Nahradia na hradoch nezamestnaných Rómovia? – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Trenčiansky kraj ich má nedostatok

Nahradia na hradoch nezamestnaných Rómovia?

Trenčiansky kraj – Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky predstavilo nový projekt. Pomôcť má hradom aj Rómom. Má to však háčik. V rámci projektu sa môžu národné kultúrne pamiatky uchádzať o štedré dotácie pod podmienkou, že ak chcú dotáciu dostať, musí na obnove pamiatky pracovať minimálne 60 percent Rómov. Trenčiansky kraj v dôsledku tejto podmienky príde o možnosť ďalej obnovovať svoje pamiatky.

Tatiana Michalková

2. 8. 2022

9:04

Hrad Beckov
Hrad Beckov

Nový projekt už ministerstvo spustilo, prihlásiť sa doň bolo možné do minulého týždňa. Objem financií určených na obnovu národných historických pamiatok je 8,2 milióna eur. Novinka nadväzuje na predchádzajúci projekt Obnovme si svoj dom, kde doteraz pomáhali dlhodobo nezamestnaní ľudia bez ohľadu na farbu pleti. Tentoraz je podmienka, že musí ísť o marginalizované rómske komunity. Samotný projekt naberá trochu inú formu, pretože už to nebude obnova hradov s nezamestnanými, ale pri obnove hradov budú pomáhať marginalizované rómske komunity,“ ozrejmilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

O dotáciu sa ale môžu uchádzať iba hrady, ktoré sú v takzvanom Atlase rómskych komunít. Podporu tak má získať približne dvadsať pamiatok, kde sa bude môcť zamestnať 480 ľudí. Toto je však rana pod pás pre Trenčiansky kraj. Jediný hrad v Atlase rómskych komunít z kraja je v Čachticiach. O dotáciu sa však nakoniec neuchádzali ani tie.

Rómov je v kraji ako šafranu

Ani v Beckove nežije toľko Rómov, aby sa obec dostala do Atlasu rómskych komunít. Hrad Beckov by o tento grant nemohol tento rok žiadať aj z iného dôvodu, a to, že sa jedná o eurofondovú výzvu. Podmienky sú určené tak, že subjekt nemôže čerpať iné formy pomoci, či už z eurofondov alebo dotačných výziev počas tohto určeného obdobia. Z uvedeného môže vyplývať aj to, že ak sa subjekt zapojí do výzvy, tak nebude môcť čerpať ani iné zdroje grantovej schémy Ministerstva kultúry Slovenskej republiky Obnovme si svoj dom,“ povedal riaditeľ hradu Beckov Peter Pastier.

Druhým dôvodom prečo sa nemôžu o grant uchádzať je, že nemajú Rómov. „Pričom platí, že pamiatka sa musí nachádzať v intraviláne alebo extraviláne obce, ktorá sa nachádza v Atlase rómskych komunít z roku 2013 alebo z roku 2019, čo Beckov nie je. Pri pohľade do tohto dokumentu sa jedná o pamiatky, ktoré sa nachádzajú prevažne v lokalitách východného, stredného a južného Slovenska. Viac-menej vylúčené sú pamiatky v Trenčianskom a Žilinskom kraji,“ dodáva P. Pastier.

Doteraz zapájali nezamestnaných

Na hrade Beckov využili nezamestnaných pri projekte Obnovme si svoj dom na obnovu hradnej kaplnky. „Títo zamestnanci boli veľmi osožnou pomocou,“ konštatuje P. Pastier. Podľa neho bolo v prvých rokoch projektu o túto prácu veľa záujemcov, v posledných však bolo utrpením nájsť ľudí, ktorí by boli ochotní pracovať. Vo finále však môžem povedať, že tento projekt bol aj v našich končinách úspešný nie len pre správu národnej kultúrnej pamiatky, ale aj pre samotných zamestnancov, ktorí sa nám aj dnes hlásia a jedného z nich sme v sezóne 2022 aj zamestnali na trvalý pracovný pomer,“ dodal P. Pastier. Podľa neho však nie je v Beckove ani jediný obyvateľ, ktorý by sa hlásil k rómskej menšine. „Nápad nie je možno zlý, ale celkové podmienky nie sú pre nás určené. My nebudeme mať nikdy nárok čerpať z podobných grantových schém,“ uzavrel P. Pastier.

Naprázdno vyjde aj hrad Tematín

Rovnako ako Beckov dopadol aj hrad Tematín, pri obnove ktorého doposiaľ každý rok vypomáhali nezamestnaní. Predseda občianskeho združenia Hrad Tematín Mojmír Choma vraví, že aj pri nezamestnaných museli spĺňať určité podmienky, ale ľudí si zohnať vždy dokázali. Tento projekt však vlani skončil a nahradil ho projekt so zapojením marginalizovaných skupín, preto už na Tematíne nemôže pomáhať nik z nezamestnaných, ale funguje čisto na dobrovoľníckych prácach. „Na rómskej mape nie sme. Je to trošku aj nespravodlivé, voči tým hradom, ktoré nie sú oprávneným žiadateľom a nevedia sa zapojiť do týchto projektov,“ konštatuje M. Choma. „Rozumiem, že vláda má nejaké peniaze na marginalizované skupiny, potrebuje ich zapojiť. Ale verím, že do ďalších rokov sa to zlepší a aj my sa staneme oprávneným žiadateľom.“

Čachtice majú Rómov, tí hrad ale neopravia

Iba obec Čachtice mohla žiadať o dotáciu a zamestnať Rómov, neurobila to však. „Obec Čachtice je zapísaná v Atlase rómskych komunít, takže z tohto pohľadu sme mohli žiadať o túto dotáciu. Ale vzhľadom k tomu, že sme už prijali inú dotáciu z Ministerstva kultúry, tým pádom sme prišli o oprávnenie žiadať dotáciu z tejto výzvy,“ povedala starostka Erika Ondrejková s tým, že dotáciu dostali na stavebné práce, stavebný materiál či prenájom lešenia.

Doplnila, že ak by mali možnosť zapojiť sa do výzvy, mohli by zamestnať až tridsať Rómov. Mohli, ale zrejme by nezamestnali. „Naša skúsenosť je, že je ťažké nájsť aj s takými podmienkami, aké boli dané, rómskych spoluobčanov, ktorí by boli ochotní pracovať,“ uzavrela starostka.

Tatiana Michalková
Čachtický hrad
Hrad Beckov
Doposiaľ pomáhali na hrade Beckov nezamestnaní

Komentáre

Comments are not currently available for this post.

Tipy a podnety