Skrášľovanie verejných priestranstiev – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Ako na to?

Skrášľovanie verejných priestranstiev

TRENČÍN – Chcete si skrášliť priestor pred domom či panelákom? Môže vám to spôsobiť problémy. V článku sa dozviete, ako to spraviť správne.

Marián Michalko

6. 8. 2022

12:28

Pixabay
Skrášľovanie verejných priestranstiev

Pred výsadbou rastlín alebo stromov by ste nemali zabúdať na jednu dôležitú vec. Mesto síce víta každú snahu obyvateľov o skrášlenie verejných priestranstiev, no zároveň vysvetľuje, že aj to podlieha určitým pravidlám.

„Vysádzať rastliny a umiestňovať alebo premiestňovať neživé prvky v zeleni bez vedomia a písomného súhlasu správcu verejnej zelene je v našom meste zakázané. Hovorí o tom Všeobecne záväzné nariadenie  mesta  o ochrane verejnej zelene a drevín, ktoré sú súčasťou verejnej zelene,“ upozornilo mesto Trenčín na svojich stránkach a pokračuje, že aj pri výsadbe je potrebné prihliadať na viaceré limity.

„Je to napríklad rešpektovanie inžinierskych sietí i ochranného pásma, v ktorom nie je možné vysádzať dreviny. Vysádzanie drevín v tesnej blízkosti budov limituje aj hustota zastavaného územia. Ďalším problémom sú invázne druhy zelene, ktoré musia byť v zmysle platnej legislatívy odstránené. Tiež sa v minulosti stávalo, že údržba svojvoľne neodborne vysadenej zelene na verejnom priestore bez posúdenia a súhlasu mesta Trenčín bola veľmi komplikovaná,“ doplnilo mesto s tým, že niektoré druhy zelene nie sú ani vhodné do mestského prostredia.

Samospráva zároveň vysvetlila, že toto Všeobecne záväzné nariadenie zakazuje znečisťovať trávniky, záhony a ostatné plochy verejnej zelene, svojvoľne premiestňovať zariadenia, vešať a pripevňovať akékoľvek predmety a zariadenia na dreviny. Aj zdanlivá maličkosť, ako umiestnenie hojdačiek na stromy vo verejnej zeleni, je podľa vyjadrenia mesta porušením tohto nariadenia.

Ak máte záujem o skrášlenie verejných priestorov, pred samotnou výsadbou rastlín alebo stromov na plochách verejnej zelene je potrebné požiadať o písomný súhlas správcu verejnej zelene a následne rešpektovať podmienky, ktoré v ňom uvedú. 

Komentáre

Start the discussion at

Pokračovať na diskusiu
Tipy a podnety