Ako pomôcť domácim miláčikom v horúčavách? – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Veterinárka radí

Ako pomôcť domácim miláčikom v horúčavách?

Vysoké teploty sú pre psov obzvlášť nebezpečné. Veterinárna lekárka Lenka Mišechová prináša zopár zásadných rád, ktorých by sa mali majitelia v týchto dňoch držať. Jednou z tých kľúčových je venčenie v správny čas.

Lívia Slynková

25. 7. 2022

13:00

Lívia Slynková
Veterinárna lekárka Lenka Mišechová

“Režim venčenia upraviť  na skoršie ranné a neskoršie večerné hodiny, keď je ešte chladnejšie počasie. Čo najmenej večiť  počas poludnia,” hovorí Mišechová.

Príliš horúci betón môže psom spôsobiť zranenia až popáleniny na labkách. Pred vychádzkou by mal majiteľ preto vyskúšať teplotu sám na sebe  a položiť ruku na betón. “Pokiaľ ju tam dokáže komfortne udržať päť sekúnd, môže psíka venčiť,” radí veterinárna lekárka Lenka Mišechová.

Psy v porovnaní s ľuďmi prežívajú tieto horúce dni horšie. Ochladzujú sa prevažne dýchaním. Psia srsť slúži ako termoregulátor, chráni pred zimou, ale aj teplom. Plemená, ktoré majú riedku alebo žiadnu srsť, je potrebné natierať opaľovacím krémom, pretože hrozí spálenie kože.

V slnečnom a teplom období je rovnako ako pre ľudí aj pre psov nebezpečný úpal. K jeho príznakom patrí zrýchlené dýchanie, nepokoj  či nadmerné  slinenie. Pes pôsobí letargicky, dezorientovane, môže ležať bezvládne na boku. Vtedy by mal majiteľ spozornieť a okamžite začať psa chladiť. Nie však nárazovo, ale postupne.

“Najskôr psíka umiestniť do chládku, alebo do chladnejšej či klimatizovanej miestnosti. Môže sa použiť aj studený obklad, tak že psa umiestnite napríklad na vlhký studený uterák. Zakrývanie či balenie do  obkladu zabraňuje uvoľňovaniu tepla a stav by sa mohol ešte zhoršiť.”

Chladenie je  možné  podporiť navlhčením srsti  vlažnou vodou. Pozvolna by mali majitelia ochladzovať  svojich psov  aj pred vstupom do potoka či jazera, postupne najprv namočiť labky a psa do vody nikdy nehádzať.

Pokiaľ pes kolabuje, stráca vedomie, majiteľ by mal ihneď upovedomiť veterinárneho lekára. “Najlepšie je, čo najskôr  vyhľadať najbližšiu veterinárnu ambulanciu a už po ceste tam, chladiť psíka studeným obkladom,” usmerňuje Mišechová.

Úpal – hypertermia je vážny zdravotný stav, ktorý môže spôsobiť smrť  psa. Najohrozenejšie sú brachycefalické plemená, ako napríklad francúzsky buldoček, anglický buldog  či mopslík.

Psy by mali mať najmä počas horúcich dní  neobmedzený prístup k dostatočnému množstvu čerstvej, vlažnej vody. Ľadová voda môže prehriatemu psovi spôsobiť zápal žalúdka.

Veterinárka pripomína, že počas horúceho leta je vnútro rozpáleného auto najväčším nebezpečenstvom pre psa. Po 20 minútach strávených vo vnútri, môže dôjsť ku kolapsu a smrti psa.

“Už po 5-7 minútach je v aute cez 40 stupňov. Majitelia  by rozhodne nemali nechávať psov  v zaparkovanom aute na priamom slnku,” zdôrazňuje Mišechová. “Ak je to však nevyhnutné , auto zaparkovať podľa možnosti v tieni, zabezpečiť  dostatočné vetranie auta a nepredlžovať dobu pobytu psa v aute na viac ako 5 minút.”

Komentáre

Comments are not currently available for this post.

Tipy a podnety