Trenčiansky hrad obsadili Uhrovia – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Spravodajský web Fórum

Cez víkend sa na Trenčianskom hrade konali Matúšove hradné slávnosti

Trenčiansky hrad obsadili Uhrovia

Projekt Donč združuje slovenské skupiny historického šermu a oživenej histórie. Na hradoch a historických miestach vytvárajú stredovekú atmosféru.

Michal Večeřa

14. 8. 2022

20:09

Na víkend 13. a 14. augusta obsadili Trenčiansky hrad Uhrovia. V rámci Matúšových slávností sa členovia historických skupín z projektu Donč postarali návštevníkom hradu o nevšedný zážitok.

Dávid Gregora, koordinátor projektu Donč: „Návštevníci môžu vidieť sondu do dobového života v období 13. a 14. storočia, respektíve jeho prelomu. Máme tu asi 80 účastníkov v dobových kostýmoch a stvárňujeme všetky spoločenské vrstvy od najvyššej šľachty, cez šľachtu nižšiu, cez poddanstvo, bojovníkov, klerikov.“

Návštevníci hradu mohli vidieť život v dobových táboroch a reálne postavy šľachticov z obdobia Matúša Čáka Trenčianskeho. Mohli sa zúčastniť stredovekej hostiny v Barborinom paláci aj rytierskeho turnaja pred hradnou kasárňou.

Dávid Gregora, koordinátor projektu Donč: „Model podujatia je v podstate nastavený tak, že tí kostýmovaní účastníci majú svoje dobové úlohy. Šľachtici riešia politiku. Návštevník môže vidieť diplomatické jednania. Remeselníci tu majú remeslá, napríklad šitie alebo vyrábanie krúžkov na krúžkové zbroje. Môžu vidieť dobového pisára a všetky odvetvia spoločenského a dobového života v sledovanom období.“

Akcie z projektu Donč prebiehali po celom hradnom areáli aj medzi návštevníkmi, ktorí si tak mohli naplno užiť stredovekú atmosféru a stať sa na nejaký čas jej súčasťou.

Dávid Gregora, koordinátor projektu Donč: „Projekt Donč funguje 5-6 rokov. Je to voľné združenie skupín historického šermu a skupín oživenej histórie. Projekt sa zameriava vyslovene iba na obdobie rokov 1280 až 1320, teda na obdobie feudálnej anarchie v Uhorskom kráľovstve. Stvárňujeme práve „Čákovské“ obdobie, ktoré môže byť atraktívne práve pre Trenčín.“

Projekt Donč je možné vidieť na rôznych historických miestach, nielen Slovenska. Najbližšie putuje na Dvůr hradecké královny Alžběty Richenzy do Českej republiky.

Komentáre

Start the discussion at

Pokračovať na diskusiu
Tipy a podnety