Tu stratíte pojem o čase – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Atrakcie z Bojníc

Tu stratíte pojem o čase

Bojnice – Bojnice, to nie je len krásny, romantický zámok alebo najstaršia slovenská zoologická záhrada. V meste sa dá toho nájsť oveľa viac. Obrovským lákadlom pre turistov je Dom ilúzií, či dokonalé pieskové sochy.

Tatiana Michalková

10. 8. 2022

7:56

Marián Michalko
V dome ilúzií je množstvo atrakcií

Stolička a stôl nie sú také, ako sa javia

Dom ilúzií je jedným z obrovských turistických lákadiel v Bojniciach. Návštevníci v jednej z tamojších expozícií nemôžu uveriť vlastným očiam. Ide o múzeum a galériu zameranú na optické umenie, trick-artové umenie a moderné formy zobrazovania reality. V múzeu ilúzií totiž nič nie je tak, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. V niekoľkých miestnostiach čaká návštevníkov množstvo atrakcií, pričom onedlho expozíciu ešte rozšíria. „Pribudne nová miestnosť, ktorá bude zameraná na robenie selfie fotiek. Aktuálne trávia návštevníci najviac času v zadnej časti, zaujíma ich hlavne levitujúci mních alebo rôzne ilúzie. Napríklad pri stoličke a kresle, ktoré zdanlivo vyzerajú, že sú obrovské, ale tá veľkosť je tam výrazne skreslená, sa zdržia najdlhšie a najviac sa pri nich fotia. Tam je to dosť vhodné častokrát aj na rôzne kaskadérske kúsky. Ľudia sú mimoriadne kreatívni a koľkokrát si vymyslia niečo, na čo sme my vôbec nemysleli,“ povedal Jakub (22), ktorý už štvrtý rok pracuje v múzeu ako sprievodca. Podľa neho chodia návštevníci zo Slovenska, ale i zahraničia. „Vlani napríklad mali silnú prevahu Slováci, čo bolo zrejme spôsobené aj tým, že sa nechodilo na dovolenky do zahraničia. Teraz chodí aj veľa Čechov,“ uzavrel Jakub.

Na tvorbe ilúzií sa podieľali aj sprejeri

Nápad prilákať do Bojníc turistov aj na niečo iné ako na zámok či do zoo, skrsol v hlavách manželov Tvarohovcov. Tých inšpirovali ich deti, ktoré študovali v Ázii a tam sa po prvýkrát stretli s podobnou atrakciou. Manželia preto oslovili rôznych sprejerov či maliarov a vyhľadávali si sami optické klamy a ilúzie. V dome ilúzií sa nachádza napríklad galéria s dielami maliarov, ktorí sa zaoberali rôznymi optickými klamami a rozšírenou realitou. Dom už funguje niekoľko rokov a stal sa veľkým lákadlom pre dospelých aj pre deti. Navyše v ňom každoročne pribúdajú stále nové atrakcie. Viaceré pripravujú aj v tomto roku. Aktuálne je v dome ilúzií 21 stanovíšť s rôznymi atrakciami. Tie sú rozdelené vo viacerých miestnostiach. Dominujú im optické klamy. Kuriozitou sú napríklad obrazy, na ktorých je vidieť iný obraz z diaľky a odlišný z blízka. „Návštevníkov sprevádza audiosprievodca, preto je len na nich, koľko času pri jednotlivých expozíciách strávia,“ povedali sprievodkyne Timea a Patrícia.

Sochy z piesku sú takmer dokonalé

O niečo ďalej návštevník objaví dokonalé sochy z piesku. Aj tento rok, rovnako ako tomu bolo vlani, dominujú hrady, zámky a kaštiele. „Najmohutnejšou sochou je drak, ktorý sa nachádza vzadu a najvyššou je biela pani,“ povedala sprievodkyňa Nikola (22). Sochy z piesku tento rok tvorí 13 umeleckých diel. Ide o 9 modelov hradov ako Likava a Červený Kameň, o kaštiele Betliar, Rusovce, Bernolákovo, Veľké Uherce, Markusovce a Spišský Hrhov a rozprávkové bytosti – kat, sokoliar, hradná pani, zakliaty princ a drak. Pieskové sochy vytvorili šikovní slovenskí umelci, ktorí zároveň vytvárajú každoročne aj sochy pre Tatranský ľadový dóm na Hrebienku.

Najobľúbenejšie sú pieskové hrady

Pri myšlienke vytvoriť expozíciu sôch z piesku stála podobná výstava v susedných Čechách. Pred troma rokmi si vtedy autor myšlienky Viktor Reisel povedal, že by bolo skvelé mať niečo podobné aj v slovenských Bojniciach. Medzi najobľúbenejšie sochy patrili od začiatku perfektne prepracované hrady. Medzi nimi nemohol v minulosti chýbať Bojnický zámok, Krásna Hôrka, Bratislavský hrad, Strečno, Spišský či Trenčiansky hrad. Okrem toho si umelci dali záležať aj na rozprávkových postavách. Na pieskové sochy obvykle potrebujú umelci vyše 100 ton piesku. tento rok to bolo až neuveriteľných 250 ton. Umelecké diela budovalo päť majstrov z rôznych kútov Slovenska a na ich tvorbe pracovali takmer celý apríl.

Najväčším nepriateľom sôch je počasie

Ako končia pieskové sochy a čo ich dokáže zničiť? „Staré sochy sa rozoberú alebo ich poničí počasie. Piesok sa následne preoseje a z neho umelci opäť stavajú. Tento rok preto nepotrebovali doviezť žiadny nový piesok. Budovali z minuloročného. Sochy vydržia aj silnejší dážď vďaka tomu, že po postavení sa napenetrujú. Voda ich preto len tak nezničí,“ skonštatovala sprievodkyňa Nikola. Na stavbu pieskových sôch používajú správny pomer piesku a ílu, dôležitá je aj kvalitná penetrácia. Pieskové sochy sa tešia čoraz väčšiemu záujmu návštevníkov. Vďaka dobrému počasiu otvárali expozíciu tento rok už 30. apríla.
Tatiana Michalková

Bojnice – mesto turistických atrakcií

Medzi najväčšie atrakcie kúpeľného mesta Bojnice patrí zámok. Ten patrí k najstarším pamiatkam na Slovensku. Prvá zmienka o dominante mesta je z roku 1113. Dnes jeden z najromantickejších zámkov v Európe býval v minulosti dreveným hradom. Medzi ďalšiu veľkú atrakciu Bojníc patrí najstaršia slovenská zoologická záhrada, vznikla 1. januára 1955. Okrem zámku a zoologickej záhrady sa v pättisícovom mestečku nachádza aj múzeum praveku, keďže Bojnice sú považované za najvzácnejšiu lokalitu sídla neandertálskeho pračloveka na Slovensku.

Marián Michalko
Sochy z piesku sú takmer dokonalé
Marián Michalko
V dome ilúzii vás bude klamať zrak

Komentáre

Start the discussion at

Pokračovať na diskusiu
Tipy a podnety