Kliešte, postrach ľudí – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Ako ho vybrať a na čo si dávať pozor

Kliešte, postrach ľudí

TRENČIANSKY KRAJ – Aktivita kliešťov narastá, tento rok ich ľudia zaznamenali už koncom februára, čo je nezvyčajné. Zisťovali sme, kde môžete natrafiť na kliešte a ako sa pred nimi chrániť.

Pavol Konštiak

6. 8. 2022

18:30

PIXABAY
Ilustračné foto

Počas pobytu v prírode nezabúdajte na ochranu pred prisatím kliešťa a pred infekciami, ktoré môžu prenášať. Vzhľadom na rastúci trend kliešťovej encefalitídy na území Trenčianskeho kraja treba zvážiť možnosť očkovania, ktoré dôrazne odporúčajú lekári. 

Kliešte sú parazity živiace sa krvou zvierat a ľudí. Hoci nie všetky kliešte šíria infekcie, je dôležité vedieť, že kliešťovú encefalitídu či lymskú boreliózu dokážu preniesť na človeka vo všetkých vekových kategóriach. „Kliešťová encefalitída sa môže šíriť konzumáciou surového mlieka a tepelne nespracovaných výrobkov od infikovaných kráv, kôz alebo oviec,“ uviedla pre Terajšok hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne Ľudmila Bučková. 

Kliešte sú aktívne počas celého roka, pokiaľ nie sú dlhšie trvajúce mrazy alebo súvislá snehová pokrývka. Znamená to, že kliešťa „môžete chytiť“ aj v zimných mesiacoch, nielen počas leta. V minulosti bol najviac rizikovou oblasťou výskytu infikovaných kliešťov práve Trenčiansky kraj, a to Považie a Považský Inovec. To neznamená, že sme sa tento rok kliešťov zbavili. 

Práve naopak

Opäť zaznamenali ohniská kliešťovej encefalitídy v okrese Považská Bystrica, Púchov, Prievidza a Partizánske. Ako sa máme teda chrániť pred kliešťami? Účinnou ochranou je vhodné oblečenie, na ktoré nastriekame repelent. Ten je možné nastriekať aj na telo, ale z kože sa ľahko zotrie. „Po príchode domov je potrebné skontrolovať, či sa na nás niekde nenalepil nežiadúci živočích, vrátane intímnych miest. Skontrolovať treba aj oblečenie,“ povedala Bučková. 

Ako dodala, najlepšie je dať sa zaočkovať. „Očkovanie však musí byť kompletné. Očkovanie nás chráni proti kliešťovej encefalitíde, ale nie proti borelióze,“ uzavrela hygienička, ktorá Terajšku poskytla aj aktuálnu štatistiku týchto chorôb.

Lymská borelióza TN kraj
2019   66 prípadov
2020   41 prípadov
2021   41 prípadov
2022   28 prípadov (k 30.6.)

Kliešťová encefalitída TN kraj
2019      33 prípadov    
2020      33 prípadov
2021      16 prípadov
2022      13 prípadov (k 30.6.) 

Ako ho odstrániť?

Ak zistíte, že máte na svojom tele kliešťa, hlavne nepanikárte. Ak sa ho rozhodnete odstrániť sami, je veľmi dôležité dbať na základné pravidlá. Pred tým si umyte ruky. Kliešťa odstraňujeme pinzetou, ktorú priložíme čo najbližšie ku koži. Ako radia odborníci, kliešťa treba vykývať. V žiadnom prípade ho nevytáčajte. Kliešťa nevyberajte holými rukami, je dôležité, aby ste ho z kože vybrali celého. Veľmi ľahko ho môžete rozpučiť a práve vtedy vám hrozí veľké riziko nákazy, ak bol kliešť infikovaný. Po vytiahnutí tohto parazita dezinfikujte ranu a jej okolie. Na koži sa môže objaviť začervenanie a neskôr vás miesto môže svrbieť. No nemajte strach. Nič sa nedeje, pretože tento jav je normálny. 

Ak sa však bojíte vybrať si kliešťa, navštívte radšej lekára. 

Komentáre

Comments are not currently available for this post.

Tipy a podnety