Okrúhle výročie novomestského futbalu – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

V Novom Meste nad Váhom hrajú organizovane už 100 rokov

Okrúhle výročie novomestského futbalu

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM – Novomestský futbal si pripomenul udalosti, kedy sa pouličný hráči spojili a vytvorili prvé oficiálne mužstvo.

Miroslav Bitarovský

28. 7. 2022

8:21

Miroslav Bitarovský
Old boys AFC Nové Mesto nad Váhom pred exibičným fitbalovým zápasom proti českému Sigi teamu

V roku 1922 vznikol z uličných futbalových mužstiev, a najmä z najsilnejšieho ŠK Javorina, futbalový klub ŠK Nové Mesto nad Váhom. V júli 1928 založili športový klub Slávia. V tomto období pôsobili v meste aj ďalšie športové kluby, a to Orol a Makkabea. V januári 1932 sa zlúčili a Nové Mesto nad Váhom reprezentovali pod menom AC. V roku 1933 postúpil AC do vtedajšej prvej B triedy a v nasledujúcom roku hral majstrovstvo župy, kde dosiahol dobré umiestnenie.

Toľko z úvodných rokov športového obhliadnutia sa do histórie klubového futbalu v Novom Meste nad Váhom. História pokračovala až do dnešných dní, kedy sa bohatá a úspešná storočnica zavŕšila a začala písať ďalšiu kapitolu.

»»» Pozrite si videoreportáž z osláv futbalu v Novom Meste nad Váhom

Jedným z organizátorov osláv storočnice klubu bol aj Miroslav Ostrenka, súčasný manažér mládeže AFC v Novom Meste nad Váhom. Sme generácia, ktorá sa dožila toho, že môžeme osláviť 100 rokov futbalu v Novom Meste. Naši pradedovia, dedovia a otcovia tu nechali odkaz, aby sme športovali, aby sme hrali futbal. Počas tých 100 rokov tu vytvorili futbalové družstvá pod rôznymi názvami, ale v Novom Meste sa nikdy neprestal hrať futbal a hral sa na veľmi dobrej úrovni v rámci podmienok, ktoré Nové Mesto malo,“ ocenil svojich predchodcov manažér Ostrenka.

„Myslím si, že práve tu v Novom Meste majú jedenásť mládežníckych futbalových tímov a družstvo mužov, ktorí hrajú tretiu ligu, a preto si to vážim. Určite to stojí veľmi veľa finančných prostriedkov, veľké a dobré zázemie, aby títo futbalisti našli dobrý priestor k fungovaniu,“ povedal predseda TSK Jaroslav Baška, ktorý prijal pozvanie na podujatie.

Jedným z novomestských futbalistov, ktorí dlhé roky trávili na miestnom štadióne, bol aj súčasný primátor mesta Jozef Trstenský. Ten vyzdvihol nielen históriu, ale predovšetkým aktívne kroky súčasného manažmentu zameraného na prácu s mládežou.

„Futbal je droga, ktorá sa hrá na celom svete, ktorá má svojich fanúšikov a ja chcem poďakovať Mirkovi Ostrenkovi za to, že sa pred dvoma rokmi vrátil mládežnícky futbal do Nového Mesta nad Váhom. Dnes tu trénuje možno 220, 230 žiakov, čo je obrovské kvantum, z ktorého skôr alebo neskôr vyrastú dobrí hráči,“ vyjadril sa Trstenský.

História futbalu má aj svoje mená. Hoci nejde vymenovať všetky, niektoré rezonovali počas dňa viackrát.  „Rád by som pripomenul mená, ktoré povzniesli novomestský futbal, a boli to hráči, ktorí hrávali druhú najvyššiu slovenskú ligu. To bola top súťaž na tú dobu a v Novom Meste nad Váhom dokázala zaplniť celý štadión, kde tu chodilo päť, šesť, sedemtisíc divákov. Rád by som spomenul mená ako brankár Milan Turovský, Janko Trebatický, Janko Švec, Stanislav Kačic alebo Vlado Korytina. Títo hráči tu zanechali fakt veľkú stopu, toto sú hráči, ktorí tú históriu ako keby povzniesli. Za to im veľmi pekne ďakujeme,“ uzavrel Miroslav Ostrenka.

»»» Exhibičný futbalový zápas v rámci osláv 100 rokov od založenia klubu

Pri príležitosti osláv 100 rokov od založenia klubu sa na štadióne AFC odohral exhibičný futbalový zápas Old Boys AFC Nové Mesto nad Váhom proti mužstvu Sigi team. Internacionáli z Českej republiky pod vedením úspešného futbalového reprezentanta Horsta Siegla prijali účasť na oslavách storočnice a potešili všetkých znalcov dobrého futbalu.

„Pevne veríme, že si to chalani zo Sigi teamu užili tak, ako si to užívali naši hráči. Všetci zúčastnení mali úsmev na tvári a v ich očiach bolo vidieť neopísateľnú radosť. Super zápas za častého potlesku divákov,“ napísali na oficiálnej stránke klubu.

Po dramatickom priebehu domáci Old Boys vyrovnali v nadstavenom čase na konečných 5:5. Brankára Maiera prekonal z pokutového kopu Vladimír Korytina. V zápase sa za hostí zaskvel bývalí hráč Baníka Ostrava či Sparty Praha, Miroslav Matušovič, autor štyroch gólov. Sigi team vyhrával po polčase 4:2, keďže však mali v nohách náročný zápas z predchádzajúceho dňa, domáci veteráni to využili a uhrali konečnú remízu 5:5.

»»» Historické názvy klubu

1922 – 1928 ŠK Nové Mesto nad Váhom

1928 – 1932 Slávia Nové Mesto nad Váhom

1932 – 1941 AC Nové Mesto nad Váhom

1952 – 1958 Tatran Nové Mesto nad Váhom

1958 – 1994 TJ Považan Nové Mesto nad Váhom

1994 – 2002 AFC VTJ Považan Nové Mesto nad Váhom

2002 – 2022 AFC Nové Mesto nad Váhom

Miroslav Bitarovský
Exhibičný futbalový zápas Old Boys Nové Mesto nad Váhom proti Sigi teamu v rámci osláv 100 rokov od založenia klubu
Miroslav Bitarovský
Horst Siegl drží Pamätnú plaketu mužstvu Sigi team za účasť na oslave 100 rokov novomestského futbalu a za odohratie exibičného futbalového stretnutia
Miroslav Bitarovský
Internacionáli z Českej republiky pod vedením úspešného futbalového reprezentanta Horsta Siegla
Miroslav Bitarovský
Lavička hostí a na nej česká futbalová legenda, bývalý hráč Sparty Praha, autor jediného gólu do siete FC Barcelona v Pohári majstrov Európskych zemí v roku 1992
Jana Krištofovičová
Momentka z exibičného futbalového stretnutia na oslave 100 rokov novomestského futbalu
Miroslav Bitarovský
Nové ME100. Zaujímavé logo vytvorené k pripomienke 100 rokov od založenia klubu
Miroslav Bitarovský
Old boys AFC Nové Mesto nad Váhom pred exibičným fitbalovým zápasom proti českému Sigi teamu
Miroslav Bitarovský
Primátor mesta Jozef Trstenský a predseda TSK Jaroslav Baška počas osláv storočnice novomestského futbalu
Miroslav Bitarovský
Slávnostný výkop exibičného zápasu mali futbalová legenda Jozef Chovanec a primátor Jozef Trstenský
Miroslav Bitarovský
Vedúci mužstva AFC NMnV Norbert Boško vľavo a Horst Siegl pri slávnostnej výmene dresov pred exibičným zápasom
Miroslav Bitarovský
Zľava Jaroslav Baška, Miroslav Ostrenka, Jozef Trstenský s predsedom Oblastného futbalového zväzu Trenčín Ivanom Grófom
Miroslav Bitarovský
Časť histórie novomestského futbalu pred vstupom na štadión. Slávne mená koncentrované na jednom mieste

Komentáre

Comments are not currently available for this post.

Tipy a podnety