Vyhrala literárnu súťaž v Sbrsku – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Porotu presvedčila prácou o Ľudmile Hurbanovej

Vyhrala literárnu súťaž v Sbrsku

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM – Edita Ďurčová zvíťazila na medzinárodnej súťaži. Hlavnú cenu získala za prácu, v ktorej priblížila osud Ľudmily Hurbanovej – vnučky Jozefa Miloslava Hurbana a Aničky Jurkovičovej.

Lívia Slynková

26. 7. 2022

7:35

Archív E. Ďurčovej
Edita Ďurčová má za sebou niekoľko literárnych úspechov.

Medzinárodnú literárno-dramatickú súťaž Píšeš? Píšem po piatykrát vyhlásilo Divadlo Janka Čemana v srbskej Pivnici. Cieľom súťaže je vyzdvihnúť spoluprácu slovensko-srbských Slovákov.

Spomedzi 180 autorov hlavnú cenu získala Edita Ďurčová z Nového Mesta nad Váhom. Porotu presvedčila prácou o Ľudmile Hurbanovej – Ja statočná Ľudka alebo Dcéra ľudu.

“Oslovila ma svojou bojovnosťou. Nikdy sa nevzdala, odmietla nápadníka, lebo chcel, aby bola len v kuchyni,” hovorí Edita Ďurčová. “Bojovala za práva žien. Verila, že ženy a muži sú rovnocenní.”

Ľudmila Hurbanová bola vnučkou Jozefa Miloslava Hurbana a Aničky Jurkovičovej. Založila a zároveň predsedala Ústrednému spolku československých žien v Kráľovstve Srbov. Pôsobila ako spisovateľka, divadelníčka a herečka. “Vďaka nej v Srbsku veľa žien a dievčat vystúpilo na pódium,” dopĺňa Ďurčová.

Vo víťaznej práci sa prevtelila do Ľudmily Hurbanovej. V prvej osobe rozpráva príbeh jej života. Spomína na jej vzťahy s bratom a rodičmi, ale tiež opisuje Hurbanovej chápanie manželstva a lásky.

Autorka historické fakty prekonzultovala so spisovateľkou zo Starej Pazovy, kde Hurbanová pôsobila. “Napísala o nej knihu. Prácu som jej poslala a niekoľko detailov sme spolu ešte doladili,” približuje Ďurčová.

Edita Ďurčová je vyštudovanou historičkou. Ako sama hovorí, historické témy sú jej blízke. “Rada čítam aj historické romány ako napríklad zo stredovekého Uhorska.”

Súťaž v Srbsku pre ňu nebola prvým literárnym úspechom. Spoločne so svojou sestrou dvojičkou získali niekoľko ocenení na rôznych súťažiach. 

Ich práce boli zaradené do antológie Trinásť mužov, dvadsať žien, ktorá vyšla v minulom roku. Ďurčová má niekoľko úspechov aj zo Súťaže Jozefa Braneckého Studňa sa s dažďom tajne zhovára. 

Obidve sestry sa venujú písaniu od malička. Obe by chceli vydať knihy. Sama Ďurčová hovorí, že jej snom je sa stať spisovateľkou. “Písanie mi dáva veľa. Duchovne ma to obohacuje a dúfam, že aj čitateľa.”

Komentáre

Comments are not currently available for this post.

Tipy a podnety