Seniori rizikovými obeťami podvodov – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Zneužitá dôverčivosť

Seniori rizikovými obeťami podvodov

TRENČIANSKY KRAJ – Staroba predstavuje obdobie života so špecifickými kvalitami, no napriek tomu musí človek spájaný so sociálnym statusom dôchodcu často čeliť osamelosti či sociálnej izolácii. Ovplyvňujú tieto faktory skutočnosť, že sa mnohí seniori stávajú obeťami trestnej činnosti?

Denisa Hošková

30. 7. 2022

12:00

Unsplash
Seniori rizikovými obeťami podvodov

Počet prípadov špecifickej kriminality páchanej na senioroch z roka na rok rastie. Podľa údajov z Evidenčno-štatistického systému kriminality zaznamenali v roku 2020 celkom 73 prípadov a v roku 2021 až 133 takýchto prípadov. Ako uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Trenčíne, Katarína Kuzmová, v Trenčianskom kraji riešili od začiatku tohto roka 25 prípadov podvodnej činnosti páchanej na senioroch.

Zneužitá dôverčivosť

Podvodníci ovládajú veľa spôsobov ako získať dôveru seniorov. Tí, aj vplyvom vyššieho veku a pridružených problémov so zrakom, sluchom alebo motorikou, predstavujú pre páchateľov cestu ľahšieho odporu. Prostredníctvom manipulatívnych techník a emotívych príbehov dokážu seniorov veľmi jednoducho a za krátky čas uviesť do omylu pri požičiavaní peňazí, ponúkaní rôznych tovarov a služieb alebo predaji nehnuteľností.

„Najnovšie sa podvodníci vydávajú za policajtov, ktorí svojej vopred vytipovanej obeti oznámia, že účet v banke bol napadnutý a celú finančnú hotovosť je nutné okamžite vybrať a nechať ju položenú na lavičke v parku alebo pri kontajneri. Samozrejme, nezabudnú pripomenúť, že sa nemusia báť, pretože policajti v civile, ktorí si po ňu prídu, ju uschovajú, ochránia a osobu, ktorá im chcela z účtu peniaze neoprávnene vybrať, určite vypátrajú,” opísala pre Terajšok hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Dodala tiež, že páchatelia si najčastejšie pýtajú finančný obnos vo výške 5 až 10-tisíc eur, prípadne k svojej požiadavke pridajú aj šperky alebo iné cennosti. Svoju obeť telefonicky kontaktujú aj niekoľkokrát za sebou, a to vo veľmi krátkych intervaloch, aby znemožnili preverenie uvádzaných skutočností.

Z hľadiska trestného práva je ale senior považovaný za chránenú osobu. Vyššia právna ochrana teda umožňuje uložiť páchateľovi trestného činu spáchaného na osobe staršej ako 60 rokov aj prísnejší trest.

V galérii pod článkom nájdete tipy a odporúčania Policajného zboru SR, ako predchádzať tomu, aby ste sa nestali obeťou trestného činu.

Pohľad psychológa

V reakciách na skutočnosť, že sa senior nechal oklamať podvodníkom, sa často stretneme s tvrdeniami o strate súdnosti či neschopnosti odhaliť klamstvo. Je to ale naozaj všeobecne platné pravidlo? Na názor sme sa pýtali člena Ústavu všeobecnej psychológie a vedúceho psychologickej poradne Michala Čerešníka.

„Seniorský vek automaticky neznamená, že nás premôžu involučné procesy (zmeny súvisiace so starnutím, poznámka redakcie) a nutne naše schopnosti padajú strmhlav nadol. Požičiam si teraz odborný termín: jadrové presvedčenia. Jadrové presvedčenia predstavujú naše základné predstavy o tom, ako funguje svet, napríklad ľudia sú dobrí, svet je spravodlivý, božie mlyny melú pomaly, ale isto. Je jedno, či sú pravdivé alebo nepravdivé. Sú naše a sprevádzajú nás celý život, pretože vznikajú veľmi skoro, ešte počas nášho detstva. Mnoho dnešných seniorov má jadrové presvedčenie, ktoré má asi takúto podobu: ľuďom verím, veď prečo by mi chcel niekto ublížiť alebo mi niečo zobrať. Súvisí to s tým, že si opakovane zažívali, že domy netreba zamykať, že keď si niekto niečo požičia, tak to vráti a že si navzájom želáme dobro. Majú silnú dôveru v ľudí a neveria tomu, že by niekto, kto sa o nich zaujíma, mohol mať zlé úmysly.”

Podľa Čerešníka má však problém aj druhú stranu. V dnešnej spoločnosti sa dostávame do situácie, kedy už mnoho detí a vnúčat nežije so svojimi rodičmi alebo starými rodičmi. Štandard trojgeneračných rodín, ktoré bývajú spolu, sa vytratil, seniori častokrát ostávajú sami a vzťahy bývajú nezriedka obmedzené len na návštevu rodiny raz za pár týždňov.

„Títo ľudia pomaly ,sociálne zomierajú, hoci potreba a túžba byť s inými, s rodinou, dcérou, synom či vnúčatami je veľmi silná. Seniori teda intuitívne využívajú príležitosť byť s niekým, kto sa o nich zaujíma a venuje im čas a pozornosť. Napĺňajú si tak svoje sociálne potreby, prenášajú naňho svoje očakávania a správanie, v minulosti viazané na blízkych ľudí. Podvodník ako keby zastupoval ľudí, ktorých majú radi a preto mu bez problémov dajú peniaze alebo cennosti alebo si od neho niečo kúpia, hoci to nepotrebujú. Vyhrajú u nich emócie, lebo nikto nechce byť sám. Najmä ak v kútiku duše vie, že dní, ktoré má pred sebou, nie je veľa,” uzatvára Čerešník.

Prezídium PZ
Seniori rizikovými obeťami podvodov
Prezídium PZ
Seniori rizikovými obeťami podvodov
Prezídium PZ
Seniori rizikovými obeťami podvodov
Prezídium PZ
Seniori rizikovými obeťami podvodov
Prezídium PZ
Seniori rizikovými obeťami podvodov
Prezídium PZ
Seniori rizikovými obeťami podvodov

Komentáre

Comments are not currently available for this post.

Tipy a podnety