Kto všetko chce byť primátorom? – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Do volieb zostávajú tri mesiace

Kto všetko chce byť primátorom?

TRENČIANSKY KRAJ – Jesenné komunálne voľby sa blížia a adepti na primátorské stoličky majú už len necelé štyri týždne na definitívne rozhodnutie, či pôjdu do volebného boja. My sme sa pozreli na to, kto všetko si brúsi zuby na primátorské stoličky v mestách Trenčianskeho kraja.

Terajšok

7. 8. 2022

12:00

RV
V mestách sa objavujú prvé volebné bilbordy

Príliš veľká obmena v primátorských funkciách sa neočakáva, ale predsa len sú isté dve mestá, kde sa primátorské žezlo odovzdávať s určitosťou bude. Primátorka Bánoviec nad Bebravou Rudolfa Novotná sa už nechystá kandidovať a po piatich volebných obdobiach uvoľňuje primátorskú stoličku aj primátor Nového Mesta nad Váhom Jozef Trstenský. Vo väčšine ostatných miest už terajší primátori potvrdili svoj záujem opätovne kandidovať, ale nie je to úplne pravidlom. Čaká sa napríklad na vyjadrenie dubnického primátora Petra Wolfa, aj keď ten svojou rozvojovou politikou v meste v uplynulých rokoch dal jasne najavo, že jeho ambície presahujú štvorročné volebné obdobie.

Rybníček vs. Mičega

V krajskom meste všetko nasvedčuje tomu, že sa zopakuje volebný súboj spred štyroch rokov, kedy bol vyzývateľom úradujúceho primátora Richarda Rybníčka Miloš Mičega. V roku 2018 podali síce kandidátne listiny aj Danica Birošová s Ľubomírom Žabárom, ale obaja sa niekoľko dní pred voľbami vzdali kandidatúry s odôvodnením spájania opozičných síl a vyslovili podporu Mičegovi. Ten svoju opätovnú kandidatúru oznámil ešte začiatkom leta a vzhľadom na to, že je v mestskom zastupiteľstve spomedzi poslancov najväčším kritikom primátora Rybníčka, dalo sa jeho rozhodnutie vopred očakávať. „Ako primátor budem strategické a dôležité veci pre Trenčín doťahovať do reálnych riešení v prospech všetkých Trenčanov. Projekty len na papieroch a rôzne vizualizácie nám nepomôžu,“ vyhlásil Mičega.

Úradujúci primátor Richard Rybníček sa bude o primátorskú funkciu uchádzať už štvrtýkrát a jeho hlavnou ambíciou je podľa vlastných slov pripraviť zmenu dopravného riešenia v centre mesta. „Verím, že sa dožijem rekonštrukcie starého cestného mosta a veľmi by som si želal pripraviť až do začiatku realizačnej fázy riešenie dopravy v Trenčíne. Myslím si, že v meste sa veľmi veľa podarilo a aj keď je pri jeho rozvoji ešte stále veľa roboty, cítim toto mesto a jeho obyvateľov ako svoju rodinu,“ uviedol v podcastovom štúdiu Terajška Rybníček.

Súvisiaci článok

Najväčší kritik vyzve primátorku

Aj v druhom najväčšom meste Trenčianskeho kraja sa črtá súboj medzi trojnásobnou primátorkou a najväčším poslaneckým kritikom. Katarína Macháčková stojí v čele Prievidze od roku 2010 a s definitívným potvrdením opätovnej kandidatúry čakala na vhodnú chvíľu. Tou nakoniec bola nedávna návšteva prezidentky Zuzany Čaputovej na Hornej Nitre. „Musím povedať, že ma práca osobne napĺňa, robím ju rada a mám rada ľudí. Chcela by som v tejto práci pokračovať,“ skonštatovala Macháčková.

Najväčší Macháčkovej kritik z radov poslancov mestského zastupiteľstva na primátorskú kandidatúru musel doslova „dozrieť“, keďže zákon pripúšťa minimálny vek 25 rokov. „Už nechcem, aby sa o Prievidzi spievalo a hovorilo ako o najväčšej diere. Chcem, aby Prievidza mala víziu a aby sme naše mesto dokázali skutočne zmeniť,“ uviedol pri ohlásení svojej kandidatúry Branislav Gigac.

Súvisiaci článok

Na uvoľnenú stoličku dvaja vážni kandidáti

Najväčšími favoritmi na obsadenie uvoľnenej stoličky po Jozefovi Trstenskom sú Katarína Chlebíková a terajší viceprimátor František Mašlonka. Chlebíková bude kandidovať s podporou aktuálne najsilnejšej politickej strany na Slovensku – Hlas-SD. Ako primátorka budem spolupracovať s každým nie preto, že je členom nejakej strany, ale pre jeho ľudské a osobnostné kvality. Budem primátorkou, ktorá spája a nerozdeľuje,“ poznamenala pri ohlásení svojej kandidatúry Chlebíková.

Súčasný viceprimátor František Mašlonka priebežne predstavuje aj svoj tím kandidátov na poslanecké pozície. „Ideme do volieb všetci spoločne tak, aby sme v našom meste zachovali to dobré a úspešné a zároveň, aby sme ho posunuli dopredu v oblastiach, v ktorých to je možné. Doprava, životné prostredie, smart riešenia, kultúra,“ vyhlásil Mašlonka.

V Púchove to bude opäť vyrovnané

Ak bude niekde volebný súboj o primátorský flek vyrovnaný, tak určite v Púchove. A je veľmi pravdepodobné, že väčšina z osmičky kandidátov z volieb v roku 2018 kandidátne listiny podá opäť. Ako prvý odštartoval výraznú bilbordovú kampaň ešte na jar Marián Michalec, ktorý viedol mesto v rokoch 2002 – 2014. Podobne ako pred štyrmi rokmi sa pokúsi získať priazeň voličov aj Roman Hvizdák, ktorý je krajským poslancom a o pozíciu v mestskom zastupiteľstve prišiel po tom, čo sa v priebehu dvanástich mesiacov nezúčastnil ani jedného rokovania.

Z terajších poslancov má primátorské ambície Cyril Crkoň, nuž a pred dvomi týždňami potvrdila svoju opätovnú kandidatúru primátorka Katarína Heneková. „Za mnou je náročné obdobie, ktoré ma vycvičilo vo všetkých smeroch a naučilo reagovať na krízové situácie a riešiť akútne problémy aj bez pomoci štátu a bez akýchkoľvek príprav a špeciálnych školení. Chcela by som preto pokračovať v začatej práci a aj naďalej posúvať Púchov dopredu,“ uviedla Heneková, ktorá pred štyrmi rokmi vystriedala v primátorskej funkcii svojho manžela Rastislava.

Do 30. augusta musí byť jasno

A aká je situácia v ostatných mestách? Zámer opätovne kandidovať už dávnejšie ohlásila primátorka Handlovej Silvia Grúberová, jej najvážnejším protikandidátom by mal byť prezident prievidzského futbalového klubu Robert Šuník. V Bánovciach nad Bebravou usiluje o primátorský post Róbert Gašparík so silnou politickou podporu strán Hlas-SD a Smer-SD.

Rovnakú podporu by mal mať aj trojnásobný primátor Považskej Bystrice Karol Janas, ktorý však bude mať silného protikandidáta v podobe diplomata Maroša Chudovského. Každopádne, do 30. augusta musí byť všetko jasné, keďže úderom polnoci zapisovatelia mestských volebných komisií uzavrú možnosť podávania kandidátnych listín.

Súvisiaci článok

Komentáre

Start the discussion at

Pokračovať na diskusiu
Tipy a podnety