Otvorili prvý infobod Lesoparku na Lachovci – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Náučný chodník sa rysuje

Otvorili prvý infobod Lesoparku na Lachovci

PÚCHOV – Pamäť lesa – prvý infobod v rámci komplexného projektu Lesoparku na Lachovci je sprístupnený širokej verejnosti.

Lívia Slynková

21. 7. 2022

6:00

Mesto Púchov
Nový pamätný kameň má pripomínať pôvodný pamätník.

Ako informuje mesto Púchov, ide o prvú časť náučného chodníka v Lesoparku na Lachovci. Bude pozostávať celkom z 12 informačných tabúľ. Prvý infobod približuje históriu Jubilejného hája, ktorý sa v minulosti týčil nad mestom Púchov. 

„Jubilejný háj bol vysadený stromami, ktorých skladba a umiestnenie bolo uspôsobené tak, aby pri pohľade z diaľky vytvárali letopočet 1928. Nápis 1928 mal byť podľa pamätníkov vidieť zo železničnej stanice,” objasňuje informačná tabuľa. 

Háj sa časom zmenil na hospodársky les. „Pred dvoma rokmi sa podarilo preklasifikovať toto miesto na les osobitného určenia, ktorý by mal mať svoju kultúrno-spoločenskú hodnotu, z ktorého vznikne lesopark,” uviedol architekt projektu Marek Guga.

Súčasťou infobodu je nový pamätný kameň s nápisom ČSR 1918-1928 od akademického sochára Igora Mosného. Má pripomínať pôvodný živý pamätník prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov. Ten bol na tomto mieste osadený k 30. výročiu vzniku ČSR. V roku 2021 bol znovuobjavený a čoskoro bude inštalovaný v Múzeu púchovskej kultúry. 

„Vybrali sme toto miesto práve preto, že prepája viacero úrovní. Jednak ide o pripomienku pôvodného pamätného kameňa ako odkaz na históriu, vzniklo miesto vyhliadky ako odkaz na kultúru a zároveň je to miesto v prírode, čím sa prepájajú tri fenomény – história, kultúra a príroda, a to utvára veľkú jednotu,“ doplnil Guga. 

Projekt Pamäť lesa vznikol v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika cez Fond malých projektů.

Komentáre

Comments are not currently available for this post.

Tipy a podnety