V zahraničí budeme volať za také ceny, ako doma – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

DOBRÁ SPRÁVA

V zahraničí budeme volať za také ceny, ako doma

Európsky parlament schválil predĺženie systému roamingu za vnútroštátne ceny o ďalších desať rokov.

Pavol Konštiak

5. 7. 2022

16:59

PIXABAY
V EÚ budeme volať za také ceny, ako doma (ilustračné foto)

Nariadenie o roamingu, na konečnom znení ktorého sa v decembri dohodli vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady ministrov EÚ, je novelizáciou pôvodných predpisov z roku 2015, na základe ktorých boli v roku 2017 zrušené poplatky za roaming. Užívatelia mobilných telefónov budú môcť na základe novej legislatívy naďalej telefonovať zo zahraničia v rámci EÚ bez roamingových poplatkov, teda za cenu, akú platia doma, informuje portál europskenoviny.sk. 

Spotrebitelia budú mať zároveň v inom členskom štáte EÚ nárok na rovnakú kvalitu a rýchlosť mobilného pripojenia ako doma. Poskytovatelia roamingu budú povinní ponúknuť rovnakú kvalitu roamingu, akú majú klienti k dispozícii v ich domovskej krajine. Samozrejme, je dôležité, či je na to zahraničná infraštruktúra prispôsobená. 

Cestujúci vrátane osôb so zdravotným postihnutím budú mať plný prístup k službám tiesňovej komunikácie bez akéhokoľvek poplatku – či už pôjde o telefonát alebo textovú správu, a to vrátane prenosu informácie o polohe volajúceho. Operátori budú zároveň musieť užívateľov informovať o použití jednotného európskeho čísla tiesňového volania 112, zdôrazňuje portál, ktorý sa venuje európskym záležitostiam. 

Reakcie slovenských poslancov

Tieňový spravodajca nariadenia o roamingu Robert Hajšel uviedol: „Voľný roaming zavedený v roku 2017 navždy zmenil naše komunikačné zvyky v rámci EÚ. Po viac ako dvoch rokoch pandémie kovidu čelí Európa v súvislosti s vojnou na Ukrajine ešte vážnejším výzvam. Ako hlavný vyjednávač pre roaming za sociálnych demokratov som rád, že sa nám podarilo nielen predĺžiť pravidlá voľného roamingu o ďalších 10 rokov, ale aj odstrániť existujúce bariéry a diskriminačné praktiky. Aj vďaka môjmu tlaku sa nám podarilo s platnosťou od letných prázdnin znížiť veľkoobchodné ceny a zabezpečiť slušnú garanciu kvality služieb. Operátori budú musieť tiež zlepšiť transparentnosť a zabezpečiť bezplatný prístup k núdzovým službám. Toto doteraz chýbalo, či už sme v európskom zahraničí pracovali alebo dovolenkovali. Európanov, ktorí využívajú voľný pohyb, nemožno trestať nižšou kvalitou alebo vyššími poplatkami za mobilné telefonovanie a dátový prenos bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzajú alebo ako dlho sa zdržiavajú v inom členskom štáte Únie. Tvárou v tvár prílevu utečencov z Ukrajiny som rád, že som trval aj na zahrnutí možnosti zavedenia voľného roamingu do medzinárodných dohôd najmä s našimi susedmi. Týmto utečencom z Ukrajiny by sme mali umožniť dočasne používať svoje mobilné telefóny za nižšie poplatky.”

Vyhlásenie spravodajkyne Angeliky Winzig (EPP, AT)

„Systém roamingu za vnútroštátne ceny je nevídane úspešným európskym príbehom. Ukazuje nám, aké máme všetci priame výhody z jednotného trhu EÚ. Podarilo sa nám znížiť náklady a zlepšiť kvalitu služieb pre všetkých európskych občanov a podniky. V rámci roamingu budú odteraz využívať rovnakú kvalitu služieb a rýchlosť dát ako doma. Zámerné spomaľovanie dátového prenosu už nebude povolené. Zároveň sme významným znížením stropov veľkoobchodných cien podporili spravodlivosť a konkurenciu na telekomunikačnom trhu. Týmto nariadením robíme ďalší dôležitý krok smerom k skutočnému jednotnému európskemu digitálnemu trhu a úspešnej, silnej a efektívnej Európskej únii v budúcnosti.“

Komentáre

Comments are not currently available for this post.

Pokračovať na diskusiu
Tipy a podnety