
Posledný titul Čestný občan Bánoviec nad Bebravou bol podľa primátorky Rudolfy Novotnej udelený v meste pred dlhými sedemnástimi rokmi. Doposiaľ navyše toto ocenenie získali len traja ďalší ľudia. Čestné občianstvo v meste pred pár dňami udelili na slávnostnom mestskom zastupiteľstve pri príležitosti 790. výročia prvej písomnej zmienky o meste štyrom na Slovensku aj vo svete uznávaným profesorom. Tí vyrastali aj študovali v Bánovciach. Prvým z nich je Anton Fojtík. „Venoval sa chémii, matematike, fyzike. Dnes je považovaný za „otca“ nanotechnológie. Spolu s profesorom Hengleinom vyvinuli nové mikročiastočky, na ktoré bolo možné už v 80-tych a 90-tych rokoch 20. storočia zapísať desiatky informácií,“ priblížila primátorka Bánoviec nad Bebravou Rudolfa Novotná. V roku 2016 na medzinárodnej konferencii v Lyone bola obom profesorom udelená cena s názvom Fojtik-Henglein-Prize.
Druhým profesorom s čestným občianstvom je Štefan Baláž. Venoval sa výskumnej a pedagogickej činnosti a postupne získal množstvo zahraničných štipendií. Na Slovensku sa stal najmladším menovaným profesorom a tiež najmladším doktorom vied. Dnes pôsobí v Amerike ako profesor farmakokinetiky na farmaceutickej škole.
Profesor Jaromír Pastorek je zas uznávaný biochemik, virológ a objaviteľ enzýmu karbonická anhydráza, vhodného na liečbu ťažko liečiteľných agresívnych onkologických ochorení. Podľa rebríčka, ktorý zostavil prestížny webový portál, je najlepším vedcom v oblasti biológie a biochémie na Slovensku.
Štvrtý profesor Jozef Gašparík bol prodekanom a vedúcim katedry technológie stavieb a tiež garantom troch študijných programov zameraných na technológiu stavieb na Stavebnej fakulte v Bratislave. Získal Národnú cenu Slovenska za kvalitu, udelenú prezidentom Slovenska.
Komentáre