimnej striedaním s repkou ozimnou. Skončila sa v 29. týždni. Veľký deficit zrážok počas celého roka ovplyvnil celkovú úrodu,” informovala našu redakciu Beata Podobová z Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Bánovciach nad Bebravou.

Ako ďalej dodala, najväčší zrážkový deficit  v regióne Bánovce bol v mesiaci máj, kde padlo od 20 do 30 mm zrážok vo forme krátkych prehánok. Tie mali len minimálny vplyv na porasty obilnín. Dochádzalo k zhadzovaniu už vytvorených alebo k nedoživeniu slabých odnoží. Zrážky v mesiaci jún však pomohli hustosiatym porastom a ovplyvnili celkový výsledok zberu. „Sucho sprevádzané rekordnými teplotami pred žatevnými prácami spôsobilo predčasné dozretie porastov, čo malo negatívny vplyv na kvalitu, úrodu a výšku porastov. Nedopomohli k tomu ani škody poľovnou zverou. Žatevné práce máme za sebou, ale s veľkými obavami čakáme, čo prinesie jesenný zber úrody, ktorá sa javí ako najslabšia za posledné roky,” uzavrela Podobová.

Miroslav Gajda, agronóm z Poľnohospodárskeho družstva Čachtice, potvrdzuje, že tohtoročné sucho žatvu ovplyvnilo. „Začala skôr a skončila sa tiež oveľa skôr, pretože teploty urýchlili dozrievanie obilia. Žatvu sme ukončili 16. júla. Väčšinou v tomto termíne začíname,” povedal pre Terajšok. Podľa jeho slov boli výnosy nevyrovnané v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. „Niekde sme dosiahli priemernú úrodu a niekde aj podpriemernú vplyvom sucha. Najhoršie dopadol hrach a ozimný jačmeň. Tam sme stratili 20-30 percent z priemernej úrody,” doplnil. Osobne si však nemyslí, že by situácia bola kritická. „Nemyslím si, že by to bolo nejako výnimočné, predchádzajúci rok bol zase chladnejší, žatva bola neskôr. Tento rok je urýchlená, ale bežne začíname ozimnú pšenicu a jarný jačmeň kosiť 13. júna v priemere. Záleží od toho, ako dlho sa potiahnu mrazy a aký bude priebeh počasia na jar.“

Napriek suchu, ktoré potrápilo poľnohospodárov nielen v Trenčianskom kraji, sa však zdá, že budeme mať dostatok úrody. Ako na tlačovej konferencii uviedol Jozef Rebro, predseda revíznej komisie Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností, Slovensko je vo všetkých osevných komoditách vysoko sebestačné aj v tomto roku.

Mária Gajdová
Miroslav Gajda, agronóm

Komentáre

Start the discussion at

Pokračovať na diskusiu
Tipy a podnety