Trenčiansky kraj má novú ekoporadňu – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Nechajte sa inšpirovať

Trenčiansky kraj má novú ekoporadňu

TRENČÍN – Snahy o ochranu životného prostredia a ekologické správanie sa objavujú čoraz častejšie. Podľa štatistiky sa viac ako polovica opýtaných respondentov z európskych krajín vyjadrila, že si vedome vyberajú výrobky aj s ohľadom na ich environmentálny dosah. Nechajte sa inšpirovať radami novej krajskej ekoporadne.

Denisa Hošková

29. 7. 2022

17:42

Filip Vonšák
Čo zachránime, zachráni nás

V 14 sekciách ponúka zaujímavé zdroje informácií o životnom prostredí vrátane kontaktov na úrady a firmy, ktoré poskytujú rôzne environmentálne služby. Cieľom je ponúknuť všestranné informácie v oblasti životného prostredia a tiež rady a inšpirácie ako žiť bohatší život.

„Bohatstvo, to nie sú len peniaze, ale predovšetkým zmysluplne prežitý život bohatý na zážitky, pomoc druhým aj prírode, ako aj osobný rozvoj každého z nás,“ povedala Monika Mištinová z Odboru regionálneho rozvoja Úradu TSK.

Dizajn stránky im pomohli vytvoriť deti zo Základnej školy A. Bagara a Základnej umeleckej školy v Trenčianskych Tepliciach.

„Výtvarné diela očami detí nám taktiež ukazujú, ako vnímajú životné prostredie okolo nás,“ doplnila Mištinová.

Tvorcovia ekoporadne nás prevedú trendom ekologického bývania, ktoré už nie je len prioritou ekoaktivistov. Vysvetlia nám, prečo sú potrebné dažďové a bylinkové záhrady, aké potraviny máme kupovať, čo je rozhodujúce pre naše zdravie a zdravé životné prostredie. Pochopíme tiež význam zlého skutku macochy, ktorá v rozprávke O dvanástich mesiačikoch poslala Marušku v zime po jahody, čím ignorovala prirodzený výskyt plodín v roku, pretože nielen deťom, ale aj dospelým unikajú súvislosti medzi ročnými obdobiami a potravinami.

Vedeli ste, že všetko, čo zjeme, zanecháva za sebou ekologickú stopu? Že s odpadom sa ľudstvo stretávalo odjakživa? V dobách lovcov to boli napríklad kosti z ulovených zvierat. Prečo je voda dopravnou cestou a regulátorom klímy a ako vďaka správnemu a prírode blízkemu obhospodarovaniu lesov, pôdy a krajiny dokážeme ušetriť veľké množstvo financií, to všetko sa dozviete v novej krajskej ekoporadni na internetových stránkach Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Pretože potreba urobiť náš svet udržateľným sa v ostatných rokoch stala významnou v Európe aj vo svete. Takmer všetky krajiny musia riešiť výzvy v podobe zmeny klímy či straty úrodnej pôdy. Preto aj nové kroky v našom každodennom správaní môžu priniesť dlhodobé benefity pre všetkých.

TSK
Na dizajne stránky sa podieľali aj deti
TSK
Na dizajne stránky sa podieľali aj deti
TSK
Na dizajne stránky sa podieľali aj deti
TSK
Na dizajne stránky sa podieľali aj deti

Komentáre

Comments are not currently available for this post.

Tipy a podnety