Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Považská Bystrica
Púchov

Chochlíková, Suchánková a Horná o Svetových hrách

Trenčianky sa medzi špičkou nestratili

BIRMINGHAM – Monika Chochlíková získala na Svetových hrách zlatú medailu v thajskom boxe v kategórii do 51 kg. Pre Slovensko je to prvé zlato od roku 2009. Ďalšiu medailu pre Trenčín – bronzového lesku – získala Ingrid Suchánková v kumite do 61 kg. Siedmym miestom sa v silovom trojboji zaskvela Ivana Horná, ktorá vytvorila hneď niekoľko národných rekordov.

Rasťo Harakal

25. 7. 2022

20:10

Trenčianske športovkyne dobyli Svetové hry

Monika Chochlíková sa historicky ako jediný športovec predstavila na Svetových hrách vo dvoch športových kategóriach. Svetové hry odštartovala v kickboxe, kde sa v 1. kole postavila proti českej súperke. „Bolo to trošku kontroverzné rozhodnutie, keď mi jeden rozhodca dal výhru, druhý prehru a tretí remízu. Boli sme sklamaní, ale jednoducho museli sme sa veľmi rýchlo naladiť na vlnu thajského boxu,“ zhodnotila Chochlíková svoje vystúpenie v kickboxe (K1).

Po dni regenerácie nasledoval už turnaj v thajskom boxe, kde sa zúčastnila svetová špička. V úvodnom kole čakala na Chochlíkovú Američanka Bahr, ktorá je úradujúcou vicemajsterkou sveta. Pre našu reprezentantku napokon dopadol súboj výhrou 3:0 na body. V semifinálovom zápase proti Rakúšanke Hödl sa bodový verdikt v prospech Chochlíkovej opakoval a do finále postúpila opäť víťazstvom 3:0.

Finále bolo záležitosťou dvoch posledných majsteriek sveta. Monika Chochlíková triumfovala v organizácii IFMA v roku 2021, Maročanka El Moubarik získala prestížny opasok v tomto roku. Vo finále sa všetci traja bodoví arbitri zhodli na skóre 30:27 a Slovensko získalo prvé zlato po trinástich rokoch. „Finále nebolo kondične náročné, ale bola to technická bitka. Musela som si dávať pozor na každý jeden krok, aby som neurobila chybu. To sa mi nakoniec podarilo a som nesmierne šťastná, že máme zlato,“ prezradila nadšene 26-ročná Trenčianka.

Súvisiaci článok

Monika Chochlíková v kickboxe už získala na Svetových hrách pred piatimi rokmi striebro, čo z nej robí svetový unikát. Je historicky jediným športovcom, ktorý získal dva cenné kovy v dvoch rôznych disciplínach. „Pred turnajom sme rozmýšľali, v ktorej kategórii budeme súťažiť.. Prikláňali sme sa samozrejme k thajskému boxu, ale povedali sme si, že kedy sa mi podarilo kvalifikovať na Svetové hry v dvoch disciplínach, tak to skúsime,“ prezradila Chochlíková.

Bude mať ešte motiváciu ?

Minulý rok sa našej najlepšej postojárke podarilo získať opasok WMC, čo je v thajskom boxe ten najprestížnejší titul. Dosiahla svetový titul WAKO v K1. Do kolónky najväčších kariérnych úspechov si môže odteraz pridať aj zlato zo Svetových hier, ktoré sú vrcholným podujatím neolympijských športov. Bude mať ešte úspešná zápasníčka motiváciu?

Je pravda, že na amatérskej scéne sa mi podarilo vyhrať už všetko, ale mňa thajský box veľmi baví a keď som bez neho 2-3 dni, tak mi to veľmi chýba. Stále vidím, že mám nedostatky a na tých chcem popracovať,“ pokračovala Chochlíková. V budúcnosti by rada privítala jednu z disciplín aj na olympiáde. „Nie je  ľahké pretlačiť tam ten šport. Závisí to od lobingu, ale verím, že raz sa toho ako športovec dočkám,“ uzavrela zlatá medailistka.

Suchánková chcela zlato

Okrem zlatej medaily dorazila do Trenčína aj bronzová medaila zásluhou karatistky Ingrid Suchánkovej, ktorá sa predstavila v kumite do 61 kg. Na Svetové hry sa Suchánková naladila titulom majsterky Európy. Ten získalo Slovensko v karate po dlhých 15 rokoch. Cesta za medailou na Svetových hrách sa nerodila ľahko. Suchánková nezačala úplne podľa predstáv. S Kanaďankou Hayou Jumaaovou prehrávala v prvom zápase už 0:3, v závere bojovala a bola blízko k vyrovnaniu. Napokon prehrala 2:3. V ďalších dvoch zápasoch zvíťazila a postúpila z prvého miesta B-skupiny.

V semifinále nestačila na neskoršiu víťazku Ukrajinku Seroginovú. Náplasťou bolo jej víťazstvo o 3. miesto, kde si poradila s Egypťankou Dahab Aliovou. Suchánková zopakovala bronzové umiestnenie z predchádzajúcich Svetových hier. „Už len kvalifikovať sa na Svetové hry je veľký úspech. Bronzovú medailu už mám a keď zažije človek víťazstvo, ako sa mi podarilo na majstrovstvách Európy a keď stojí na tom najvyššom stupni a hrá mu hymna, tak to som chcela zopakovať, ale myslím si, že úspechom je aj bronz,“ zhodnotila svoje účinkovanie na Svetových hrách Ingrid Suchánková.

Národné rekordy v silovom trojboji

Zásluhou Ivany Hornej malo Slovensko na Svetových hrách premiéru v silovom trojboji. Medzi svetovou špičkou sa Horná umiestnila na 7. priečke a len 5 bodov stratila na bronzový stupienok. Súťažilo sa v podpornom vybavení, v ktorom naša reprezentantka počas sezóny veľmi nesúťaží. Orientuje sa na klasický silový trojboj, kde sa mesiac pred Svetovými hrami umiestnila na majstrovstvách sveta na skvelom 3. mieste.

„Ja som na Svetové hry dostala divokú kartu, čo bola pre mňa veľká pocta. Mala som predtým veľmi nabitý program, keďže som súťažila na majstrovstvách Európy a potom v obrovskej konkurencii aj na majstrovstvách sveta. Musela som sa potom preorientovať na podporné vybavenie. Podarilo sa mi vytvoriť štyri nové národné rekordy. V drepe za výkon 215 kg, v tlaku na lavičke za výkon 140 kg, v mŕtvom ťahu 235 kg, čo v celkovom súčte predstavovalo 590 kg,“ prezradila  Ivana Horná.