Mesto plné supermozgov – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Čestné občianstvo pre štyroch profesorov

Mesto plné supermozgov

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU– Mesto Bánovce nad Bebravou sa môže popýšiť rodákmi, ktorí to ďaleko dotiahli. Až štyria z nich teraz získali čestné občianstvo.

Tatiana Michalková

5. 7. 2022

8:22

Bánovce n. Bebravou
V Bánovciach získali čestné občianstvo štyria profesori

Posledný titul Čestný občan Bánoviec nad Bebravou bol podľa primátorky Rudolfy Novotnej udelený v meste pred dlhými sedemnástimi rokmi. Doposiaľ navyše toto ocenenie získali len traja ďalší ľudia. Čestné občianstvo v meste pred pár dňami udelili na slávnostnom mestskom zastupiteľstve pri príležitosti 790. výročia prvej písomnej zmienky o meste štyrom na Slovensku aj vo svete uznávaným profesorom. Tí vyrastali aj študovali v Bánovciach. Prvým z nich je Anton Fojtík. „Venoval sa chémii, matematike, fyzike. Dnes je považovaný za „otca“ nanotechnológie. Spolu s profesorom Hengleinom vyvinuli nové mikročiastočky, na ktoré bolo možné už v 80-tych a 90-tych rokoch 20. storočia zapísať desiatky informácií,“ priblížila primátorka Bánoviec nad Bebravou Rudolfa Novotná. V roku 2016 na medzinárodnej konferencii v Lyone bola obom profesorom udelená cena s názvom Fojtik-Henglein-Prize.

Druhým profesorom s čestným občianstvom je Štefan Baláž. Venoval sa výskumnej a pedagogickej činnosti a postupne získal množstvo zahraničných štipendií. Na Slovensku sa stal najmladším menovaným profesorom a tiež najmladším doktorom vied. Dnes pôsobí v Amerike ako profesor farmakokinetiky na farmaceutickej škole.

Profesor Jaromír Pastorek je zas uznávaný biochemik, virológ a objaviteľ enzýmu karbonická anhydráza, vhodného na liečbu ťažko liečiteľných agresívnych onkologických ochorení. Podľa rebríčka, ktorý zostavil prestížny webový portál, je najlepším vedcom v oblasti biológie a biochémie na Slovensku.

Štvrtý profesor Jozef Gašparík bol prodekanom a vedúcim katedry technológie stavieb a tiež garantom troch študijných programov zameraných na technológiu stavieb na Stavebnej fakulte v Bratislave. Získal Národnú cenu Slovenska za kvalitu, udelenú prezidentom Slovenska.

Komentáre

Comments are not currently available for this post.

Tipy a podnety