Neprehliadnuteľná vila – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Skvost kúpeľného mesta

Neprehliadnuteľná vila

TRENČIANSKE TEPLICE – Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa môže popýšiť viacerými zachovalými historickými budovami. Takýmto skvostom je aj neprehliadnuteľná vila Tereza.

Tatiana Michalková

6. 7. 2022

8:25

Tatiana Michalková
Neprehliadnuteľná vila

Architektonicky výrazný objekt stojí na druhej strane cesty vo svahu nad kúpeľným parkom. Budovu s názvom Vila Tereza dal v roku 1898 postaviť vtedajší riaditeľ sklární Jozefa Schreibera v Lednických Rovniach Maximilián Göpfert v kopcovitom teréne. Budova pôvodne niesla meno Vila Göpfert. Vila pripomína malý zámoček s vežičkami a autorom stavby bol Alexander Graf. Budova je dvojpodlažná. Má aj podkrovie a pivnicu. Upravovaná bola v rokoch 1945 – 1946. Pôvodne mala aj výrazné okná s umeleckými vitrážami so sklárskymi motívmi. Tie vyrobili priamo v Schreiberových sklárňach. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia tu sídlilo Mestské múzeum Trenčianskych Teplíc. Po jeho zániku v roku 1981 exponáty prevzalo Trenčianske múzeum. V rokoch 1983 až 1989 vila prešla ďalšou rekonštrukciou, ktorá však nebola z tých šťastných. Boli pri nej odstránené originálne a cenné okenné vitráže, ktoré premiestnili do depozitu Trenčianskeho múzea. V roku 1991 sa vila stala majetkom mesta Trenčianske Teplice, ktoré ju využívalo ako exkluzívny reprezentačný salón. Neskôr ju mesto predalo a niekoľko rokov pustla.

Pri vile stojí aj murovaná hospodárska budova, ktorá bola postavená na prelome medzi 19. a 20. storočím. Jej autorom je rovnako A. Graf. Vila Tereza aj s hospodárskou budovou boli v roku 1976 vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku.

Komentáre

Comments are not currently available for this post.

Pokračovať na diskusiu
Tipy a podnety