Kliešte ohrozujú nielen zdravie ľudí, ale aj psov – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Sú prenášačmi závažných ochorení

Kliešte ohrozujú nielen zdravie ľudí, ale aj psov

Najčastejšie obývajú nekosené trávnaté plochy, bez ohľadu na to, či ide o mestský park alebo sídlisko. Majitelia psov by mali byť preto ostražití. Kliešte predstavujú pre ich domácich miláčikov zdravotné riziko.

Lívia Slynková

12. 8. 2022

8:00

Pixabay
Kliešte predstavujú pre domácich miláčikov zdravotné riziko.

„Kliešte neobľubujú mrazy. Čím je miernejšia zima, tým je ich výskyt vyšší,” povedala veterinárna lekárka Lenka Mišechová z Veterinárnej kliniky Pelikán. Vrchol sezónnej aktivity kliešťov nastáva na jar a jeseň, no nie sú výnimkou ani v zimných mesiacoch.

Vyskytujú sa do výšky 50 centimetrov až jedného metra. Zvýšená prítomnosť kliešťov je v údoliach riek, okolo vodných plôch alebo na lúkach. Objavujú sa však aj v trávnikoch parkov či sídlisk. 

Pri odstraňovaní kliešťa je dôležité uchopiť ho pinzetou, čo najbližšie ku koži psa a kývavými pohybmi alebo otáčaním dva až trikrát v protismere hodinových ručičiek ho jemne vybrať. Používanie rôznych mastí či olejov sa neodporúča. „Môže dôjsť k vývrhu obsahu tráviaceho aparátu a slinných žliaz priamo do rany a následne k prenosu infekcie.”

Miesto po odstránení kliešťa by mali majitelia vždy vydezinfikovať. Hlavnou zásadou je kliešťa odstrániť čo najskôr a nečakať, kým odpadne sám. „Už po 24 hodinách od prisatia kliešťa môže dôjsť k vylučovaniu patogénov spôsobujúcich závažné ochorenia, akými sú napríklad borelióza, babezióza, ehrlichióza či anaplazmóza.”

Jedným z najrozšírenejších ochorení je borelióza. Jej príznaky sú vysoká teplota, silná bolesť kĺbov a neochota k pohybu. Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže nastať zápal srdcového svalu. Proti borelióze je možné chrániť psy vakcináciou.

„Veľmi závažným akútnym ochorením je babezióza. Napáda červené krvinky, spôsobuje ich deštrukciu a následné multiorgánové zlyhanie, až smrť psa. Hlavnými príznakmi sú nechutenstvo, únava, spavosť, typické je tmavohnedé sfarbenie moču,” priblížila Mišechová.

Biele krvinky a krvné doštičky napadá ochorenie anaplazmóza. Je spojené s príznakmi ako zvýšená teplota, nechutenstvo a krívanie.

Ako hovorí veterinárna lekárka, diagnostika a liečba týchto ochorení býva zdĺhavá a náročná. „Príznaky týchto ochorení sú často nešpecifické.”

Podľa veterinárky je kľúčová prevencia a to počas celého roka. U psov to znamená používanie rôznych antiparazitárnych prípravkov, napríklad obojkov, pipiet či tabliet. Majitelia by mali zvoliť prípravok tak, aby vyhovoval predovšetkým ich miláčikovi, prevenciu môžu prekonzultovať so svojím veterinárom.

Komentáre

Comments are not currently available for this post.

Tipy a podnety